Išplėstinė paieška
 
 
 

Eriksono teorija

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Eriksono teorijos samprata. Išvados. Analizė.

Ištrauka

Nėra vienos nuomonės, kada pradeda formuotis žmogaus asmenybė.Taigi asmenybės raidą lemiančias priežastis tyrinėtojai aiškina nevienodai ir visą žmogaus gyvenimo laiką skirsto į panašius, bet nevienodus tarpsnius. Amžiaus tarpsnį lemia fiziologinių ir psichikos pokyčių visuma, o psichologinė būsena priklauso nuo žmogaus gyvenimo sąlygų, ugdymo, jo veiklos ir bendravimo ypatumų. Taigi tos pačios aplinkos sąlygos įvairaus amžiaus žmones veikia skirtingai, o to paties – panašiai, todėl bendraamžiai turi būdingus, tipiškus bruožus. Bet tuo pačiu jie nepraranda tapatumo ir skiriasi vienas nuo kito. Be to vieni psichologai teigia, jog tapatumo šaknis galima įžvelgti jau kūdikystėje, kiti mano, kad tai nuolatinis procesas, kuris vyksta visą gyvenimą. Tačiau visuotinai pripažįstama, kad būtent paauglystėje visa tai sutvirtėja.
E.Eriksonas - Froido šalininkas, tapatumo sąvoką vartojęs asmenybės brendimo procesui atskleisti, aiškinęs žmogaus sąveiką su socialiniu pasauliu. Taigi, anot Eriksono, vystymuisi turi įtakos ne tik individo santykiai su tėvais, bet ir kultūrinis gyvenimas. Tai buvo priežastis, kurios pasekoje jis sukūrė žmogaus vystymosi teoriją, kurioje aiškina, kas vyksta vystantis žmogui, jo santykiuose su pasauliu. Jo aprašoma vystymosi teorija apima visą gyvenimą nuo kūdikystės iki senatvės, taip pat tyrinėjo ne psichologinių traumų įtaką individui, o akcentavo savybes įgyjamas skirtingais vystymosi periodais. Eriksonas teigė, jog tapatumas – tai individo poreikis išlikti pačiu savimi.

Taigi Eriksono teorija aiškina, kad vystymosi proceso fazės turi tam tikrą eiliškumą, kol visos dalys sujungiamos į visumą, t.y. per gyvenimą kiekviena asmenybė pereina 8 stadijas. Joms apibūdinti Eriksonas vartoja žodį "krizė"(t.y. laikotarpį, kai žmogus tampa labiau pažeidžiamas vienokių ar kitokių nesklandumų), siekdamas pažymėti, kad tai taškas, reiškiantis lūžio momentą, kuriame padidėja ir pažeidžiamumas, ir potencialas t.y. asmens būsena krizės metu. Individo psichinei raidai reikšmingiausios krizės įvyksta pasikeitus socialiniam statusui t.y. pradėjus vaikščioti, kalbėti, eiti į mokyklą, lytiškai bręsti, sukūrus šeimą, išėjus į pensiją ir kt. Taigi kiekviename lygyje sėkmingai išspręsta krizė formuoja žmogaus charaktesį, stiprina bręstančią asmenybę, kuria žmogaus individualumą. Tačiau nereikia manyti, kad teigiamas kiekvieno lygio išsprendimas yra būdas nusistovėti pastoviems žmogaus bruožams ir, kad sveika asmenybė yra apsaugota nuo kiekvieno lygio nemalonumų. Iš tikrųjų sveikas asmuo turi iš naujo ir iš naujo nugalėti tuos neigiamus aspektus įvairiose gyvenimo situacijose.
Be to kiekviena vystymosi krizė vyksta vis platėjančiame visuomeniniame rate. Iš pradžių tai tik motina, vėliau - tėvų pora, giminės mokytojai, draugai, informacinės priemonės. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-14
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis14.33 KB
AutoriusViktorija
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Eriksono teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių valstybinė kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą