Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Aš vaizdas ir savęs vertinimas

Aš vaizdas ir savęs vertinimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Santrauka. Įvadas. "Aš" esmė. "Aš" koncepcija. Tolesnė aš vaizdo raida. Asmenybės subrendimo kriterijai. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus bus pastebėjęs ir pergyvenęs savo Aš identiškumą (tapatybę) : nors ir nemažai prabėga laiko, nors gerokai pasikeičia gyvenimo sąlygos, bet žmogui nekyla abejonė, kad jo Aš, nepaisant visko, liko tas pats. Žinoma, laikui bėgant Aš daugiau arba mažiau pakinta, bet savyje, nežiūrint visų tų pakitimų, Aš išlieka tas pats Aš. Jis gali tapti kitoks (laikui bėgant Aš iš tikrųjų kitoks ir tampa), bet niekad netampa kitu Aš: visada pasilieka tas pats. Nors gerokai pasikeistų žmogaus charakteris ir inteligencija, nors jis ir pasens, tačiau nemanys ir nesakys, kad jis dabar jau nebe jis; apie save tegalėtų pasakyti: Aš jau kitoks. Kai kas norėtų šį Aš identiškumą atmintimi paaiškinti: esą jis remiasi atsiminimais. Bet pati atminties funkcija yra iš Aš ir tik per Aš identiškumą (kaip sąlyga) ji tėra atminties funkcija: jei nebūtų Aš identiškumo, tai visiškai nebūtų ir jokios atminties.


Kiekviena psichinė apraiška priklauso vienam ir tam pačiam Aš: Aš jaučiu, Aš mąstau, Aš noriu ir t.t. Mes nežinome savyje nė vienos tokios psichinės apraiškos, kuri mūsajam Aš nepriklausytų. Būtų tikra nesąmonė sakyti, kad mumyse esama tokių psichinių apraiškų, kurios mūsajam Aš nepriklauso. Vadinasi, mano psichinė realybė yra vienam ir tam pačiam mano Aš priklausanti. Psichinė apraiška, kurią dabar Aš išgyvenu, negali nei tuo pačiu metu, nei iš viso kada nors prilausyti keliems arba keliolikaii kitų Aš. Juk net ir batais, kuriais dabar aš esu apsiavęs, negali tais pačiais ir tuo pačiu metu būti apsiavę dar keli arba keliolika kitų žmonių. Kito žmogaus Aš gali išgyventi tiktai panašią psichinę apraišką, tegu sau gal net tokią pat, t.y. visiškai tolygią (daug psichologų griežtai teigia, kad visiškai tokios pat psichinės apraiškos kitas negali turėti, t.y. kitas gali turėti tiktai panašią, su individualaus skirtingumo atspalviais), bet jokiu būdu ne tą pačią.
Kadangi kiekviena psichinė apraiška vienam ir tam pačiam Aš priklauso, tai pats Aš visas psichines apraiškas ir sujungia į vieningą psichinės visumos vienetą. Psichinės visumos vieneto vieningumas pagrįstas tuo, kad visos psichinės individo apraiškos tiktai vienam ir tam pačiam Aš tepriklauso. Psichinės apraiškos kyla iš Aš panašiai kaip iš ugnies kyla kibirkštys, dūmai, šviesa, šiluma, degimo garsai ir ugnies spalvos. Tačiau ugnis reiškia kažką daugiau negu ugnies spalvų, degimo garsų, kibirkščių, dūmų, šviesos ir šilumos sumą. Juo labiau Aš reiškia kažką žymiai didesnį ir gilesnį negu psichinių apraiškų visumą. Aš visuomet slypi mūsų psichikos centrinėje gelmėje. Aš yra esminis ir vienintelis tveriamasis bei tvarkomasis psichinės realybės pradas.
Trumpai peržvelgsiu bent svarbesniąsias Aš esmės aiškinimo teorijas.
Aš – pojūčių suma. Radikaliausias šios teorijos atstovas buvo Condillac, parašęs "L‘homme machine". Condillac žmogų supranta kaip mechanizmą, savotišką mašiną. Šitaip suprantamas Condillac žmogus ("L‘homme machine" veikale tokį "žmogų" atstovauja gyva žmogaus pavidalo statula) vienoje vietoje pats apie savo Aš šitaip sako: "Koks didelis man buvo netikėtumas, kai aš vėl save suradau kaip toną, skonį, kvapą, šviesą ir spalvą". Tačiau nūdien šios teorijos klaidingumas yra pernelyg jau aiškus. Aš turi pojūčius, bet Aš nėra iš pojūčių susidaręs. Mato, girdi, užuodžia juk ne pojūčių suma, bet Aš. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.17 KB
Autoriussabina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA. Repečkienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasPanevėžio institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word As vaizdas ir saves vertinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A. Repečkienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą