Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Savęs vertinimas ir vertinimo veiksmai

Savęs vertinimas ir vertinimo veiksmai

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Savęs suvokimo ir vertinimo svarba. Savęs vertinimo modeliai. Savęs vertinimo veiksniai (kriterijai). Savęs vertinimo lygiai. Išvados.

Ištrauka

Sugebėjimas teisingai save vertinti yra svarbus asmenybės išsiugdymo bruožas. Ne be pagrindo dar antikinės Graikijos mąstytojai teigė: "Pažink pats save". Savęs pažinimas yra pagrindinė teisingo savęs vertinimo sąlyga. Adekvatus savęs vertinimas suprantamas kaip viena iš svarbiausių humanistinio ugdymo tikslų. Svarbu išmokti visada jausti ir teisingai vertinti savo žinių įsisavinimo lygį, gebėjimą jas panaudoti, taip pat žinoti savo sugebėjimus bei įgūdžius, kitas asmenybės savybes. Vienas pirmųjų žmogaus savasties jausmu pradėjo domėtis Viljamas Džeimsas (William James). Tam jis paskyrė net 100 puslapių savo 1890 m. išleisto veikalo "Psichologijos pagrindai". Dabar savęs pažinimas ir tuo pačiu savęs vertinimas yra viena iš labiausiai gvildenamų psichologijos temų. Domėjimasis savimi, savuoju "aš", savo savybėmis – šiluma sau pačiam, draugiškas santykis su savimi, priėmimas savęs tokio, koks esi iš tikrųjų.
Darbo objektas: mokslinė literatūra.
Darbo tikslas: išsiaiškinti, kodėl žmogui svarbu tinkamai save įvertinti ir kaip tai pasiekti.
Darbo uždaviniai:
1. Įsigilinti į savęs vertinimo svarbą asmenybės vystymuisi.
2. Išsiaiškinti, nuo ko priklauso tam tikras požiūris į save.
3. Aprašyti ir išanalizuoti savęs vertinimo lygius.


Žmogaus gebėjimas pažinti, įvertinti save ir išgyventi savo atžvilgiu įvairiausius jausmus – tai psichologinė realybė, nepriklausanti nuo to, ar mes ją tyrinėsime, ar ne. Suvokdami aplinkinį pasaulį, mes taip pat suvokiame ir patys save. Daugelis psichologų vartoja sąvoką "savęs vertinimas" aprašydami asmenybės elgesį konfliktinėje situacijoje, apibūdindami jos padėtį grupėje, aiškindami sėkmės ar nesėkmės priežastis, keldami įvairias hipotezes, sudarydami tyrimo planą ar pateikdami pavyzdžius. Besivystydama asmenybė įgauna vis daugiau žinių ne tik apie aplinkinį pasaulį, bet ir apie save. K. Rodžersas ir A. Maslou svarbiausiu asmenybės požymiu laikė savojo "aš" suvokimą – visas mintis ir jausmus, kuriais atsakome į klausimą "kas aš esu?". Jei savojo "aš" samprata teigiama, mes linkę teigiamai suvokti pasaulį, jei neigiama – jaučiamės nepatenkinti ir nelaimingi. Ypač savęs įsisąmoninimo ribos išsiplečia paauglystėje. Tačiau ir subrendusi asmenybė save suvokia bei vertina nevisiškai tiksliai. Neretai žmogus nieko nežino ar net nesusimąsto apie kai kurias savo savybes, kurios objektyviai nulemia jo veiksmus ir poelgius. Yra skiriama keletas sąlygų, kodėl žmogus save vertina neobjektyviai:
1. Žmogus nepastebi kai kurių savo savybių, nes jos nėra jam reikšmingos (pvz.: įkyrumas, grubumas).
2. Žmogus gali įsisąmoninti kurią nors savo savybę, bet nesuprasti šios savybės vidinių ar išorinių priežasčių.
3. Dažnai žmogus nepastebi įprastų savo veiksmų (pvz.: daug dirbdamas žmogus nesuvokia savo darbštumo savybės).
4. Kai kurios savybės kelia grėsmę susidarytam "aš" vaizdui ir savybė nėra priimta iš savigarbos pusės.
Savęs vertinimo esmė ir specifika yra ta, kad vertinimo objektas sutampa su subjektu. Nors vertindamas save žmogus stengiasi būti objektyvus, tačiau iš subjektyvumo (pvz., psichologinio nusiteikimo save apginti) jis sunkokai įsivaizduoja tikrąją padėtį. Vertinant save yra svarbu suvokti ir pažinti: "geras aš ar blogas?", "ką savyje vertėtų keisti?", "ką gero galiu duoti žmonėms?". Savęs vertinimas suprantamas kaip dorovinis-psichologinis vertinimas, atliekamas sąžinės intuicija. Čia sąžinei, o ne viešai nuomonei, yra geriausiai suvokiami motyvai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-13
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis11 KB
Autoriusmeela
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Saves vertinimas ir vertinimo veiksmai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-09-22 IP: 88.118.35.205
    xxx sako

    puikus darbas

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą