Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Muzikos terapijos poveikio analizė pacientams, turintiems psichosomatinių sutrikimų

Muzikos terapijos poveikio analizė pacientams, turintiems psichosomatinių sutrikimų

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152
Aprašymas

Santrauka. Įvadas. Muzika, jos vaidmuo ir įtaka žmogui. Garso savybės bei poveikis. Garso pojūčiai ir savybės. Žmogaus klausos organų sandara ir veikla. Garso savybės, jų taikymas. Biorezonansas ir akustinis organizmo laukas. Reikšmingiausios muzikos funkcijos, veikiančios emocinę bei intelektualinę sferą. Muzikos daromos įtakos hipotezės. Psichofiziologinis muzikos poveikis žmogaus funkcijoms bei vidiniam pasauliui. Muzika ir emocijos. Įvairių muzikos žanrų įtaka žmogaus psichinei veiklai. Muzikos terapija. Kai kurie muzikos terapijos istoriniai aspektai. Šiuolaikinės muzikos terapijos kilmė. Muzikinių intervalų charakteristika. Muzikos terapija - nespecifinis psichoterapijos metodas. Bendra muzikos terapijos metodų apžvalga. Individualios muzikos terapijos taikymas. Grupinės muzikos terapijos taikymas. Veiksniai įtakojantys muzikos terapijos efektyvumą. Muzikos kūrinių pasirinkimas terapijai. Konsonansas – pagrindinė raminamoji muzikinės psichoterapijos priemonė. Vibroakustinė stimuliacija. Šiuolaikinės muzikos terapijos problemos. Tyrimas. Tyrimo metodika. Tyrimo rezultatai. Apibendrinimas. Išvados. Priedas (1).

Ištrauka

Senovės graikų filosofas Pitagoras yra pasakęs: "Pasaulis – vientisa harmonija. Ir niekur kitur nerasime tokio tampraus ryšio tarp realybės ir metafizikos kaip tik muzikoje."(14, p.7).
Harmoninga muzika įkvepia, ramina, skatina kūrybiškumą ir veržlumą, stiprina laisvės pojūtį. Visatoje sklindantys garsai gydo ne tik fizinį kūną, bet ir dvasią.
Šiandieninėje praktinėje medicinoje taikoma daug gydymo priemonių. Akivaizdūs didžiuliai medicinos mokslo bei sveikatos apsaugos laimėjimai. Tačiau emocijų sutrikimus, intelekto nuosmūkį, kurie atsiranda dėl chroniško streso arba psichosomatinių ligų, ne visada įstengia įveikti. Šiuo atveju viena tinkamiausių priemonių yra muzika, kuri sureguliuoja žmogaus dvasią, o tai stiprina somatines funkcijas. V.Lansbergis prisimena B.Dvariono posakį, kad "Bachas – tai sveikata". (14, p.6).
Kaip žinome, garso taip pat ir regos dirgikliai yra labai silpni, palyginus juos su smūginėmis farmakoterapinių preparatų (pvz., hormonų, antibiotikų, glikozidų, nitratų) dozėmis, tačiau muzika su jomis nė nebando varžytis. Muzikos terapija: gal ji ne tiek gydo, kiek turtindama vidinį žmogaus pasaulį, jo emocijas bei intelektą ir kitas dvasios savybes, padeda gydymui bei medicininei pacientų reabilitacijai, sudarydama humaniškesnį, jaukesnį, palankesnį mikroklimatą, žmogiškesnės šilumos pripildytą atmosferą.
Aišku, muziką būtų naivu laikyti panacėja negalios ištiktų žmonių visapusiškai reabilitacijai, jų emocinės bei intelektualinės sferos vystymuisi, tačiau šiandieninis medicinos mokslo vystymasis verčia ieškoti neordinarių priemonių. Juk muzika – tai kelias, leidžiantis keliauti į kitus pasaulius ir sugrįžti atgal be jokio neigiamo poveikio psichikai ir sveikatai. Tai natūralus kelias, patikrintas ilgaamžės žmonijos istorijos.
Muzikos terapija, palyginus su kitais gydymo metodais, dar visai nauja sritis taikoma Lietuvoje. Jos vystymąsi įtakojo menotyros daktarė A.Jurgutytė, muzikologas profesorius V.Lansbergis, filosofijos daktaras K.Stoškus, medicinos daktaras V.Meška. Atlikta nemažai tyrimų, parašyta knygų, metodinių nurodymų muzikos terapijos tema, kuriais remiuosi rašydama baigiamąjį bakalauro darbą.
Dirbdama psichiatrijos ligoninės reabilitacijos skyriuje ilgainiui ėmiau pasigesti terapinių metodų įvairovės, kurie įgalintų teikti kvalifikuotą visapusišką pagalbą pacientams. Todėl, kai prieš keletą metų Klaipėdos psichiatrijos ligoninėje buvo įsteigtas muzikos terapijos kabinetas, su entuziazmu ėmiau domėtis šiuo terapijos metodu. Jokiu būdu nenoriu sumenkinti farmakoterapijos, bet manau, kad saujelės kasdien tuo pačiu metu, toje pačioje vietoje, iš tų pačių medicininių taurelių išgertų vaistų poveikis yra kelis kartus veiksmingesnis, lygiagrečiai taikant muzikos terapiją.
Nežiūrint į nemažą mokslinės literatūros muzikinės psichoterapijos naujų publikacijų bei straipsnių pluoštą, yra pasigendama konkretesnių teorinių-praktinių apibendrinimų bei išvadų šioje srityje. Todėl baigiamojo bakalauro darbo tikslas – ištirti muzikos terapijos poveikį pacientams turintiems psichosomatinių sutrikimų.
Uždaviniai:
1. Ištirti muzikos terapijos poveikį pacientų psichikos veiklai.
2. Atskleisti muzikos terapijos fiziologinį poveikį klausytojui.
3. Išsiaiškinti, kokią įtaką muzika daro pacientų emocijoms ir kaip padeda formuoti nuotaikos pokyčius.
4. Išanalizuoti muzikos daromą neigiamą poveikį.
Baigiamasis darbas sudarytas iš penkių skyrių.
Pirmame skyriuje pateikiama literatūros apžvalga: garso pojūčiai ir savybės bei jo taikymas, žmogaus klausos organų sandara ir veikla, biorezonansas ir akustinis organizmo laukas, reikšmingiausios muzikos funkcijos, veikiančios emocinę bei intelektualinę sferą, psichofiziologinis muzikos poveikis žmogaus funkcijoms bei vidiniam pasauliui, pateikiamos muzikos daromos įtakos hipotezės bei skirtingų žanrų poveikis žmogaus psichikai.
Antrame skyriuje apžvelgiami kai kurie muzikos terapijos aspektai, šiuolaikinės muzikos terapijos kilmė, muzikinių intervalų charakteristika, aprašoma muzikos terapija kaip nespecifinis psichoterapijos metodas, pateikiama bendra muzikos terapijos metodų apžvalga, muzikos kūrinių pasirinkimas terapijai, apžvelgiamos šiuolaikinės muzikos terapijos problemos.
Trečias skyrius supažindina su darbe naudota tyrimo metodika, apibūdina respondentų grupę, klausimyno sudarymo sąlygas.
Ketvirtame skyriuje pateikiami tyrimų rezultatai ir jų įvertinimai.
Penktą skyrių sudaro baigiamojo darbo apibendrinimas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos diplominis darbas
KategorijaPsichologija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis47 puslapiai 
Literatūros šaltiniai21 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis338.36 KB
AutoriusNedas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasm. dr. A.Razbadauskas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Muzikos terapijos poveikio analize pacientams turintiems psichosomatiniu sutrikimu [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-11-12 IP: 86.38.225.193
    x sako

    labai geras darbas, daug informacijos terapijos tema. Lengvai skaitomas, galima pasinaudoti atskiromis mintimis, kokiam nors kitam konkrečiam darbui susietam su muzikos terapija.Puiku- 10

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 47 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • m. dr. A.Razbadauskas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą