Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Atleidimas nuo bausmės ir jo taikymas teismų praktikoje

Atleidimas nuo bausmės ir jo taikymas teismų praktikoje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadinė dalis. Atleidimo nuo bausmės samprata ir reikšmė. Atleidimo nuo bausmės sąvoka ir požymiai. Atleidimo nuo bausmės instituto reikšmė. Atleidimo nuo bausmės rūšys. Amnestija ir malonės. Ar tai yra atleidimo nuo bausmės instituto rūšys Atleidimas nuo bausmės dėl baudžiamojo įstatymo pasikeitimo. Atleidimas nuo bausmės dėl apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties. Atleidimas nuo bausmės dėl ligos. Lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ir neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies pakeitimas švelnesne bausme. Lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietų ir lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą. Jų skirtumai. Nepilnamečiams taikomo lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmės jiems pakeitimo švelnesne bausme ypatumai. Bausmės vykdymo atidėjimas ir atleidimas nuo bausmės. Šių institutų skirtumai. Praktinis atleidimo nuo bausmės instituto taikymas. Summary. Išvados.

Ištrauka

Asmuo traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už padarytą nusikalstamą veiką ir jam skiriama bausmė siekiant nubausti asmenį, pataisyti jį ir sukliudyti jam padaryti naujas nusikalstamas veikas. Tačiau, kalbant apie šiuos baudžiamosios teisės institutus, nereikėtų pamiršti tokių svarbių teisės principų kaip humaniškumas, teisingumas, bausmių ekonomijos bei bausmės individualizavimo. Reikia turėti omeny, kad pasiekti aukščiau minėtų tikslų, kartais galima ir atleidžiant nusikalstamą veiką padariusį asmenį nuo bausmės.
Atleidimo nuo bausmės institutas yra valstybės baudžiamosios politikos padarinys, kuris tiesiogiai parodo valstybės požiūrį į nusikalstamą veiką padariusį asmenį. Pagrindas tokiam atleidimui nuo bausmės gali būti labai įvairus: asmuo, padaręs nusikaltimą persiauklėjo, pasitaisė ir nebekelia grėsmės visuomenei, todėl bausmės tikslas gali būti pasiektas be realaus laisvės atėmimo.Taip pat galimos ir kitos aplinkybės , liudijančios apie bausmės taikymo nusikaltusiam asmeniui netikslingumą (pvz., sunki liga).
Reikėtų pažymėti, kad šio instituto egzistavimas nepaneigia tokį baudžiamosios teisės principą, kaip bausmės neišvengiamumas. Kai kurių žmonių nuomone, kiekvienas nusikalstamą veiką padaręs asmuo privalo būti nubaustas, tačiau kai kuriais atvejais tai gali prieštarauti teisingumo principui, kuris, mūsų nuomone, yra svarbesnis šiuo atveju, nes kartais asmuo tiesiog dėl objektyvių priežasčių negali atlikti bausmės ( pvz., susirgęs sunkia nepagydoma liga), arba jo elgesys parodo, kad bausmei keliami tikslai jau yra pasiekti, t.y. asmuo jau pasitaisė, persiauklėjo.
Šiame darbe mes norėtume išnagrinėti tuos atvejus, kai asmuo, padaręs nusikalstamą veiką, yra atleidžiamas nuo bausmės, kaip šis institutas yra taikomas teismų praktikoje bei atriboti kartais painiojamas sąvokas – "atleidimas nuo bausmės" bei "atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės". Mūsų nuomone, šiems klausimams neskiriama pakankamo dėmesio, nes tai įrodo ir medžiagos trūkumas šia tema. Aišku, kad kiekvienam baudžiamosios teisės bendrosios dalies vadovėlyje yra skiriama dėmesio atleidimo nuo bausmės institutui, tačiau mokslinių straipsnių, kuriuose būtų gilinamasi į šios temos problemas, akivaizdžiai trūksta. Turbūt būtent tai paaiškina ir gana atsargų atleidimo nuo bausmės taikymą teismų praktikoje, nes, išnagrinėję statistinius duomenis, priėjome išvadą, kad gana mažam procentui nuteistųjų yra taikomas atleidimo nuo bausmės institutas. Iš kitos pusės, šio instituto atsargus taikymas tikrovėje, kaip jau minėjome, galbūt gali būti paaiškinamas visuomenėje vyraujančia nuomone, kad kiekvienas nusikalstamą veiką padaręs asmuo turi būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir jam turi būti skiriama bausmė, kurią jis privalo atlikti.
Gilindamiesi į šio instituto klausimus bei problemas, susidūrėme su tuo, kad yra skirtingų nuomonių apie atleidimo nuo bausmės instituto rūšys. Šiame darbe mes pabandysime išanalizuoti skirtingas nuomones ir prieiti tam tikrų išvadų.
Kalbant apie teismų praktiką, reikėtų atkreipti dėmesį, jog 2003 m. gegužės 3d. įsigaliojus naujajam Lietuvos Respublikos baudžiamajam kodeksui, iki šiol dar Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris formuoja bendrą teismų praktiką, nepareiškė savo nuomonės atleidimo nuo bausmės klausimais. Todėl analizuojant su nagrinėjamu klausimu susijusią teismų praktiką, mes remsimes Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išsakytomis nuomonėmis pagal 1961m. Baudžiamąjį kodeksą, nors ir pagal senąjį baudžiamąjį kodeksą nėra jokių apibendrinimų ar apžvalgų šiuo klausimu.
Nagrinėjant iškeltus klausimus, mes išanalizuosim tokių rusų autorių nuomones, kaip A.V. Naumovas, L.L. Kruglikovas, N.I.Vetrovas ir kt., taip pat remsimes kai kuriais moksliniais straipsniais išleistais lietuvių kalba bei kita literatūra.
Visų pirmą, mes išnagrinėsime teorines problemas, susijusias su atleidimo nuo bausmės institutu, jo taikymu praktikoje. Darbą pabaigsime pabandę apibendrinti išanalizuotą medžiagą.
Pagrindiniai teisės aktai, kuriais mes remsimes, yra 2003m. gegužės 3 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksas ir Lietuvos Respublikos Konstitucija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBaudžiamosios teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai20
Dydis42.69 KB
Autoriusveronika
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atleidimas nuo bausmes ir jo taikymas teismu praktikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą