Išplėstinė paieška
 
 
 

Baimė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Apie baimę apskritai. Baimių formos. Baimių rūšys. Nerimas. Specifinė baimė (fobija). Realios kritinės situacijos sukelta baimė. Iš kur kyla mūsų baimės. Pirmykščiai genai. Išmokimas iš kitų. Šeimos genai. Traumuojanti patirtis. Reakcija į baimes. Kaip įveikti baimę. Išvados.

Ištrauka

Baimė – neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Įgaudama vis naujas formas ji lydi mus nuo gimimo iki pat mirties. Žmonijos istorijoje galima matyti vis naujų bandymų nugalėti baimę, ją sumažinti, įveikti arba pažaboti. To siekė magija, religija ir mokslas. Turbūt viena iš nuolatinių mūsų iliuzijų yra tikėjimas, kad galima gyventi be baimės. Baimė yra mūsų egzistencijos dalis, kurioje atsispindi mūsų priklausomybės ir žinojimas, kad esame mirtingi. Mes galime tik bandyti atskleisti priešingas jai jėgas: drąsą, pasitikėjimą, pažinimą, galią, viltį, nuolankumą, tikėjimą ir meilę. Visa tai gali mums padėti sutikti su baimės buvimu, įsigilinti į ją, vis iš naujo ją įveikinėti. Jei nebūtų baimės, mes nepatirtume malonumo užplūdus adrenalinui įveikiant sunkumus.
Nors baimė yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis, tai nereiškia, kad nuolat ją jaučiame. Tačiau ji kiekvieną akimirką gali iškilti mūsų sąmonėje. Dažniausiai esame linkę jos išvengti. Yra prikurta visokių technikų ir metodų, kaip ją išstumti, nuslopinti arba bandyti nuslėpti ir paneigti. Tačiau juk nesiliauja egzistavusi mirtis, kai mes apie ją negalvojame. Taip yra ir su baime.
Baimės išgyvenimas yra mūsų egzistencijos dalis. Nors tai yra bendra, vis dėlto kiekvienas žmogus patira savo asmenines baimės variacijas. Kiekvieno žmogaus baimė yra asmeniška, individuali, būdinga jam ir jo esmei. Mūsų asmeninė baimė yra susijusi su mūsų individualiomis gyvenimo aplinkybėmis, su mūsų polinkiais ir mūsų aplinka. Ji turi raidos istoriją, kuri prasideda mums gimus.
Bandymas pažvelgti į baimę "be baimės" padeda atskleisti du jos aspektus: viena, parodo, kad baimė gali padaryti mus aktyvius, antra, kad ji gali mus paralyžiuoti. Baimė visada yra signalas ir įspėjimas apie pavojus. Kartu ji yra iššūkis, impulsas ją įveikti. Baimės priėmimas ir jos įveikimas yra vystymosi žingsnis, kuris leidžia mums po truputį bręsti. Tuo tarpu jos ir susidūrimų su ja vengimas skatina mūsų stagnaciją. Jis trukdo mūsų tolesniam vystymuisi ir verčia mus pasilikti vaikiškiems ten, kur mes nenugalime baimės užkardų.
Baimė visada pasirodo tada, kai atsiduriame situacijoje, kuriai esame nepribrendę. Kiekviena raida, kiekvienas žingsnis brandumo link susijęs su baime, nes tai veda mus į kažką naujo, į tai, ko iki šiol nežinojome ir negalėjome, į vidines ar išorines situacijas, kurių dar nebuvome patyrę ir išgyvenę. Baimė ateina į mūsų sąmonę ypač svarbiose mūsų raidos situacijose, ten, kur reikia palikti senuosius, pažįstamus kelius, kur reikia įveikti naujas užduotis ar turi įvykti pokyčiai. Todėl žmogaus raida, tapimas suaugusiu ir brendimas turi daug bendra su baimės įveikimu, ir kiekvienam amžiui būdingi savi brandos žingsniai su savomis baimėmis, kurias reikia įveikti, kad tas žingsnis būtų sėkmingas.
Taigi yra visiškai normalių, amžių ir žmogaus raidą atitinkančių baimių, kurias sveikas žmogus pakelia ir išauga, kurių įveikimas yra svarbus tolesnei jo brandai.
Yra ir gausybė individualių baimių, kurios nėra tipiškos tam tikroms ribinėms situacijoms. Todėl mes dažnai negalime suprasti kitų žmogaus baimių, nes patys jų nepatiriame. Pavyzdžiui, kam nors didelę baimę gali sukelti vienatvė, o kitam – [monių susibūrimai; trečiam užeina baimės priepuoliai, jei jis nori pereiti tiltą ar atvirą aikštę, kitas negali būti uždarose patalpose; kažkuris bijo nepavojingų gyvūnų, vabalų, vorų ar pelių ir t.t ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-10
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.45 KB
AutoriusRuta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baime [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą