Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinės teisės objektas ir principai

Civilinės teisės objektas ir principai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Civilinės teisės apibrėžimas ir šaltiniai. Civilinės teisės paskirtis, tikslai ir funkcijos. Civilinės teisės objektas ir principai. Išvados.

Ištrauka

Šiuo darbu aš siekiu suvokti pagrindines teisės sąvokas, noriu plačiau susipažinti su teisės šakomis.
Kiekviena teisės norma turi įstatymo leidėjo numatytą individualią socialinę paskirtį – reglamentuoti tam tikrą visuomeninį santykį. Teisės teorijoje šis santyki vadinamas teisinio reglamentavimo objektu. Savo ruožtu teisinio reglamentavimo objekto prigimtis sąlygoja teisės normos turinio ir formos ypatumus. Todėl praktikoje taikant teisės normas pirmiausia būtina mokėti įvertinti konkrečių santykių prigimtimi ir į tai atsižvelgiant parinkti tinkamą, tik šiems santykiams reglamentuoti įstatymų leidėjo skirtą teisės normą. Taigi taikant civilinės teisės normas pirmiausia reikia nustatyti, kuriai teisės šakai priskirtas atitinkamos santykių rūšies reglamentavimas – civilinei teisei ar kitai teisės šakai.
Civilinės teisės apribojimo nuo kitų teisės šakų (konstitucinės, administracinės, baudžiamosios, darbo ir kt.) kriterijai nustatyti CK 1.1. straipsnyje. Jų atribojimo teorinis pagrindas yra tradicinis teisės skirstymas į viešąją ir privatinę teisę. Esminė šio straipsnio nuostata yra ta, kad civilinė teisė reglamentuoja turtinius santykius, kurių nereglamentuoja viešoje teisė.
Taigi civilinės teisės taikymo sritį iš esmės apibrėžia viešoje teisė. Todėl siekiant apibrėžti civilinės teisės taikymo sritį pirmiausiai reikia tiksliai nustatyti civilinės teisės santykį su viešąją teise ir viešosios teisės reglamentavimo objektą.


Civilinė teisė – tai savarankiška teisės šaka, sudaranti visos privatinės teisės, kurios normos sąveikauja su moralės normomis, pagrindą: prioritetiškai taikydamos dispozityvųjį teisinio reglamentavimo metodą ir išreikšdamos bendruosius Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintus principus, reglamentuoja laisvų, vienas kitam teisiškai nepavaldžių asmenų turtinius bei asmeninius, susijusius su turtiniais, santykius, o specialiai įstatymų numatytais atvejais I kitus asmeninius ( nesusijusius su turtiniais ) bei turtinius santykius, kuriuos reglamentuoja viešosios teisės normos.
Čia pateikiame objektyvios civilinės teisės apibrėžimą. Tačiau teisės doktrinoje ir teisės aktuose civilinės teisės terminas vartojamas ir kitokia prasme, t.y. kaip asmens subjektinės teisės apibūdinimas. Subjektinės teisė – tai civilinio teisinio santykio elementas, kuris suteikia galimybę šios teisės turėtojui atitinkamai elgtis ar reikalauti tam tikro elgesio iš kitų asmenų.
Civilinės teisės sistemos sąvokos apibrėžimas metodologiškai grindžiama bendramoksline sistemos samprata. Sistema – tai savitarpio priklausomybės ryšiais susieti sistemos elementai, sudarantys santykiai baigtinę visumą. Sistemos sampratoje išskirtini trys ją apibūdinantys komponentai – elementai, ryšiai ir visuma. Pritaikydami šią sistemos sampratą civilinės teisės sistemai galime teigti, kad svarbiausias civilinės teisės sistemą formuojantis veiksnys yra priklausomybės ryšiai tarp teisės normų kaip pirminio civilinės teisės sistemos elemento. Vidinė civilinės teisės sistema – tai teisės mokslo kategorija, apimanti visą civilinės teisės normų sistemą, atskleidžianti sisteminius ryšius tarp civilinės teisės normų, nepriklausomai nuo jų išdėstymo konkrečiuose CK skyriuose ar kituose civilinės teisės aktuose.
Teisės normos CK išdėstomos sistemiškai, sugrupuojant jas į institutus ir pašakes, jungiančias kelis institutus, taip pat suskirstant jas į bendrąją ir specialiąją CK dalis į CK įtraukiamos normos iš galiojančių įstatymų, taip pat kuriamos naujos normos, šalinamos nereikalingos teisės normų kolizijos, užpildomos teisės spragos. Priėmus CK, netenka galios daugybė atskirų įstatymų, nes jie nereikalingi, civilinės teisės normos tampa tikslesnė, suprantamesnė ( ypač paprastam žmogui, neteisininkui ), todėl CK priėmimas kontinentinėje Europoje laikomas tobuliausiu civilinės teisės sisteminimo būdu. Taip suformuojama išorinė civilinės teisės sistema, kuri vadinama civilinių įstatymų sistema, arba civilinės teisės struktūra.
Istorijos mokslas teisės šaltinį suvokia kaip žinių apie teisę šaltinį- tam tikrą tekstą, teisė paminklą. Teisės mokslas šiam terminui teikia kitokia – teisės normų formavimo prielaidų bei teisės normų išraiškos formos prasmę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis24.28 KB
AutoriusIlona
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civilines teises objektas ir principai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą