Išplėstinė paieška
 
 
 

Temperamentai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Temperamentas. Kaip pažinti? Tinkamas partneris . Tipų apibūdinimas. Sveikata. Reziumė.

Ištrauka

Bendravimas yra dviejų ar daugiau žmonių tarpusavio sąveika, todėl jį labai įtakoja bendraujančių žmonių asmeninės savybės. Tų savybių darna ir visuma atskleidžia žmogų kaip unikalią asmenybę. Daugelio asmenybės savybių atsiradimas bei raiška priklauso nuo aplinkos, kurioje augo žmogus, nuo jį supančių žmonių, auklėjimo. Tačiau su savo prigimtimi mes jau atsinešame tam tikras įgimtas savybes, kurios praktiškai beveik nekinta. Be abejonės, su žmogaus branda ir vystymusi, įgimtos savybės įgyja savitus atspalvius, bet pačios savybės išlieka visą gyvenimą, keičiasi tik atspalviai.


Viena reikšmingiausių žmogaus ypatybių, pasižyminti dideliu pastovumu ir turi įtakos visoms kitoms asmeninems savybėms, jo psichinėms būsenoms bei psichiniams procesams, yra temperamentas.
Psichologijos žodynas šį žodį apibrėžia taip: "Temperamentas – individo psichikos ypatybių, nuo kurių priklauso psichinės veiklos dinamika (intesyvumas, tempas, ritmas) visuma. Tai įgimta ir santykiškai pastovi asmens savybė." Iš tikrųjų, vieni žmonės greitai ir stipriai reaguoja į įvairius gyvenimo reiškinius, aiškiai parodo savo pasitenkinimą, džiaugsmą, pyktį ar liūdesį, o kitų reakcija būna lėta, vos pastebima.
Norint parodyti temperamento įtaką žmogaus būsenų ir savybių dinamiškumui, būtina pabrėžti tam tikrus skiriamuosius temperamento bruožus:
1. Temperamento savybės nekinta.
2. Temperamento savybės dėsningai siejasi tarpusavyje:
3. Temperamento savybės daro įtaką įvairioms žmogaus veiklos sritims, bet skiriasi nuo poveikio, kurį žmogaus asmenybei daro asmenybės kryptingumas.
Individualūs žmonių skirtumai, kuriuos priskiriame temperamentui buvo pastebėti jau V a. pr. Kr.. Graikų gydytojas Hipokratas ne tik pastebėjo tuos skirtumus, bet tyrė jų priežastis. Jo nuomone, žmogaus organizme vyrauja vienas iš keturių skysčių: kraujas, gleivės, juodoji ar geltonoji tulžis. Nuo jų santykio priklauso žmogaus temperamentas. Šį santykį Hipokratas pavadino "krasis", išvertus į lotynų kalbą – temperamentum (lot. tinkamas mišinys). Nuo šio mišinio dalių kilo temperamentų pavadinimai:
• Flegmatikas (gr. phlegma – gleivės)
• Cholerikas (gr. chole – tulžis)
• Melancholikas (gr. melanos choli – juodoji tulžis)
• Sangvinikas (gr. sanguis – kraujas)
Temperamento psichologinių teorijų pradininkas yra I. Kantas, jis temperamentų skirstymo kriterijumi laikė jausmų arba veiklos pirmavimą bei jų reiškimosi pobūdį. I. Kanto požiūris turėjo įtakos visoms vėlesnėms teorijoms. V. Vuntas temperamento kriterijumi laikė emocijų pasireiškimo stiprumą ir greitį, o H. Hefdingas – įgimtą polinkį į liūdnas arba linksmas nuotaikas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-29
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis21.44 KB
Autoriuslaura
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaVilniaus r. Rudaminos "Ryto" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Temperamentai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus r. Rudaminos "Ryto" gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą