Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Viešojo administravimo teorijos

Viešojo administravimo teorijos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Ankstyvosios viešojo administravimo teorijos. Konfucijaus mokymas. Frydricho II Štaufo biurokratinė administracija. Valdymo tobulinimas Prūsijoje. Jungtinių Amerikos Valstijų valdymo modelis. Modernaus viešojo administravimo mokslo pradžia. Kameralistikos ir policijos mokslai. Robertas fon Molas (Robert von Mohl). Lorencas fon Šteinas (Lorenz von Stein). "Justicinės valstybės" sąvoka Anglijoje ir Skandinavijoje. Vudrou Vilsonas (Woodrow Wilson). Administravimo principų teorija. Efektyvaus valdymo principai. Organizacijos padalinių formavimo kriterijai. Racionalių sprendimų teorija. Inkrementalistinė sprendimų priėmimo teorija. Pataisytas inkrementalizmas. Klasikinės biurokratijos teorijos. Sociologijos klasikai apie biurokratiją. Biurokratinės elgsenos teorijos. Biurų egzistavimo ciklų teorija. Biurokratų motyvaciniai tipai. Organizacijų teorijos. Viešojo intereso teorijos. Viešojo pasirinkimo teorija. Viešųjų ir privačių gėrybių priešprieša. Naujosios viešosios vadybos teorija. NVV požymiai. NVV pagrindai. NVV plitimas pasaulyje.

Ištrauka

Ne kiekviena valstybės organizacinė veikla gali būti pavadinta administravimu. Administravimas vyksta tada, jei: 1) valdymo organizavimo veikla remiasi biurokratine sistema, 2) ta veikla apima plačią visuomeninės reikšmės klausimų sritį, 3) ji yra reguliuojama bendrųjų ( visuotinių) teisės normų. Šie elementai pirmiausia atsirado vadinamose Rytų despotijose.

Teorijos, t. y. mokymai atsiranda tuo pačiu metu. Pirmasis reikšmingiausias mokymas apie viešąjį administravimą - Konfucijaus mokymas, tapęs oficialia centralizuotos senovės Kinijos valstybės doktrina. Konfucionizmo dvasia išauklėti valstybės tarnautojai senovės Kinijoje sudarė vadinamąjį šenši sluoksnį. Priimant į valstybės tarnybą pradėti rengti konkursiniai egzaminai. Kiekvienais metais pretendentai suvažiuodavo į apskrities centrus. Specialiai įrengtame statinyje ir griežtai kontroliuojami, išskirstyti pavieniui kiekvienas iš egzaminuojamųjų be knygų ar kokių kitų parankinių priemonių turėjo per 2 — 3 paras iš atminties parašyti nedidelę poemą, rašinį, susietą su kokiu nors įvykiu senovėje, bei traktatą abstrakčia tema. Konkursas buvo negailestingas, o kvota maža, laipsnį gaudavo 2-3 proc, rečiau — 5 proc. egzaminuojamųjų. Laipsnių iš viso buvo 3. Pretenduojantys į trečią laipsnį būdavo egzaminuojami stebint pačiam imperatoriui. Pagal Kon¬fucijaus mokymą, valdantysis elitas turi ne tik palaikyti nuolatinius ryšius su liaudimi, o ir elgtis taip, kad liaudis patikėtų valdančiųjų politikos moralumu. Siekdami užsitarnauti šį pasitikėjimą valdantieji turi nuolat tobulėti, šalinti savo trūkumus, taisyti padarytas klaidas. Jeigu jie gerbs ritualus, bus klaidų taisymo pavyzdžių, nepiktnaudžiaus gėrybėmis, tai tiesiogiai veiks pavaldinius, kurie laikysis dorovingų nuostatų ir kartu tobulės. Jeigu valstybėje įsivyraus chaosas, smurtas, tai visuomet bus susiję su neteisingu viršūnių elgesiu. "Valdyti — reiškia teisingai elgtis. Jeigu jūs stovėsite priešakyje, ar kas beišdrįs elgtis kitaip?". Konfucijus yra pasakęs: "(...) kai įstatymais siekiama paklusnumo, o bausmėmis - tvarkos, tada žmonės, mėgindami išvengti įstatymų ir bausmių, praranda bet kokį sąžinės jautrumą. Ir atvirkščiai - kai valdoma pagal dorovines nuostatas, kai tvarka pasiekiama laikantis ritualų ir teisingų elgesio normų, tada žmonės ne tik nepraranda sąžinės, bet darosi paklusnūs iš įsitikinimo."

Europoje profesionalių valstybės tarnautojų sluoksnis ėmė formuotis atsirandant absoliutinei monarchijai. Tam tikros išimtys, tiesa, buvo ir anksčiau. Tai - Bizantijos imperija ir Sicilijos karalystė. Pastarosios valdovas Frydrichas II Štaufas (1220 - 1250), sakoma, šimtmečiais pralenkė kitas šalis kurdamas biurokratinę administraciją, nes norėjo paversti Siciliją kitų valdovų pavydo objektu ir pavyzdžiu kitoms karalystėms. Tačiau šis bandymas dar buvo pernelyg ankstyvas Europai. XVIII a. imta reikalauti, kad valdininkai negautų jokių pajamų, išskyrus valstybės mokamą piniginį atlygį. T.y., pradėta kovoti su tuo reiškiniu, kuris dabar vadinamas korupcija. Nors pareigų pardavinėjimas išliko dar ilgą laiką. Pavyzdžiui, Anglijoje karininkų pareigos (laipsniai) buvo perkamos - parduodamos iki 1871 m. Vienas išskirtinių XVII ir XVIII amžiaus administracijos bruožų buvo kolegialumas. Manyta, kad kolegialus valdymas, kada kolegijos nariai abipusiškai vienas kitą kontroliuoja, apsunkina administracijos korupciją ir neleidžia jai nusižengti teisės normoms ar politinės valdžios direktyvoms. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai0
Dydis2.06 MB
Autoriusdenne
Viso autoriaus darbų38 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viesojo administravimo teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 21 puslapis 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą