Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Akcininko nuosavybės teisės įgyvendinimo teisinis reglamentavimas

Akcininko nuosavybės teisės įgyvendinimo teisinis reglamentavimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556
Aprašymas

Įvadas. Nuosavybės teisės ir finansinio turto samprata bei reglamentavimas. Nuosavybės teisės instituto raidos esminiai aspektai. Nuosavybės teisės objektas. Finansinio turto instituto genezė nuosavybės teisės doktrinoje. Akcininkas ir jo teisių į bendrovės turtą prigimtis. Akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių ypatybės. Juridinio asmens teorijos įtaka akcininko teisių turiniui. Ar akcinė bendrovė - tai fikcija. Bendrovės steigimo akto prigimtis. Akcininko ryšys su kompanijai priklausančiu materialiu turtu. Bendroji akcininko nuosavybės teisės samprata. Akcininko nuosavybės teisės objektas. Daiktiniai akcininko teisių į bendrovės turtą bruožai. Akcininko nuosavybės teisės įgyvendinimo teoriniai ir praktiniai aspektai. Struktūriniai akcininko nuosavybės teisės pokyčiai naujajame Lietuvos civiliniame kodekse. Akcininko prigimties ir jo nuosavybės teisių įgyvendinimo ypatumai. Akcinė juridinių asmenų nuosavybė. Akcininko teisių į bendrovės turtą problemos Lietuvos teisminėje praktikoje. Išvados ir rekomendacijos.

Ištrauka

Temos aktualumas ir mokslinis naujumas. Nuosavybės santykiai sudaro valstybės ekonominės sistemos pagrindą, todėl šie santykiai yra pagrindinis civilinio teisinio reglamentavimo objektas. Jų teisinio reglamenta¬vimo metodas ir principai nulemia daugelio kitų civilinės teisės institutų pobūdį ir specifiką. Dėl šių aplinkybių nuosavybės teisės instituto normų ir nuosavybės teisės doktrinos sąvei-kos analizė yra aktuali tiek nuosavybės teisės tolesniam tobulinimui, tiek jos taikymo prakti¬kai. O viena iš nuosavybės teisės taikymo praktikoje sričių – tai atskirų juridinių asmenų turtas, kaip vienas iš juridinio asmens požymių. (Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso komentaras. Antroji knyga. Asmenys. – Vilnius: Justitija, 2002.-P. 124) Juridinio asmens turtas yra juridinio asmens valdomas naudojamas ir disponuojamas nuosavybės teise. Taigi ne išimtis – ir akcinės bendrovės bei uždarosios akcinės bendrovės.
Vienas iš juridinio asmens turto srities aktualiausių klausimų – tai akcininko teisių į bendrovės turtą problema. Ši problema šiandien yra itin aktuali, nes Lietuvoje dar formuo¬jasi bendrovių teisės doktrina. Nors Lietuvos įstatymų leidėjas nustatė, kad akcininkas neišsaugo nuosavybės teisių į bendrovės turtą, bet įgyja prievolinių teisių ir pareigų bendro¬vės atžvilgiu (CK 2.45 str.), teoriniu požiūriu tai nėra įprasti prievoliniai santykiai. Jie turi daug daiktinėms teisėms būdingų bruožų. Be to, praktikoje akcininkai bendrovės turtą dažniausia vertina kaip savąjį. (Kiršienė J.,2002). Įstatymų, teisminės praktikos ir kitų šalių įstatymų bei bendrovių teisės doktrinos analizė rodo, kad bendrovių teisės doktrina jau taip griežtai nebeatskiria akcininko nuo bendrovės turto, kadangi bendrovė kaip ir akcija yra tik teisinės fikcijos, tai yra tam tikri juridiniai instrumentai, turintys tarnauti faktiniams visuomeniniams santykiams sureguliuoti, o ne vien tik pačiai teisės sistemai.
Pasirinktos temos aktualumą grindžia ir tai, jog neseniai įsigaliojęs Lietuvos civilinis kodeksas akcininko nuosavybės teisės įgyvendi¬nimo srityje įnešė nemažai svarbių naujovių, kurias kyla būtinybė išanalizuoti bei įvertinti.
Pasirinktos temos mokslinį naujumą grindžia tai, kad Lietuvos teisinėje literatūroje ši problema nėra aptarta, išskyrus nelabai gausią teismų praktiką, tačiau minėtos tendencijos ryškėjo iš 2001 m. liepos mėnesį įsigaliojusio Civilinio kodekso normų.
Baigiamojo darbo tikslas – išanalizuoti akcininko nuosavybės teisės reglamentavimo teorines ir praktines problemas.
Siekiant darbui iškelto tikslo, darbe sprendžiami atitinkami uždaviniai:
1. susipažinti su nuosavybės teisės samprata apskritai;
2. išanalizuoti akcininko nuosavybės teisės objekto ypatumus įgyvendinant nuosavybės teisę;
3. aptarti Lietuvos civilinio kodekso įneštas naujoves bei jų teorinį pagrindimą akcininko nuosavybės teisės srityje, atsižvelgiant į akcininko prigimtį;
4. atskleisti akcininko teisių į bendrovės turtą sudėtingumą ir išanalizuoti iš to kylančias praktines ir teisines pro¬blemas.
5. susipažinti su akcijų vertės nustatymo praktiniais aspektais;
Tyrimo objektas – akcininko nuosavybės teisės įgyvendinimo ir akcininko nuosavybės teisės objekto probleminiai klausimai naujojo Civi¬linio kodekso kontekste.
Tyrimo metodai ir šaltiniai. Lietuvos teisinėje mokslinėje literatūroje šie klausimai iki šiol buvo nagrinėti mažai, tik teisinės analizės lygmeniu. Užsienio literatūroje šie klausimai įvairiais aspektais išnagrinėti teisininkų A. Berle’io, K. I. Sklovskio, A. Kulagino, ekonomistų K. Markso, L. Balcerowicziaus, A. Korniakovo darbuose.
Analizuojant akcininko nuosavybės teisės reglamentavimo teisinius santykius, siekiant išsiaiškinti akcijos, kaip vienos iš finan¬sinio turto rūšių, instituto bei juridinio asmens fikcijos teorijos genezę pasitelktas istorinis metodas.
Analizuojant akcininko nuosavybės teisinius santykius pasiremta visumine civilinės teisės sistemos bei atskirų jos dalių teorine analize, naujojo Civilinio kodekso sistemine analize bei užsienio ša¬lių autorių šaltiniais. Praktinėms problemoms atskleisti pasiremta Lietuvos ir užsienio teismų praktika.
Profesinės kompetencijos: verslo subjektų teisinis konsultavimas ir teisėtų interesų atstovavimas.
Darbo struktūra. Darbą sudaro įvadas, trys dalys, penkiolika skyrių, išvados ir šaltinių bei literatūros sąrašas, kurį sudaro 34 šaltiniai. Darbo apimtis – 51 puslapis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės diplominis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasDiplominiai darbai
Apimtis53 puslapiai 
Literatūros šaltiniai34
Dydis98.15 KB
AutoriusL.
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasDarius Alinskas
Švietimo institucijaŠiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Akcininko nuosavybes teises igyvendinimo teisinis reglamentavimas [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 53 puslapiai 
  • Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegija / 4 Klasė/kursas
  • Darius Alinskas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą