Išplėstinė paieška
 
 
 

Vystymosi krizės

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Kas yra krizė? Vystymosi krizių skirstymas. Gimimo krizė. Pirmųjų gyvenimo metų krizė. Trečiųjų gyvenimo metų krizė. Septintųjų gyvenimo metų krizė. Paauglystės krizė. Gyvenimo vidurio krizė. Išėjimo į pensiją krizė. Mirimo krizė.

Ištrauka

Krizės terminas kasdieniniame gyvenime reiškia pavojinga linkme besirutuliojančią situaciją. Medicinos moksle jis laikomas vienu iš seniausių terminų, vartojamų gydymo praktikoje. Hipokratinėje medicinoje "krizė" reiškė ligos kulminacijos momentą, kai ligos požymiai sustiprėja ir ligonio būklė pasidaro pati sunkiausia, o po to įvyksta ligos persilaužimas, ir ligonis arba galutinai nusilpsta, arba ima sveikti. Krizės sampratos ribos metams bėgant kito ir buvo tai plečiamos tai siaurinamos. Šiuo metu biologinės krizės terminas nyksta, o terminas "psichologinė krizė" yra visuotinai vartojamas psichiatrijoje ir klinikinėje psichologijoje. Krizės terminas taikomas visoms situacijoms, reikalaujančioms kokio nors esminio sprendimo, dėl ko laikinai sutrinka žmogaus ar grupės žmonių psichinė pusiausvyra arba prarandama visuomeninė pusiausvyra. (Plužek Z., 1996). Pats žodis krizė kilęs iš graikų kalbos krisis, kuris reiškia sprendimą, posūkio tašką. Krizinė situacija – žmogaus gyvenimo lūžis, turintis didelę psichologinę reikšmę ir keliantis grėsmę jo asmenybės vientisumui – gerai nuomonei apie save, sveikatai arba gyvybei (Psichologijos žodynas, 1993).
Vystymosi (amžiaus arba raidos) krizė – tai reiškinys, nusakantis praeinančius augimo sunkumus, kuriuos dažnai lydi nepriimtinas elgesys ir pojūčiai. Krizė reiškia staigų naujų psichologinių darinių atsiradimą. Vystymosi krize vadinama normatyvinė krizė, kurią lydi reiškiniai primenantys patologiją (įtampa, nerimas, tingumas, negatyvizmas, isteriškumas, staigus pyktis, padidėjęs konfliktyvumas). Šios krizės susijusios su natūraliu permainų procesu, kuris vyksta žmoguje visą gyvenimą (Plužek Z., 1996).
Amžiaus tarpsnių krizės yra ypatingi, neilgai trunkantys ontogenezės periodai, kuriems būdingi ryškūs psichologiniai pasikeitimai. Skirtingai nuo neurozinių ar trauminių krizių, jos yra būtinos formuojantis normaliai asmenybei. Šios krizės gali kilti pereinant žmogui iš vieno amžiaus tarpsnio į kitą, ir yra susijusios su sisteminiais kokybiniais socialinių santykių, veiklos ir sąmonės pasikeitimais. Krizės, kaip kritinio pasirinkimo momentai, vyksta visą gyvenimą – nuo kūdikystės iki senatvės. Kad jos būtų įveiktos sėkmingai, reikia didžiulės energijos ir sugebėti pakeisti perspektyvą. Eriksonas lemiamais raidos proceso veiksniais laikė ne tik paties individo brendimą, bet ir socialinės aplinkos sąlygas (Žukauskienė R., 1996). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-16
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis16.87 KB
AutoriusVaida
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLiniauskaitė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vystymosi krizes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Liniauskaitė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą