Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>E. Eriksono epigenetinės raidos teorija

E. Eriksono epigenetinės raidos teorija

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Raidos psichologijos referatas. Įvadas. E. Eriksonas. Eriksonas žmogaus gyvenime skyrė aštuonis naujadarų atsiradimų periodus. Išvados.

Ištrauka

Jau seniai mokslininkus domina žmonių vystymosi raida. Jiems iškyla įvairiausių klausimų, į kuriuos stengiasi savaip atsakyti bei juos pagrįsti. Pavyzdžiui, kodėl vieni žmonės yra drąsūs, kūrybiški, mėgstantys bendrauti, optimistai, o kiti priešingai – baikštūs, jaučiantys gėdą, uždaro būdo, pesimistai? Ar mūsų elgesys priklauso nuo to, kaip išgyvenome tam tikrą laikotarpį? Ar vystymasis priklauso nuo to, kokie veiksniai: teigiami ar neigiami mus veikė tam tikru metu? Negi tai, kaip su mumis buvo elgiamasi, gali turėti įtakos mūsų tolimesniam vystymuisi?
Manoma, kad tai susiję su kiekvieno žmogaus asmeninio gyvenimo patirtimi, su kiekviena kasdienine akimirka jau nuo ankstyvosios kūdikystės. Kad tam tikras elgesys nėra paveldimas, o jis formuojasi viso gyvenimo eigoje.
Vienas iš ryškiausių psichologų, nagrinėjusių šią temą, yra Erikas Eriksonas. Jis svarsto žmogaus, ypač vaiko ir jaunuolio, vystymąsi įvairiose kultūrose. Jo studijose yra taiklių įžvalgų, bet taip pat ir teorinių spėliojimų. Būtent jo teiginiai ir analizės yra vertinami ir aptarinėjami net ir šių laikų mokslininkų.
Mane taip pat sudomino ši tema ir nutariau iš arčiau susipažinti ir paanalizuoti kiekvieną žmogaus gyvenimo tarpsnį. Juk svarbu žinoti, kaip padėti, o ne pakenkti mažam kūdikiui, atėjusiam į jauną šeimą? Ką turime padaryti, kad vystymąsi pakreiptume teigiama linkme? Ar tikrai kiekvieno žmogaus elgesį nulemia kokie nors antriniai veiksniai ir ar jie turi įtakos vėlesnių procesų metu?
E. Eriksonas pasiūlė aštuonias raidos stadijas, pabrėždamas, kad kiekvienai iš jų būdingas tam tikras konfliktas, arba krizė, kuri turi būti įveikta. Kiekvienoje gyvenimo stadijoje individas susiduria su nauja augimo krize. Pozityviai įveikus krizę, padidėja individo jėgos, o patirta nesėkmė ją sprendžiant pasireiškia žmogaus elgesiu. Eriksonas teigė, kad sėkmė arba nesėkmė tam tikroje stadijoje turi įtakos žmogaus raidai vėlesniais gyvenimo periodais. Nors jis aprašė du kiekvienos krizės kraštutinius sprendimus, bet pripažino, kad tarp šių kraštutinumų yra daugybė tarpinių sprendimų, ir kad dauguma žmonių priima tam tikrą vidurinį sprendimą. [4, 51]
Kalbėdamas apie raidos mechanizmus, Eriksonas teigė, kad psichosocialinė raida vyksta pagal epigenetinį principą. Fizinė raida nustato pagrindines raidos laiko ribas. Tų ribų rėmuose konkreti kultūra gali pastūmėti, sulėtinti, patobulinti ar pažeisti individo raidą. Eriksono nuomone, visuomenė savo įtaką besiformuojančiam organizmui išreiškia įvairiais lygiais, nuo labai abstrakčios ideologijos formų iki tėvų švelnaus elgesio su vaiku. Jis vertino raidą kaip konflikto tarp dviejų priešingų jėgų išsprendimą.
Eriksonas raidą į stadijas skirstė pagal kiekvieno asmens ryšį su socialine aplinka. Pabrėždamas socialinių ir kultūrinių veiksnių poveikį žmogaus raidai, jis savo teoriją pavadino žmogaus raidos psichosocialine teorija. Jo nuomone, žmogaus raidoje ir jos tyrimuose reikia skirti tris pagrindinius aspektus: somatinį, asmeninį ir socialinį. Somatinį aspektą sudaro fizinės raidos stipriosios ir silpnosios pusės, asmeninį – žmogaus gyvenimo istorija ir jos stadijos, kurioje tuo metu žmogus yra, analizė. Socialinis aspektas apima kultūrines, istorines ir visuomenines jėgas. Eriksonas teigė, kad psichologai, tirdami tas sritis, turi ieškoti ne priežasčių ir pasekmių, bet surasti jų tarpusavio ryšius ir priklausomybę. Jo teorijoje akcentuojama, jog vaikystė nėra viso žmogaus gyvenimo pagrindas, kaip dažnai manoma, asmenybė formuojasi visą gyvenimą; kiekviena fazė turi ir teigiamų, ir neigiamų komponentų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis18.57 KB
AutoriusIrena
Viso autoriaus darbų15 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word E. Eriksono epigenetines raidos teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą