Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Racionalusis organizacijų modelis

Racionalusis organizacijų modelis

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Herbertas Simonas: racionalaus administravimo modelis. Racionalus sprendimų priėmimo modelis. Ribotas racionalumas. "Administracinis žmogus" ir "ekonominis žmogus". Lindblomo sprendimų priėmimo modelis. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Kasdien kiekvienam iš mūsų tenka priimti ne vieną sprendimą. Vienu atveju jie gali būti susiję su asmeniniu gyvenimu, kitu atveju - su darbu organizacijoje. Sprendimo priėmimas yra labai svarbi vadovavimo funkcija.
Sprendimai priimami planuojant, organizuojant, valdant ir kontroliuojant. Sprendimo priėmimas yra labai svarbus ir atsakingas firmos veiklos momentas.
Sprendimo priėmimas - veiksmų krypties konkrečiai problemai spręsti nustatymas ir geriausios alternatyvos pasirinkimas. Taip pat - tai procesas, kurį sudaro institucijų ar oficialių asmenų veikla, kai yra priimamos, modifikuojamos ar atmetamos alternatyvos.
Racionalus sprendimų priėmimo modelis – procesas, susidedantis iš stadijų ir padedantis sprendimų priėmėjams įvertinti sprendimų alternatyvas bei pasirinkti tą alternatyvą, kuri geriausiai laiduoja sėkmę. Racionalus sprendimų priėmimas vyksta kiekvienoje vadovavimo situacijoje.
Nuo racionalaus sprendimų priėmimo teisingumo, priklauso organizacijos darbų rezultatas, vadovų autoritetas ir pasitikėjimas.
Nors racionalus orgzanizacijų modelis yra idealus, tačiau nėra visiškai pasiekiamas realiame nepastoviame, sudėtingame ir greitai besikeičiančiame sprendimų priėmimo procese, bet toks modelis padeda vadovams priimti svaresnius ir racionalesnius sprendimus, net ir turint esminės informacijos trūkumą.

Darbo tikslas: išanalizuoti racionalų organizacijų modelį ir jo alternatyvas.
Darbo uždaviniai:
• Aptarti H. Simono racionalų organizacijų modelį;
• Pateikti racionalų sprendimų priėmimo modelį;
• Išanalizuoti racionalaus organizacijos modelio alternatyvas
Darbo metodika: mokslinės, mokomosios literatūros analizavimas, sisteminimas, internetinių šaltinių apžvalga.

Racionalusis administravimo modelis užima iškilią vietą viešojo administravimo literatūroje. Anksčiausiai ir įspūdingiausiai viešąjį administravimą, kaip racionalųjį adminstravimo modelį, pristatė H. Simonas (1957 m.) savo "Adminstraciniame elgesyje". (Denhardt R. B., 2001)
Herberto Simono darbai yra esminiai sprendimų priėmimo racionalumo analizei. Visuose jo darbuose pastebima viena, jį ypač dominusi tema: sprendimų priėmimas organizacijoje. (Parsons W., 2001)
Sprendimai organizacijose turi papildomų komplikacijų. Pasak H. Simono, bent jau vienu atžvilgiu sprendimo problema privačiose organizacijose yra daug paprastesnė negu viešosiose tarnybose. Privačioje organizacijoje reikia atsižvelgti tik į tas sprendimo pasekmes, kurios liečia tik tą organizaciją. O viešojoje tarnyboje sprendimas turi būti pasvertas viešųjų ar bendruomeninių vertybių atžvilgiu. (Pivoras S., 2002)
Racionalus administravimo modelis suprantamas kaip žmogaus elgesio organizacinėje aplinkoje standartas. Simono nuomone, mokslinė teorija yra neutrali ir objektyvi, neteikianti pirmenybės jokiai vertybei. Žmogus yra racionalus tik būdamas efektyvus, o ne efektyviausias - jei veikia pagal sistemos planą. Racionalumas virsta paklusnumu hierarchinei aukštesnei valdžiai. Racionalumas yra nuolaidumas. Simonas suvokė, kad sprendimų priėmimo procesą bet kuriame lygyje sudaro trys dalys, tai: (Denhardt R. B., 2001)
• mąstymo ( po tam tikro stebėjimo priimamas sprendimas);
• projekto (alternatyvių veiklos formų paieška ar jų radimas);
• pasirinkimo (sėkmingiausios alternatyvos išsirinkimas).
Daugeliu atžvilgių racionalus administravimo modelis atspindi ne nutolimą nuo ankstesnių viešojo administravimo principų, o mokslinį tų principų įteisinimą. Tie principai - tai toks pat dėmesys efektyvumui, taigi toks pat kaip ir ankstesniuose darbuose, tai dėmesys valdžiai bei hierarchijai. (Denhardt R. B., 2001)
Simonas sutelkia dėmesį į individų elgesį sudėtingose organizacijose ir į tai, kaip dar labiau priartinti individus prie sistemos racionalumo. Jis teigia, kad tai galima pasiekti, tik ten, kur individai renkasi vadovaudamiesi organizacijos interesais. Svarbiausia individo elgesyje yra sprendimas imtis veiklos. Todėl organizacija suvokiama kaip sprendimus priimanti sistema, sudaryta taip, kad į ją "įeitų dėmesį nukreipiantys ar mąstymo procesai, kurie lemia sprendimų atsiradimą, procesus, kuriuose atrandamos ir projektuojamos galimos veiklos formos, procesai, kuriuose atsiranda galimybės" . (Denhardt R. B., 2001) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis28.79 KB
AutoriusLaima
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Vaisvalavičiutė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Racionalusis organizaciju modelis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A. Vaisvalavičiutė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą