Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinė teisė (14)

Civilinė teisė (14)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Civilinio teisinio reguliavimo dalykas. Civilinio teisinio reguliavimo metodas. Civilinės teisės paskirtis. Civilinės teisės tikslai. Civilinės teisės funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Kiekviena diena norime ar nenorime susiduriame su įvairiausiomis teisės normomis. Vienos teisės normos yra palankios mums, o kitos nepalankios. Visa teisė yra suskirstyta į baužiamąją, konstitucinę, administracinę, finansų, darbo, žemės ir t.t. Kiekviena teisės norma turi tik jai įstatymo leidėjo numatytą individualią socialinę paskirtį – reglamentuoti tam tikrą visuomeninį santykį. Teisės teorijoje šis santykis vadinamas teisinio reglamentavimo objektu. Savo ruožtu teisinio reglamentavimo objekto prigimtis sąlygoja teisės normos turinio ir formos ypatumus. Todėl praktikoje taikant teisės normas pirmiausia būtina mokėti įvertinti konkrečių santykių prigimtį ir į tai atsižvelgiant pasirinkti tinkamą, tik šiems santykiams reglamentuoti įstatymų leidėjo skirtą teisės normą. Taigi taikant civilinės teisės normas pirmiausia reikia nustatyti, kuriai teisės šakai priskirtas atitinkamos santykių rūšies reglamentavimas – civilinei teisei ar kitai teisės šakai. Be to, būtina ne tik teisingai pasirinkti taikomos teisės normas, bet ir tinkamai jas interpretuoti atsižvelgiant į jų sisteminius ryšius bei vietą teisės struktūroje.
Civilinė teisė – tai teisės šaka, kurios normos reguliuoja lygių ir vienas kitam nepavaldžių subjektų visuomeninius turtinius santykius ir su jais susijusius, taip pat ir nesusijusius, asmeninius neturtinius santykius. Taigi civilinė teisė gina privačių asmenų interesus ir civilinės teisės reguliuojami santykiai grindžiami privačios autonomijos principu.

Žmogus gyvendamas visuomenėje privalo paklusti daugeliui istoriškai susiklosčiusių bei valstybės nustatytų taisyklių, kurios reguliuoja jo elgesį. Mes dažnai susiduriame su prigimtinės ir pozityviosios teisės terminais. Pozityvioji teisė – tai taisyklės, kurių laikymasis yra sankcionuotas prievarta ir kurios taikomos tam tikru istoriniu laikotarpiu valstybinės organizacijos požymius turinčioje visuomenėje, pavyzdžiui, Lietuvoje.
Tačiau kalbėti apie prigimtinę teisę yra sunkiau. Prancūzijos teisininkas Julliot de la Morandiere prigimtinę teisė apibūdina kaip idealių teisės normų, aukštesnių už pozityviąją, visumą, kylančią iš prigimtinės daiktų tvarkos1. Apie prigimtinę teisę jau kalbėjo Platonas, Aristotelis, Ciceronas, kiti romėnų teisininkai. Romėnų teisininkai kalbėjo apie prigimtinę teisę, tačiau pozityviosios teisės normos vergų nepripažino žmonėmis, jie buvo tik daiktai.
Pozityvioji teisė nustato asmenų, valstybės juridinių asmenų, kurie yra vadinami teisės subjektais, teisines galimybes vienaip ar kitaip elgtis. Šios pozityviosios teisės normomis nustatytos galimybės yra vadinamos subjektinėmis teisėmis, o pozityvioji teisė, kaip teisės normų sistema, dažnai vadinama objektyviąja teise.
Jau senovės Romos teisininkai visas pozityviosios teisės normas skirstė į dvi dideles grupes: į viešąją teisę (jus publicum) ir privatinę (civilinę) teisę (jus privatum). Jus publicum yra tokia teisė, kuri nustato viešosios valdžios organizaciją ir reguliuoja atskirų asmenų santykius su valstybe. O jus privatum reguliuoja atskirų asmenų savitarpio santykius2. Taigi civilinė teisė gina privačių asmenų interesus ir privačios teisės reguliuojami santykiai grindžiami privačios autonomijos principu. Tačiau ne visada galima labai tiksliai atriboti viešąją teisę nuo privatinės teisės, pavyzdžiui, civilinis kodeksas reglamentuoja privačių asmenų ginčų sprendimą.
Privatinės ir civilinės teisės terminai buvo vartojami kaip sinonimai. Paprastai privatinei-civilinei teisei (įskaitant ir šeimos teisę) priskiriama prekybinė, darbo, agrarinė (ekologinė) ir tarptautinė teisė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17.08 KB
Autoriusjolanta
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiline teise (14) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą