Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Teigiamas savęs vertinimas

Teigiamas savęs vertinimas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Adekvatus savęs vertinimas. Neadekvataus (netinkamo) savęs vertinimo formavimas. Savęs pervertinimas. Savęs neįvertinimas. Savęs vertinimo formavimasis. Savęs pervertinimo formavimasis. Savęs neįvertinimo formavimasis. Savęs vertinimo efektyvumas. Išvados.

Ištrauka

Teigiamas savęs vertinimas – savosios vertės jausmas yra naudingas. Žmonės, kurie gerai save vertina, rečiau turi opų, mažiau skundžiasi nemiga, ne taip pasiduoda kitų spaudimui, mažiau linkę vartoti narkotikus, atkakliau atlieka sunkias užduotis ir yra laimingesni.
Kyla klausimas kas lemia netinkamo savęs vertinimo formąvimąsi?
Kiekvienas žmogus suvokia ir vertina save ne tik sąmoningai, bet ir nesąmoningai. Be abejo, nesąmoningas savęs suvokimas ir vertinimas dominuoja ankstyvaisiais asmenybės formavimo periodais. Žmogus turi keletą įvairių aš, kurie formuojasi remdamiesi skirtingais išeities taškais: koks aš esu, kokiu norėčiau būti, kokį save pateikiu aplinkiniams. Koks aš esu tai sugebėjimai, fizinės arba moralinės savybės, elgesio tikslai ir motyvai atsispindi taip, kad jus save matote iš tikrųjų be pagražinimų (tiek su teigiamais tiek su neigiamais ypatumais). O parodomasis atspindi tai, kokį save žmogus pateikia norėdamas sukelti palankų įspūdį, stengdamasis paslėpti kokias nors savo silpnybes ar trūkumus. Gindamasis nuo per didelio kitų smalsumo ir pan.. Galima sakyti kad, aš parodomasis tai savotiška kaukė, už kurios slepiasi tikrasis žmogaus veidas. Ši kaukė dažniausiai neatitinka nei to kokiu žmogus yra iš tikrųjų, nei to, kokiu jis norėtų būti.
Kyla klausimas kas lemia netinkamo savęs vertinimo formąvimąsi?
Vertindami save dauguma vertinimo kriterijų mes perimame iš aplinkos, stengiamės būti objektyvūs, žvelgti į save kitų akimis, tačiau iš mūsų subjektyvumo (psichologinio žmogaus nusiteikimo savę apginti) sunkiai beišsivaduojame.
Kiekvienam žmogus turi žinoti savo tikrajia verte!

Adekvačiai žmogus save vertina tik tada, kai pastebi savyje ir gerąsias, ir blogąsias puses, teisingai (nepadidindamas ir nesumenkindamas) įvertina savo sugebėjimus ir nuopelnus. Tokiam vertinimui būdingi klausimai sau pačiam:"ką aš turiu savyje pozityvaus ir kaip aš tai galiu panaudoti?". "kas manyje yra negatyvaus ir kaip aš galiu įvaikti savo silpnybes?".(Aušra Dildienė "Savęs vertinimas ir savikura")
Adekvatus savęs vertinimas anaiptol nereiškia nekritiško vertinimo "iš šalies" perėmimo. Mes privalome vertinti save jautriai atsižvelgdami ir į kitų žmonių vertinimus. Šitoks vertinimas nėra lengvai pasiekiamas (ypač paauglystėje ir ankstyvojoje jaunystėje). Jis ugdomas žmoguje, kai už gera visada pagiriama o už bloga visada papeikiama, suprantama, neįžeidinėjant ir nežeidžiant asmenybės savigarbos. Adekvatus vertinimas ugdomas ir tada, kai jaunas žmogus turi prieš save taip pat (adekvačiai) save vertinančio ir atitinkamai besielgiančiojo pavyzdį.
Adekvatus savęs vertinimo pagrindas – sugebėjimas pažvelgti tarsi iš šalies, kaip į žmogų su visiais savo trukumais ir gerosiomis savybėmis; tai sugebėjimas pripažinti savo asmenybės vertingumą ir siekimas tą vertingumą išsaugiti bei padidinti. Adekvačiai save vertinti – tai pasitikėti savimi, nebūti abejingam, jausti atsakomybę, kartu pripažįstant ir savo silpnybes, ugdant pasitikėjimą savo galimybėmis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-09-09
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis13.11 KB
Autoriusjurate
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teigiamas saves vertinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą