Išplėstinė paieška
 
 
 

Pavydas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įžanga. "Buitinis" pavydas. "Otelo sindromas" arba pavydas. Pavyduliautojo mįslės. Pavyduliautojais gimstama ar tampama? Kaip gi padėti pavyduliautojui? Išvados.

Ištrauka

Pavydas – vidinė žmogaus būsena, kurios pamatyti neįmanoma. Pavydas – nemalonus, neretai kankinantis jausmas dėl kito žmogaus pranašumo, pasisekimo, gerovės. Pavydo pagrindą sudaro subjektyviai suprastas neteisingumas, kurį pavyduolis įžvelgia lygindamas. Pavyduolis šios nelygybės negali sureguliuoti. Jam atrodo, kad sėkmė, kuri lydi kitą, veikiau priklauso jam. " Tokio tipo situacijos atsiranda įvairiose gyvenimo srityse: pavydas šeimoje – tarp vaikų, tarp sūnų, tarp dukterų, tarp vyresnių ir jaunesnių, lyčių pavydas, kartų pavydas, tarp bendradarbių, tarp giminių, tarp į valdžią patekusių žmonių ir ten nepatekusių, tarp mokslininkų ir pseudomokslinių, tarp talentingų ir ne taip talentingų menininkų. Žinomas egzistencinis, skanesnio maisto pavydas. (Kašys, 1995)
Pavyduliautojai, patys kankinami įtarimo seksualine neištikimybe ir kankinantys meilės ryšių arba santuokos partnerį, sudaro didelę dalį psichologų ir gydytojų-psichoterapeutų klientų. Žinoma, jie mano esą visiškai sveiki ir nenori kreiptis pagalbos, darydami tai tiktai spaudžiant savo aukoms, gręsianti skyryboms. Tačiau, nepaisant jų įsitikinimo partnerės neištikimybe, jie nenori prarasti žmonos ir pas specialistą vis dėlto ateina. Didesnė dalis klientų yra jų aukos – iškankintos priekabių, priekaištų, įtarimų ir skandalų moterys, prislėgtos ir anksti susenusios. Kaip taisyklė, jos – anksčiau ar vėliau, po kelerių kančių bei abejonių metų – pasiryžta palikti savo vyrus. Daugeliu atvejų aukos psichika palaipsniui atsistato, o vėliau jos labiausiai apgailestauja, kad nepabėgo nuo to nevidono anksčiau. Kartais pabėgama per vėlai, kuomet aukos psichinės sveikatos jau, nelaimei, nebeįmanoma visiškai atstatyti, ir ji ilgus metus lieka prislėgta ir nerami. Kaip teigia amerikiečių psichoterapeutas Frenkas Pitmanas, visą savo profesinį gyvenimą tiriantis pavyduliavimą: "... esama vyrų, nuo kurių reikia bėgti kuo greičiau – jie yra pavojingi psichinei sveikatai".
Manoma, kad kas penkta santuoka išyra dėl pavyduliavimo ir kas ketvirtoje ištuokoje vieno iš sutuoktinių pavyduliavimas buvo suvaidinęs esminį vaidmenį poros iširimui. Labai dažnai pavyduliavimo iškankintas partneris (dažniausiai žmona) randa kokią nors priimtiną dingstį rimtam kivirčui ir skyryboms, ir palieka vyrą, nė neužsimindama, kad svarbiausia priežastis yra pavydas,- jai tai atsipyko iki gyvo kaulo, ir bet kokios kalbos šia tema atrodo beprasmiškos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis21.84 KB
AutoriusSilvija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pavydas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą