Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Raidos psichologijos tyrimo metodai ir asmenybės raida nuo gimimo iki mirties

Raidos psichologijos tyrimo metodai ir asmenybės raida nuo gimimo iki mirties

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Bendrai apie raidos psichologijos tyrimo metodus. Moksliniai raidos psichologijos tyrimo metodai. Natūralus stebėjimas. Natūralus ir laboratorinis eksperimentas. Interviu. Specifiniai raidos psichologijos metodai. Longitudinis tyrimas. Dienoraščio metodas. Skersinio pjūvio metodas. Išvados.

Ištrauka

Psichologai ne visada yra vienos nuomonės, į ką ypač reikia kreipti dėmesį tiriant žmogaus raidą, tačiau jie visi pripažįsta mokslinių metodų svarbą, nors kartais šiuos metodus naudoja ir interpretuoja skirtingai. Kokie konkretūs tyrimo metodai bus pasirinkti, paprastai priklauso nuo teorinių tyrėjo pažiūrų. Raidos psichologijos teoretikai savo hipotezėms tikrinti naudoja savitus tyrimo metodus. Hipotezės, kurios remiasi išmokimo teorija, dažniausiai tikrinamos eksperimentiniais metodais; psichoanalitinės – naudojant pokalbius, testus, stebėjimus. J Piaget ir kiti kognityvinės teorijos šalininkai pažintinei raidai tirti paprastai naudojo įvairių metodų kombinaciją.
Visi metodai, taikomi raidai tirti, turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių. Nė vienas jų nėra "moksliškesnis" už kitą. Metodo veiksmingumas ir validumas priklauso nuo to, kaip tas metodas naudojamas. Įvairioms teorijoms pagrįsti naudojami įvairūs tyrimo metodai, bet jie turi atitikti bendrus pagrindinius reikalavimus, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai planuoti ir atlikti raidos tyrimus.
Mokslinį tyrimą paprastai sudaro penki vienas po kito einantys etapai, kurie būdingi tiek gamtos, tiek socialiniams mokslams, tačiau konkretūs įvairių mokslų tyrimo metodai skiriasi. Tai:
1. Atidus stebėjimas. Žiūrima, analizuojama, tariamasi su kitais tyrėjais, skaitoma apie kitų mokslininkų atliktus tyrimus, formuluojamas klausimas.
2. Hipotezės formulavimas. Mėginant atsakyti į klausimą, kuriama sava teorija ar spėjimas, po to formuluojama hipotezė, kuri vėliau tikrinama.
3. Hipotezės tikrinimas. Panaudojami tam tikri metodai, pavyzdžiui, laboratorinis eksperimentas arba natūralus stebėjimas, kuriais hipotezė patvirtinama arba atmetama.
4. Išvadų formulavimas. Išvados grindžiamos atlikto tyrimo rezultatais.
5. Duomenų panaudojimas. Detaliai aprašomas panaudotas tyrimo metodas ir gauti duomenys, kad kiti mokslininkai galėtų įvertinti gautas išvadas arba pakartoti eksperimentą ir palyginti rezultatus. Gauti tyrimo duomenys gali būti naudojami praktiškai.
Raidos psichologijoje naudojami tyrimo metodai skirstomi pagal tyrimo trukmę, tyrėjo aktyvumą ir kt. Pagal tyrėjo aktyvumą (t. y. jo santykį su tiriamuoju objektu) galima skirti stebėjimo ir eksperimentinį metodus. Stebėjimas – kai tyrėjas sistemingai registruoja ir aprašo natūraliai vykstančius procesus, pats sąlygų nekeisdamas. Eksperimentas – kai tyrėjas aktyviai veikia reiškinius, sudarydamas ir keisdamas įvairias sąlygas (kintamuosius). Empirinių duomenų rinkimas ir jų registravimas, tiksliai laikantis visų tyrimo sąlygų ir atliekamų veiksmų eigos, vadinamas metodika. Raidos psichologijoje hipotezėms tikrinti naudojama daug įvairių metodų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis12.76 KB
AutoriusJolanta
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Raidos psichologijos tyrimo metodai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą