Išplėstinė paieška
 
 
 

Fobijos

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Kuo skiriasi baimė ir fobija? Fobijų gydymo formos. Fobijos klasifikacija. Vedybų fobija – XX amžiaus maras ar simuliacija?

Ištrauka

Fobijos kaip reiškiniai išties labai paplitę ir buvo aprašomi nuo seniausių laikų. Fobijų rūšių – apie 500, bet pažanga reguliariai pametėja "malkų" į šį liepsnojantį laužą.
Kuo skiriasi baimė ir fobija?
Paprastą baimę žmogus paprastai gali nugalėti. Kartais lengvai, kartais didelėmis valios pastangomis, bet savarankiškai. Tarkim, jūs baiminatės važinėtis elektriniais traukiniais, bet važinėti labai reikia. Su fobija susidoroti kur kas sunkiau. Jos rūšių esama daug: tai žmogų persekiojantys priminimai, potraukiai, lūkesčiai, abejonės, lydimi begalinių patikrinimų: ar išjungtos namie dujos, užgesinta šviesa, uždaryti langai, užrakintos durys...šie reiškiniai gali būti paplitę ir tarp sveikų žmonių, todėl, įtarus turint ką nors panašaus nereikėtų imtis diagnozės.
Tad fobijos skiriasi nuo visų kitų baimių ypatingo stiprumo jėga ir žmonių negalėjimu ją įveikti savo pačių jėgomis. Tiesa, fobijos apimtas žmogus puikiai suvokia asmeninės padėties kvailumą ir pats kritiškai į šia padėtį žvelgia. Todėl fobijas bandoma nuslėpta.
Jokie visuomenės padėties skirtumai, joks išsilavinimo dydis neturi įtakos fobijoms. Nuo jų gali kentėti tiek itin intelektualūs asmenys, tiek ir mažai raštingi garsūs veikėjai ir paprasti juokeliai. Išsilavinusiems netgi sunkiau, kadangi jie aštriau jaučia, kokios nesąmoningos jų baimės ir stipriau išgyvena savo negalavimą... tam tikro vyriškumo reikalauja apsilankymas pas psichiatrą.
Ar galima pasakyti, kad į fobija yra linkę tik atitinkami asmenybės tipai. Išties, yra įtarių, drovių, lengvai pažeidžiamų žmonių, kurie nuo vaikystės jaučia įvairiausių baimių. Jeigu baimės netrukdo žmogui adaptuotis prie įvairių gyvenimo sąlygų, o tik pasireiškia tam tikrais charakterio keistumais, galima kalbėti apie ypatingesnę jo asmenybės struktūrą. Dažniausiai tokie žmonės griežtai reglamentuoja savo gyvenimą ir prisitaiko prie savo keistumų taip, kad jo niekas ir nepastebi.
Jei kalbam apie tai, jog žmogus negali prisitaikyti prie gyvenimo arba palaipsniui, atsiduodamas fobijoms, iš gyvenimo iškrenta, mes jau galime kalbėti apie psichopatiją. Esama juk psichopatų, kurie stengiasi pasislėpti nuo supančio pasaulio lįsdami į savo kiautą (vienas iš ryškesnių atstovų – literatūrinis personažas plačiai žinomas Oblomovas).
Yra žmonių, kurie nuolat baiminasi dėl smulkmenų. Štai jiems dažniausiai ir išsivysto stipriausios fobijos. Gydytojai taiko pačias įvairiausia fobijų gydymo formas: psichoterapija, grupinius ir individualius užsiėmimus, hipnozę. Kartais psichologinė treniruotė derinama su medikamentine terapija. Kai liga tik prasidėjo, žmogui padėti lengviau. Jei laikas jau praleistas, baimės pradeda plėstis, "apauga" simboliniais apsauginiais ritualais, atsiranda visko vengiantis elgesys. Pavyzdžiui, kardiofobija – (širdies ligų baimė) sergantis žmogus bijos važinėt transportu. Baimei stiprėjant, jis gali netgi nustoti vaikščioti į darbą netgi numirt ir padėti jam kur kas sunkiau. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-08-24
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.56 KB
AutoriusArūnas
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fobijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą