Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Paauglystė ir jaunystė

Paauglystė ir jaunystė

  
 
 
123456
Aprašymas

Gyvenimo fazės. Amžiaus tarpsniai. Puberteto ypatybės. Jaunystės stadijos pagal E. Eriksoną. Jaunystė ir brendimas. Jaunystės sąvoka. Jaunystės konfliktai.

Ištrauka

Teoriniai ir empiriniai žmogaus gyvenimo tyrimai, paplitę devintojo dešimtmečio pabaigoje, įtvirtino humanistinę nuostatą, teigiančią, kad žmogaus gyvenimas - tai didelė vertybė, o jos įprasminimui reikalingos pilnavertės politinės, ekonominės, socialinės ir kultūrinės sąlygos.
Neatsitiktinai šiuolaikinėse, gilių demokratinių tradicijų ir materialinės gerovės šalyse pradėti kurti taikomieji žmogaus gyvenimo ir socialinių jo galimybių plėtotės modeliai. Handy (1985) manymu, JAV, Japonijoje ir Vakarų Europoje labiausiai paplitę trifaziai - keturfaziai žmogaus gyvenimo modeliai, kurie apima:
- periodą nuo žmogaus gimimo iki mokyklinio išsilavinimo įgijimo (kai vaikai, paaugliai ir jaunuoliai auklėjami, išlaikomi šeimoje);
- profesinės veiklos pradžią, šeimos sukūrimą;
- darbinę veiklą;
- senatvės periodą.
Tradicinės žmogaus gyvenimo raidos prieštaravimai pasireiškia tuo, kad pradinėje fazėje, t.y. išsilavinimo įgijimo metu, jaunuolių pajamos yra minimalios ir neatitinka jų realių poreikių bei laisvalaikio galimybių. Darbinės veiklos fazėje žmogaus pajamos didėja, tačiau smarkiai apribojamas jo laisvalaikis; pensijinėje fazėje žmogaus laisvalaikis nevaržomas, tačiau negrįžtamai prarandami profesiniai ryšiai, pajamos ir bendravimo galimybės.
Žmogaus gyvenimo fazių modeliavimas padeda apibrėžti svarbiausius socialinės politikos prioritetus, padedančius sumažinti prieštaravimus, iškylančius žmogui įvairiais jo gyvenimo laikotarpiais. Antra vertus, šie modeliai padeda giliau pažinti specifines žmogaus augimo, brendimo ir senėjimo problemas. Žmogaus gyvenimas neatskiriamas nuo kokybinių jo amžiaus tarpsnių ypatybių, kurios sociologijoje vadinamos socialiniais perėjimais, socialinėje psichologijoje - reikšmingais gyvenimo įvykiais, etnologijoje - iniciacija ir t.t.
Amžiaus tarpsnis - tai žmogaus gyvenimo atkarpa, vertinama chronologiniu (laiko) požiūriu. Ji žymi skirtingus ir dažnai prieštaringus žmogaus gyvenimo laikotarpius, kurių periodizavimui dažniausiai panaudojami šie kriterijai:
- neurofiziologiniai, susiję su skirtinga žmogaus anatominių struktūrų branda ir tarpneuroninių ryšių, žyminčių nervinę ir endokrininę sistemas, pokyčiais;
- fiziniai, susiję su lytiniu brendimu (pubertetu) ir dažnai vadinami akceleracija arba ankstyvojo XX amžiaus jaunimo subrendimo tendencija (Tanner, 1978);
- psichologiniai, apimantys žmogaus suvokimo, abstraktaus mąstymo, kultūrinės saviraiškos procesus ir suponuojantys svarbiausią jo sąmonės konstantą - savimonę;
- socialiniai, kultūriniai, susiję su žmogaus bendravimo, mokymosi, darbinės veiklos ir laisvalaikio ypatybėmis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-07
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.02 KB
AutoriusPaulius
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paauglyste ir jaunyste [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą