Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Lietuvos savivaldybių veiklos reguliavimas ir kontrolė

Lietuvos savivaldybių veiklos reguliavimas ir kontrolė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Savivaldybių veiklą reglamentuojantys dokumentai. Savivaldybių veiklos priežiūra. Savivaldybės kontrolė ir auditas. Savivaldybės biudžeto kontrolė. Vietos savivaldos atsiskaitomumas gyventojams. Išvados.

Ištrauka

Kas yra savivaldybė? Savivaldybė yra vykdomosios valdžios organas, kuris privalo laikytis Konstitucijos bei vietos savivaldos įstatymo, turi savo tarnautojus, laisvai, visuotiniais rinkimais išrenkamą tarybą. Taip pat ši organizacija turi savo biudžetą, kurį nustato valstybė. Savivaldybė yra viešųjų paslaugų teikėja gyventojams. Atsižvelgiant į įvairių apklausų duomenis, daugiau kaip pusės gyventojų nuomone, savivaldybių veikla neatitinka realių jų lūkesčių. Pagrindinė to priežastis – tarnautojų biurokratizmas. Ar skaidriai savivaldybė teikia viešąsias paslaugas, tiria ir nustato valstybės skiriami savivaldybių kontrolieriai. Labai svarbu pakeisti dalies gyventojų susidarytą neigiamą nuomonę apie šį vykdomosios valdžios organą.
Šiame savo referate apžvelgiau Lietuvos savivaldybių veiklą reglamentuojančius dokumentus, aptariau, kas prižiūri ir kontroliuoja savivaldybių veiklą, kaip ir kam jos atsiskaito už savo veiklą. Pavyzdžius pateikiau iš Šiaulių rajono savivaldybės veiklos. Rėmiausi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos, viešojo administravimo, savivaldybių administracinės priežiūros įstatymais, Europos vietos savivaldos chartija ir kitais dokumentais.
Įvairiuose oficialiuose Lietuvos ir užsienio institucijų paskelbtuose dokumentuose vietos savivalda apibrėžiama nors ir panašiai, tačiau nevienodai. Dabartiniame Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad ,,vietos savivalda – tai valstybės teritorijos administracinio vieneto – savivaldybės – teisė laisvai ir savarankiškai tvarkytis pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus per administracinio vieneto nuolatinių gyventojų tiesiogiai išrinktų atstovų savivaldybės tarybą bei jos sudarytas vykdomąsias institucijas" . Europos vietos savivaldos chartijoje vietos savivalda yra traktuojama taip: ,,vietos savivalda reiškia, kad vietinės valdžios organai įstatymų nustatytose ribose turi teisę ir gebėjimą tvarkyti ir valdyti pagrindinę viešųjų reikalų dalį, už tai prisiimdamos pilną atsakomybę ir vadovaudamosi vietos gyventojų interesais" .
Vietos savivaldą Lietuvoje reglamentuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija, Vietos savivaldos ir kiti įstatymai, parengti įgyvendinant Konstitucijos X skirsnio nuostatas. 1992 m. Spalio 25 d. Priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija, pakeitė Laikinąjį Pagrindinį įstatymą, priimtą atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. Pagrindinės normos, reglamentuojančios savivaldybių veiklą, nustatytos Konstitucijos X skirsnyje ,,Vietos savivalda ir valdymas":
• Savivaldos teisė laiduojama įstatymo numatytiems valstybės teritorijos administraciniams vienetams ir įgyvendinama per savivaldybių tarybas;
• Savivaldybės pagal Konstitucijos ir įstatymų apibrėžtą kompetenciją veikia laisvai ir savarankiškai;
• Savivaldybės sudaro ir tvirtina savo biudžetą;
• Savivaldybių tarybos turi teisę įstatymo numatytose ribose ir tvarka nustatyti vietines rinkliavas, savo biudžeto sąskaita numatyti mokesčių bei rinkliavų lengvatas;
• Savivaldybių tarybos dėl jų teisių pažeidimo turi teisę kreiptis į teismą;
• Savivaldybės gali įsigyti nuosavybėn ne žemės ūkio paskirties žemės sklypų, reikalingų jų tiesioginei veiklai skirtiems pastatams statyti bei eksploatuoti (47 str.).
Pagrindinis vietos savivaldą reglamentuojantis įstatymas – Vietos savivaldos įstatymas. Šis įstatymas nustato savivaldybių institucijų sudarymo ir veiklos tvarką įgyvendinant Lietuvos
Respublikos Konstitucijos ir Europos vietos savivaldos chartijos nuostatas, apibrėžia vietos savivaldos principus, savivaldybių institucijas, jų įgaliojimus ir funkcijas, savivaldybės tarybos nario statusą, savivaldybių ūkinės ir finansinės veiklos pagrindus. Vietos savivaldą reglamentuojančių įstatymų yra ir daugiau; tai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas, Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymas ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-01-03
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis13.66 KB
AutoriusKostas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasE. Stumbraitė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos savivaldybiu veiklos reguliavimas ir kontrole [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • E. Stumbraitė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą