Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Laisvės atėmimo kaip kriminalinės bausmės efektyvumas

Laisvės atėmimo kaip kriminalinės bausmės efektyvumas

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Laisvės atėmimo bausmės tikslas ir vieta baudžiamojoje teisėje. Bendroji prevencija. Baudžiamojo įstatymo adresatas. Laisvės atėmimo bausmė Lietuvos baudžiamojoje politikoje. Išvados.

Ištrauka

Nekelia abejonių faktas, kad nusikalstamumo problemos yra aktualios visame šiuolaikiniame pasaulyje. Pagrindinis vaidmuo šių problemų sprendime skiriamas baudžiamajai teisei. Svarbiausi baudžiamosios teisės įrankiai – kriminalinės bausmės, kurių gebėjimas teigiama (gerėjimo) linkme įtakoti kriminogeninę situaciją ir būtų pagrindinis tokių bausmių efektyvumo rodiklis. Reikia pripažinti, kad kriminalinės bausmės, jų pobūdis, dydis ir taikymas yra tik vienas faktorių, įtakojančių nusikalstamumo lygį. Daug lemia ir konkrečios valstybės ekonominio išsivystymo lygis, nedarbo apimtis, visuomenės teisinė sąmonė.
Lietuvos Respublikos BK bendrosios dalies 1sk. 1 straipsnyje formuluojama baudžiamųjų įstatymų paskirtis vienu pagrindinių uždavinių įvardija asmenų ir visuomenės apsaugą nuo nusikalstamų kėsinimųsi grasinant kriminalinėmis bausmėmis ir nustatymą pagrindų, kuriais remiantis baudžiami prasikaltusieji asmenys norint juos pataisyti. Taigi, kriminalinės bausmės efektyvumas ir būtų gebėjimas didesne ar mažesne dalimi spręsti aukščiau nurodytus uždavinius Laisvės atėmimo bausmę pagrįstai galima laikyti vienu pagrindinių baudžiamosios teisės įrankių.
Šiame darbe bus bandoma atskleisti kiek efektyvi yra ar gali būti laisvės atėmimo bausmė kaip faktorius, galintis įtakoti ir nulemti nusikalstamumo pokyčius. Ši problema gali būti nagrinėjama keliais aspektais: laisvės atėmimo bausmė kaip atgrasymo nuo nusikaltimo padarymo priemonė; kaip teisėtas atpildas už nusikaltimo padarymą (skatinantis nenusikalsti kitų visuomenės narių); kaip priemonė realiai (laikinai dauguma atvejų) visuomenės apsaugai nuo nusikaltimo pasikartojimo galimybės, izoliuojant nusikaltėlį; kaip perspektyvinė prevencija, siekianti eliminuoti nusikaltimo pasikartojimo galimybę ir atlikusiam bausmę asmeniui sugrįžus į visuomenę. Nagrinėtinas taip pat santykis tarp šių laisvės atėmimo bausmės poveikio formų, pvz., kiek efektyvi bausmė kaip atgrasantis nusikalsti faktorius ir kiek ji veiksminga padaryti norimą įtaką realiai nubaustam asmeniui.
Temos nagrinėjimas reikalauja prieinamų nusikalstamumo statistinių rodiklių sugretinimo su egzistuojančia ir egzistavusia laisvės atėmimo bausmių taikymo praktika, baudžiamuosiuose įstatymuose numatytais jų dydžiais. Taigi, laisvės atėmimo bausmių efektyvumo įvertinimas reikalauja ir bent minimalios palyginamosios bei istorinės analizės.
Nagrinėjant laisvės atėmimo bausmės efektyvumą , reikėtų pasistengti išsiaiškinti kokia dalimi šiomis bausmėmis baudžiamosios teisės tikslai pasiekiami visoje baudžiamosios teisės reguliavimo sferoje bei kiek efektyvus tokios bausmės taikymas atskirais atvejais.
Darbe bus remiamasi M. Foucault knyga "Disciplinuoti ir bausti" (bendresnei filosofinei laisvės atėmimo bausmės esmės trumpai analizei), N. Christie "Nusikaltimų kontrolė kaip pramonė" (lyginamoji istorinė analizė, taip pat skeptiško požiūrio į laisvės atėmimo bausmės efektyvumą pagrindimas), straipsniais periodikoje, ypač prof. V. Piesliako darbu "Baudžiamoji politika Lietuvoje po 1990m. ir jos tendencijos" , kuriame analizuojama baudžiamųjų įstatymų keitimo įtaka praktinei baudžiamajai politikai, pateikiami statistiniai duomenys apie nuteistųjų skaičiaus kitimą, atskirų bausmių taikymą Lietuvoje, palyginant juos su kitų Europos valstybių duomenimis.
Bus pabandytas paanalizuoti nusikalstamų veikų ir už jas numatytų laisvės atėmimo bausmių santykis galiojančiame BK taip pat pakeitimai bausmių skyrimo politikoje, randami naujajame BK. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-27
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis19.04 KB
Autoriusramunas
Viso autoriaus darbų18 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaPriešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Ugniagesių gelbėtojų mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Laisves atemimo kaip kriminalines bausmes efektyvumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Ugniagesių gelbėtojų mokykla / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą