Išplėstinė paieška
 
 
 

Stresas ir sveikata (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Kasdieninis stresas. Ilgalaikė streso būsena. Kaip įveikti neišvengiamą stresą? Išvados.

Ištrauka

Stresas nepriklauso nuo oro ar metų laiko. Nuo jo kenčia ir seni ,ir jauni. Kartais atrodo, kad visas mūsų gyvenimas vis dažniau kiša mūsų galvas po savo negailestinga giljotina. Tai jau ne tik sugadinta nuotaika, bet ir tiesioginė grėsmė sveikatai.
Trumpalaikis stresas gali būti naudingas, nes laiku mobilizuoja imuninę sistemą. Antikūniai organizmo gynėjai ypač jautrus stresinėms situacijoms. Tūkstantmečių bėgyje išgastis, baimė ar pyktis perspėja kūną, Dėmesio Pavojus ,mums į pagalba ateina imunines lasteles, kurios pavyzdžiui sumažina atviros žaizdos užkrėtimo pavojų, greičiau ją užgydo...
Stresas yra fizinė ar psichinė organizmo reakcija i slegiančias situacijas, keliančias grėsmę individo gerovei, sveikatai, ar gyvybei...
Organizme vyksta biocheminiai pokyčiai ,dėl kurių padažnėja širdies plakimas, padidėja arterinis kraujo spaudimas, persiskirsto organu aprūpinimas krauju: mažiau odos ir vidaus organuose, daugiau – raumenyse ir smegenyse, kraujyje padidėja cukraus kiekis, pagilėja kvėpavimas, išsiplečia bronchai, padidėja kraujo keršumas ir limfocitų
Skaičius, padideja prakaitavimas, sutrinka seksualinės funkcijos....Šių kūno pakitimų tikslas yra optimaliai reaguoti į stresinę situaciją-aktyvinti reikalingas funkcijas bei neutralizuoti tuo momentu ne tokius svarbius procesus. Tačiau žmogus neretai skundžiasi dėl blogo , miego, apetito, kraujotakos sutrikimais, pečių, nugaros, galvos skausmais, nuotaikų svyravimais, dažnai ima rūkyti, vartoja alkoholį.Be fiziologinės reakcijos į stresą žmogus reaguoja ir psichologiškai. Psichine reakcija gali būti labai įvairi. Žmogus gali būti irzlus, nekantrus, išsiblaškęs, jausti pyktį,nerimą,susirūpinimą,prislėgtumą,įtampą,,pavydą,gėdą,neviltį,ir panašiai. Stresas gali atverti vartus pačioms įvairiausioms ligoms. Streso hormonų-adrenalino ir kortizolio perteklius gali slopinti smegenų funkcijas, reguliuojančias vegetacinę nervų sistemą, suardyti atminties neuronus. Streso pasekmės gali pasireikšti ,bet kuriame organe. Streso, kaip natūralaus gyvenimo reiškinio, neįmanoma visiškai išvengti. Kartais nedidelis jo lygis veikia teigiamai, skatina veiklumą, išradingumą, tačiau labai stiprus, dažnai besikartojantis arba užsitęsęs stresas gali sukelti įvairias ligas.

Trumpalaikis kasdieninis stresas trunka nuo kelių minučių iki valandos. Tačiau šie trumpalaikiai sunkumai, sukeliantys stresą, gali būti tokie pat dar intensyvesni nei ilgalaikiai ar dideli stresą sukeliantys sunkumai. Svarbu yra tai ,kad dažnai patiriant kasdieninį stresą ,keletą kartų per dieną, sunkumai kaupiasi ir gerokai pakenkia mūsų gyvenimo kokybei, padaro žalos ir fiziniams procesams.
Laiko stoka ir skubėjimas. Daugelis žmonių jaučiasi blogai bijodami neapsiekti tikslo, ko nors nepadaryti, per vėlai atvykti, stengdamiesi arba verčiami atlikti daug užduočių per trumpą laiką. Pavyzdžiui ,jei išvažiuojame iš namų į susitikimą darbo klausimais per vėlai, tai, tai slegia važiavimas automobiliu. Galvojame, ar spėsime laiku atvykti į susitikimą, kaip galėtume važiuoti nors truputį greičiau, kad sutaupytume laiko, galvojame apie sunkumus, kurie kils, jei pavėluosime. Atvykę i susitikimą dažnai pastebime, kad mūsų kūno raumenys įsitempę, o važiavimas mums kainavo daug jėgų, nes mus kamavo sunkios mintys. Kai laiką suplanuojame geriau ir išeiname į susitikimą vos keliomis minutėmis anksčiau ,tai važiavimas mums beveik jokių sunkumų nesudaro. Tuomet ir vakarais jaučiamės mažiau išvargę.
Negalėjimas pasiekti tikslo. Daugelis jaučia įtampą ir patiria stresą, jei sužlugdomi jų planai, ketinimai ar lūkesčiai.
Vieno tyrimo metu buvo klausta žmonių ,ką jie jaučia ,jei sutvarkyti skubų reikalą mieste, o telefono aparatas suryja pinigus ir negali paskambinti.
Daugelis patyrė begalinį pyktį ,plūdosi ar net daužė aparatą kumščiais .Fiziniai pojūčiai ,kuriuos jie minėjo buvo susijaudinimas, prakaitavimas, padažnėjęs pulsas. Viena moteris pasakojo: Keikiu telefoną ir esu tokia įtūžusi, kad tiesiog noriu jį trankyti. Iš susierzinimo imu prakaituoti. Vargais negalais nusiraminu ieškau kitos telefono būdeles.
Išoriniai ir vidiniai profesiniai reikalavimai susikaupus daugeliui trumpalaikių sunkumų sukelia baimę, kad nepavyks susidoroti su užduotimi.
Dažnai, ypač privačioje aplinkoje ,kaip žalojantis faktorius minimas triukšmas .
Daugelį valandų patiriame dvasinę įtampą, jaučiamės negerai, dvasiškai prislėgti, nepatenkinti. Jaučiame tokius fizinius reiškinius, kaip įtampą, negerumas, galvos skausmas, virškinimo sutrikimai, net praėjus porai valandų po streso. Tai tokios situacijos:
Patiriame sunkumų su darbo kolegomis, savo viršininkais, ar šeimos nariais.
Esame su nemėgstamu žmogumi ar su tuo ,kuriuo nepasitikime
Jaučiamės seksualiai atstumti
Turime atlikti nemalonu medicininį tyrimą
Dalyvaujame laidotuvėse, lankomi artimųjų ar draugų kapai.
Iš mūsų ką nors pavogė
gauname žinia apie staigią artimųjų netektį
Sugadinamas mūsų turtas pvz.: automobilis...
Ir tai galėtume vardinti visa eilę gyvenime sutinkamų situacijų ,kurios sukelia stresą.Po vienos kitos valandos sunkumai praeina. Sujaudinimas ,baimė ir dirglumas susilpneja, mintys nukrypsta į kitus dalykus.Bet dar ,kurį laiką jaučiame silpnumą. Kai kurie žmonės nuovargį, išsekimą ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-21
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis13.36 KB
Autoriusaiste
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo universiteto "Rasos" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas ir sveikata (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo universiteto "Rasos" gimnazija / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą