Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Prievolių atsiradimo ir pasibaigimo pagrindai

Prievolių atsiradimo ir pasibaigimo pagrindai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Prievolių atsiradimo pagrindai. Sandoriai. Deliktai. Kvazisutartys. Įstatymai. Prievolių pabaigos pagrindai. Prievolės pabaiga įvykdymu. Prievolės pabaiga suėjus naikinamajam terminui. Prievolės pabaiga šalims susitarus. Prievolės pabaiga šalių sutapimu. Prievolės pabaiga, kai neįmanoma jos įvykdyti. Prievolės pasibaigimas mirus fiziniam asmeniui arba likvidavus juridinį asmenį. Skolininko atleidimas nuo prievolės įvykdymo. Specialūs prievolės pabaigos pagrindai. Prievolės pabaiga ją įskaičius. Novacija. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas mūsų gyvenime susiduriame su prievolėmis, tačiau, turbūt, kiekvienas savaip ją suprantame. Visų pirma, prievolė yra pareiga, kuri atsiranda dviems (ar keliems) žmonėms dėl kažko susitarus – dėl pirkimo ar pardavimo, dėl nuomos ar kitokių veiksmų. Galima, sakyti, kad jau gimdamas žmogus įgyja pirmąją savo gyvenime prievolę – augti doru ir sąžiningu savo šalies piliečiu. Paprastai kalbant, mes gyvendami turime ne tik savo teises, bet ir pareigas – prievoles, kurios užtikrina, kad nebūtų žmonių, kurie yra "lygesni nei kiti", kad būtų paisoma to, dėl ko susitarta. Paprastai prievolė neatsiranda iš nieko – ji prasideda tuomet, kai susitariama dėl ko nors, kitaip sakant, prievolė atsiranda iš juridinio fakto – prievolės atsiradimo pagrindo. Būtent tai ir yra vienas iš pagrindinių mano darbo tikslų - aprašyti, kokie yra prievolių atsiradimo pagrindai, juos detalizuoti, ir, tuo pačiu, nustatyti, kaip prievolė baigiasi, t.y. kokie galimi prievolės pasibaigimo pagrindai. Savo kursinio darbo tikslui pasiekti, nustačiau tokius uždavinius:
• išanalizuoti pagrindinius prievolės atsiradimo pagrindus ( sandorius, deliktus, kvazisutartis bei įstatymus);
• pateikti, kokie galimi prievolės pasibaigimo pagrindai ( prievolės pabaiga, kai ji įvykdoma; prievolės pabaiga suėjus naikinamajam terminui; prievolės pabaiga šalims susitarus ir t.t.).
Pagrindinis darbo metodas buvo Civilinio kodekso analizė, tiksliau normų, kurios reglamentuoja prievolių atsiradimo ir pasibaigimo pagrindus, analizė.


Prievolė yra teisinis asmenų santykis, kuriuo, remiantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeku, viena šalis t.y. skolininkas, privalo atlikti kitos šalies, t.y. kreditoriaus naudai tam tikrą veiksmą arba nuo jo atsisakyti, o kreditorius tuo tarpu turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą. Kaip ir kiekvienas teisinis santykis, prievolė atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie yra prievolių atsiradimo pagrindai ir šie pagrindai sukuria prievolinius santykius. Prievolės, kaip ir visi kiti civiliniai teisiniai santykiai kyla iš Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.136 str. numatytų civilinių teisių ir pareigų atsiradimo pagrindų:
• " CK ir kitų įstatymų numatytų sutarčių ir kitokių sandorių, taip pat, nors įstatymų ir nenumatytų, bet jiems neprieštaraujančių sandorių;
• iš teismų sprendimų;
• iš administracinių aktų, turinčių civiline teisines pasekmes;
• kaip intelektinės veiklos rezultatai;
• dėl žalos padarymo, taip pat dėl nepagrįsto praturtėjimo ar turto gavimo;
• dėl įvykių ar veiksmų (veikimo, neveikimo), su kuriais įstatymai sieja civilines teisines pasekmes".
LR civilinis kodeksas galiojęs nuo 1964 metų numatė panašius civilinių teisių ir pareigų atsiradimo pagrindus. Pagrindinis skirtumas tarp dabar galiojančio ir 1964 metų civilinių kodeksų yra tai, kad senasis nenumatė civilinių teisių ir pareigų atsiradimo iš teismų sprendimų, bei kiekvienas iš naujajame civiliniame kodekse aptartų pagrindų yra labiau detalizuoti ir sukonkretinti. Tokios naujovės rodo prievolinės teisės tobulėjimą ir tikslesnį prievolinių santykių aiškinimą.
Civilinio kodekso 6.2 straipsnyje pateikta teisės norma turi būti sistemiškai aiškinama su civilinių teisių ir pareigų pagrindais. Įstatymų leidėjo civilinio kodekso 1.136 straipsnyje pateiktas juridinių faktų sąrašas nėra baigtinis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis27.02 KB
AutoriusGintarė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievoliu atsiradimo ir pasibaigimo pagrindai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą