Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Naujoji viešoji vadyba (5)

Naujoji viešoji vadyba (5)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Naujosios viešosios vadybos samprata. 10 valdžios reformų principų. Naujosios viešosios vadybos idėjos. Naujosios viešosios vadybos diskusiniai aspektai. Naujosios viešosios vadybos ištakos. Naujosios viešosios vadybos teoriniai pamatai. Viešasis pasirinkimas. Menedžerizmas. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas:
Naujoji viešoji vadyba ( new public management) – šiuo metu bene populiariausia kryptis viešojo administravimo teorinėje savimonėje, akcentuojanti vadybinio požiūrio reikšmę viešajame sektoriuje. Vadybiniai metodai laikyti pagrindiniais siekiant, kad valstybės valdžia dirbtų geriau ir kainuotų pigiau. Valstybės valdžios organai turėtų perimti tą veiklos praktiką, kuri buvo naudinga privačiame sektoriuje. Be to, siūloma įsisavinti verslo vertybes, t.y. konkurencijos vertybę, teikti pirmenybę rinkos mechanizmams, taip pat gerbti verslininkišką dvasią.

Darbo tikslas: aprašyti naujosios viešosios vadybos sampratą.

Šiam tikslui keliami tokie uždaviniai:
Pateikti naujosios vadybos sampratą;
Aprašyti naujosios viešosios vadybos teorines ištakas.

Darbo metodai: šis darbas bus rašomas remiantis literatūros šaltinių analize bei internetine prieiga.

,,Naujosios viešosios vadybos sąvoką vienas pirmųjų 1991 metais apibrėžė Hood‘as C. Naująją viešąją vadybą imta vadinti daugelį viešojo sektoriaus reformų, kurios buvo vykdomos įvairiuose pasaulio šalyse."
(www.smf.su.lt/documents/konferencijos/Galvanauskas/2006/Leidinys%202(7)/Vanagas.pdf. Žiūrėta 07 – 11 - 05)
Anot Guogio, ,,naujoji viešoji vadyba yra palyginti naujas reiškinys viešojo administravimo istorijoje. Naujosios viešosios vadybos esmę sudaro viešojo sektoriaus ekonomizacija, kurios tikslas padaryti viešąjį sektorių ekonomiškesnį. Tai ji siūlo spręsti verslo metodais: decentralizacija, kontraktavimu, atsakomybės sustiprinimu, konkurencija, orientacija į rezultatus, orientacija į vartotoją, ,,ėjimu į rinkas", biurokratijos mažinimu. Naująją viešąją vadybą galima apibrėžti kaip visų verslo metodų taikymą viešajame administravime, išskyrus asmeninį pasipelnymą. Pelno atsiradimas arba sukūrimas viešajame sektoriuje gali būti panaudojamas tik viešųjų organizacijų tikslams siekti"
(www3.mruni.lt/padaliniai/FAKULTETAI/vvf/vak/dokumentai/Straipsniai/A.Guogis/straipsnis4.doc. ( Žiūrėta 07 – 11 – 02)
,,Naujoji viešoji vadyba atsirado globalizacijos ir paaštrėjusios konkurencijos sąlygomis. Ji neatsiejamai susijusi su ,,informacinės" ir ,,žinių" ekonomikos kūrimusi. Naujoji viešoji vadyba susiformavo anglo – saksiškose šalyse kaip atsakas į viešojo sektoriaus nepagrįstą išsiplėtimą ir neefektyvumą. Nors ji operuoja pakankamai konkrečiomis ekonominėmis kategorijomis, bet reikšminga šiuolaikinės kultūros ir politikos raidai. Naujoji viešoji vadyba gali turėti įtakos valstybės ir bendruomenės vaidmens supratimui naujame globalizuotame pasaulyje. Naujosios viešosios vadybos sklaida Vakarų Europos šalyse yra parodžiusi, kad ji gali būti įgyvendinta tiek centralizuotai, iš ,,apačios į viršų" ( Didžiojoje Britanijoje, Skandinavijos šalyse, Olandijoje), tiek ir ,,iš apačios į viršų" kaip vietos valdžios iniciatyvos ( Vokietijoje). Tačiau visais atvejais naujosios viešosios vadybos sėkmei buvo būtina ne tik parama iš valdančiųjų partijų ir elito pusės, bet ir didesnis vidutiniųjų sluoksnių bei marginalų pasitikėjimas bei psichologinė tolerancija. Visuomenės sutarimas dėl naujosios viešosios vadybos būtinumo sudarė sąlygas nevyriausybinių organizacijų suaktyvėjimui ir platesnių socialinių judėjimų saviraiškai, kuris, savo ruožtu, iššaukė dar didesnį naujosios viešosios vadybos poreikį. Naujoji viešoji vadyba buvo sumanyta ir naudojama kaip dešiniųjų liberalinių jėgų ginklas prieš neefektyvų ir brangiai kainuojantį administravimą. Visais atvejais sėkmingas naujosios viešosios vadybos realizavimas Vakaruose būtų buvęs neįmanomas be visuomenės pritarimo tokioms reformoms". (www3.mruni.lt/padaliniai/FAKULTETAI/vvf/vak/dokumentai/Straipsniai/A.Guogis/straipsnis4.doc. ( Žiūrėta 07 – 11 – 02) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis21.16 KB
AutoriusEvelina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasM. Dūda
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Naujoji viesoji vadyba (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • M. Dūda
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą