Raidos psichologijoje yra nemažai teorijų, jos visos suskirstytos į stambias grupes: psichoanalitinę, bihevioristinę, bruožų, humanistinę, kognityvinę ir pan. Kiekviena teorija skirtingai žiūri į asmenybę, skirtingai aiškina psichologinius reiškinius.
Žvelgiant iš teorinės psichologinės perspektyvos, žmogus yra labai sudėtinga būtybė su daugeliu dimensijų bei sluoksnių, kurių kiekvienas turi savo viršūnę ir sukuria savotišką darinį "aš". Žmogus yra tarsi panteonas visų tų dalinių "Aš", kurių kiekvienas įtakoja jo sąmonę ir elgseną tam tikra kryptimi.
Asmenybės psichologija stengiasi tirti žmogų visais aspektais. Asmenybės tyrėjai šį darbą dažnai pradeda nuo siekimo suprasti save, nuo to kas jiems aktualu, įdomu, skaudu. Pradėję nuo aktualių problemų, tyrėjai vėliau ieško universalumo, tikrina faktus, bet kiekviena teorija atspindi tik kurį nors vieną asmenybės aspektą ir neišsemia viso jo turtingumo. Kita vertus, kiekviena mus ko nors moko ir padeda suprasti save ir kitus žmones.
Taigi, asmenybės formavimasis - ilgas procesas. Žmonėms įprasta manyti, kad vystosi tik kūdikiai, vaikai ir jaunuoliai, o suaugę jau yra susiformavę. Freudas teigė, kad žmogus vystosi tik kūdikystėje ir vaikystėje. Jungas buvo pirmasis, kuris pabrėžė suaugusiojo vystymąsi. Vienas garsių teoretikų, tyrinėjusių asmenybės raidą, asmenybės vystymosi stadijas yra psichologas E. Eriksonas, kuris pirmasis sujungė visus gyvenimo tarpsnius nuo kūdikystės iki senatvės.
Teoretikas savo darbuose remiasi klinikine antropologine, istorine ir biografine medžiaga. Psichologas, nagrinėdamas žmogaus asmens vystymąsi, dėmesį kreipia į žmogaus vidų, t.y. vidinio "aš" (ego) vystymosi fazes, klausdamas, ar gyvenimo kaitoje iškilusiose krizėse "aš" (ego) atsiliepia teigiamai ar neigiamai, suformuodamas teigiamą ar neigiamą savybę. Eriksono žvilgsnis yra nukreiptas į asmens "aš" vidaus savybių vystymąsi.
Darbo tikslas: išanalizuoti psichologo E.Eriksono raidos vystymosi teoriją, apžvelgti vystymosi stadijas.
Darbo objektas: Eriksono raidos teorija, vystymosi stadijos.
Darbo metodai: mokslinės-psichologinės literatūros analizė, jos sisteminimas. ...