Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Teisinio santykio požymiai

Teisinio santykio požymiai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Teisinių santykių sąvoka. Teisinio santykio požymiai. Civilinių santykių reglamentavimo principai. Išvados.

Ištrauka

Teisiniai santykiai - tai teisės normomis sureguliuoti ir dėl to socializuoti žmonių santykiai, kurių dalyviai tarpusavyje susaistyti privalomos abipusių teisių ir pareigų pusiausvyros, kurią gina valstybė.
Teisinių faktų atsiradimas sukelia teisės normoje numatytus padarinius. Todėl teisininkui visada svarbu nustatyti, yra ar nėra teisinių faktų. Teisinių santykių dalyviai gali įsitikinti, yra ar nėra teisinių faktų jų akivaizdžiu buvimu ar nebuvimu, įrodydami fakto buvimo prezumpciją.
Akivaizdūs yra tokie faktai, kurie kaip aksioma ir visais gyvenimo atvejais suvokiami vienodai. Pvz., žmogus negali apseiti be oro, vandens, maisto ir pan. Daugelio akivaizdžių įrodyti nebūtina. Tačiau nemaža faktų reikia įrodyti, ir įrodymai yra reguliuojami teisės normų. Šiuo atžvilgiu įrodymai yra teisinis procesas. Įrodymų tikslas - nustatyti tiesą ir teisingai pritaikyti įstatymą. Teisės pažeidimai visada turi būti įrodyti.
Įvykiai įvyksta be žmogaus valios, o veiksmai atliekami sąmojingai ir valingai. Kartais įvykiai prasideda veiksmais, o po to žmogus neįstengia jų kontroliuoti ir rutuliojasi kaip įvykiai (pvz., vaiko gimimas). Įvykiai yra gamtos reiškiniai. Jie lemia teisinius santykius, su jais susiję teisiniai padariniai.

Individai visuomenėje yra saistomi įvairiausių tarpusavio santykių - ekonominių, moralinių, politinių, nacionalinių, pasaulėžiūrinių, teisinių, giminystės ir kitokių. Jie visi vadinami visuomeniniais arba socialiniais, nes susiklostę tarp žmonių ir atsiranda dėl to, kad žmonės gali apsisaugoti ir įgyvendinti savo teises (interesus) tik veikdami kartu - keisdamiesi vienas kitam reikalingomis paslaugomis. Todėl šie santykiai pirmiausia klostosi kaip tarpusavio paslaugų teikimas. Būtinybė keistis paslaugomis ir jomis abipusiškai garantuoti savo teises verčia žmones nuolat santykiauti - būti šalia vienas kito ir dėl vienas kito. Tai daro jų santykius stabilius ir reikšmingus pavienio individo egzistencijai, nes jų pagrindu atsiranda nauja socialinė realybė - visuomenė, kur tėra individų tarpusavio paslaugų teikimo santykiai. Visuomenė - šių santykių kūrinys ir jų tikroji būtis.
Tačiau dėl interesų priešingumo tie santykiai yra prieštaringi ir dėl to sudėtingi: jie - ne tik grėsmė žmogaus teisėms; jais asmuo ne tik įgyvendina savo teises, bet ir tampa kitų asmenų agresijos auka. Tai aktualina socialinių santykių humanizavimo poreikį, kurio įgyvendinimas virsta nuolat sprendžiama ir neišsprendžiama problema. Ją spręsti skirta ir teisė; ji turi taip paveikti šiuos santykius, kad jie taptų asmens išlaisvinimo negu pavergimo santykiais. Asmens teisių saugos požiūriu svarbiausi žmonių santykiai tada verčiami teisiniais, suteikiant jiems privalomos teisių ir pareigų vienovės pavidalą; šitaip manoma padaryti tuos santykius patogius įgyvendinti žmogaus teises, bet patogius vykdyti agresiją prieš kito asmens teises.
Teisiniai santykiai - tai teisės normomis sureguliuoti ir dėl to socializuoti žmonių santykiai, kurių dalyviai tarpusavyje susaistyti privalomos abipusių teisių ir pareigų pusiausvyros, kurią gina valstybė [3; P. 81].
Reguliuoti socialinius santykius teisės normomis - tai įpareigoti tokių santykių dalyvius įgyvendinti savo interesus remiantis teisių ir pareigų vienove. Todėl teisiniai santykiai - tai visuomenės narių gerovės interesais valdomi žmonių santykiai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis13.95 KB
AutoriusDonata
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaG. Stulpinienės vadybos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinio santykio pozymiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • G. Stulpinienės vadybos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą