Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Aukos vaidmens psichologiniai ypatumai

Aukos vaidmens psichologiniai ypatumai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Susitapatinimas su agresoriumi. Resursai prieš destrukciją. Susitapatinimas su nesunaikinamuoju naikintoju. Agresija, pyktis ir jo vaizdiniai. Agresijos funkcijos. Reakcijos supykus. Projektuojamoji agresija. Didingoji ir aktyvioji auka. Kompleksai. Kaltė. Išvados.

Ištrauka

Sugebėjimas aukotis ir paaukoti yra svarbi žmogaus augimo ir jo keitimosi sąlyga, kita vertus, tapatinimasis su aukos pozicija reiškia ir pasyvumą, atsakomybės neprisiėmimą, savo kūrybiškumo įšaldymą. O juk būtent iniciatyvumas, aktyvumas, kūrybiškumas yra tos savybės, kurios labiausiai vertinamos mūsų visuomenėje. Štai kodėl aukos tema nūdien labai aktuali.
Tikriausiai nepavyktų rasti žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su aukos ar agresoriaus vaidmeniu, neišgyvenęs tam būdingos įtampos. Dažnas galbūt net nesusimąsto, kad paprastai dar vaikystėje patirti išgyvenimai sąlygoja jo kompleksus, baimes, savivertės jausmą ir bendravimo modelį. Žinoma, tai nebūtų taip blogai, jei netrukdytų žmogui gyventi, džiaugtis ir puoselėti save. Vis dėlto dažnai atsitinka visiškai priešingai – žmogus jaučiasi užguitas, o tam, kad galima būtų su tuo kovoti, pirmiausia reikia suprasti, kokios yra vienos ar kitos ypatybės, būdingos asmeniui, iš kur jos kyla, o tik tada pradėti su jomis kovoti.
Žinoma, svarbu iš anksto įspėti, jog šiame darbe bus kalbama apie įprastinę aukos ir agresoriaus dinamiką, kurią patiria visi žmonės stipriau ar silpniau, o ne apie sunkių, traumuojančių piktnaudžiavimų jėgą, kuria naudojasi agresoriai sąmoningai siekdami naudos. Šiame referate bus aptariama, kokios yra aukos ypatybės, kaip jomis pasinaudoti. Tai turėtų praversti kiekvienam: tiek trumpą laiką besijaučiančiam auka tik įprastose žmogiškųjų santykių situacijose, tiek gyvenančiam aukos ar agresoriaus gyvenimo būdą ir nebeįsivaizduojančiam, jog gali būti kitaip. Kiekvienas žmogus yra pajėgus išsivaduoti iš tokių spąstų - nesvarbu, pats ar su kitų pagalba - ir pradėti gyventi iš naujo, kaip pilnavertė asmenybė.

Aukos ir agresoriaus tema dažnai sutinkama įvairiose pasakose – pamotės skriaudžia našlaites, šeimos nariai engia trečiąjį brolį kvailelį ir panašiai. Visgi galbūt lengviau šią temą nagrinėti kadienėse situacijose. Kaip pvyzdį galima įsivaizduoti situaciją, kai vyrų kompanijoje esančiai vienintelei moteriai sakoma "gerai, kad esi čia, nors dažniausiai su bobomis ne ką tenuveiksi". Kaip reaguoja moteris? Jei ji praleižia šį sakinį pro ausis ar priima jį kaip komplimentą, ji susitapatina su agresoriais. Tai savotiškas gynybinis mechanizmas: jei mes ko nors bijome, galime perimti baimę keliančio asmens požiūrį ir nuomonę, taip trumpam įtvirtindami savivertės jausmą, nes įsaivaizduojame, kad esame tokie, kaip agresorius. Tačiau toks veiksmas irgi turi kainą – išsižadama paties savęs. Taigi, moteris, priimdama minėtą vyrų pasakymą kaip komplimentą, vengia tapti auka (pvz.būti sukritikuota), todėl siekdama tariamos garbės susitapatina su agresoriais, tačiau išsižada savęs, o tai yra pirmas žingsnis tapti auka. Taigi susitapatinimas su agresoriumi – pagrindinė aukos ir agresoriaus temos problema. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-11
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis18.19 KB
AutoriusIrena
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Aukos vaidmens psichologiniai ypatumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą