Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinio proceso dalyviai

Civilinio proceso dalyviai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Civilinio proceso šalys. Šalių procesinis lygiateisiškumas. Civilinis procesinis veiksnumas. Kuratoriaus paskyrimas. Ieškovas ir atsakovas. Šalių teisės ir pareigos. Tinkama ir netinkama šalis. Procesinis bendrininkavimas. Bendrininkų santykiai. Procesinis teisių perėmimas. Atstovavimas teisme. Išvados. Priedai.

Ištrauka

Civilinio proceso dipozytivumo principas nurodo, kad procesas prasideda tik suinteresuoto asmens iniciatyva. Teismas, būdamas nešališka ginčo sprendimo institucija, pats negali iškelti civilinės bylos nesant suinteresuoto asmens pareiškimo. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas nustato teismui vienintelę galimybę: teismas imasi nagrinėti civilinę bylą pagal asmens (arba jo atstovo), kuris kreipėsi, kad būtų apginta jo teisė arba įstatymų saugomas interesas, pareiškimą.
Suinteresuoto asmens teisė kreiptis į teismą nereiškia teisės reikalauti ginti nuo pažeidimų bet kieno teisę, o reiškia tik galimybę kreiptis į teismą dėl to, kad būtų apginta jo subjektyvinė teisė arba įstatymų saugomas interesas.
Įstatymų nustatytais atvejais pareiškimą teismui dėl viešojo intereso gynimo valstybės vardu gali pareikšti prokuroras arba kita įstatymų įgaliota institucija.
Pagal CPK byloje dalyvaujantys asmenys yra proceso šalys, jų atstovai, tretieji asmenys ir jų atstovai. Šalių sąvoka būdinga ne tik procesinei teisei – ji žinoma ir materialinėje teisėje. Čia šalimis laikomi materialinių teisinių santykių subjektai, kuriuos sieja tarpusavio teisės ir pareigos. Kilus ginčui suinteresuota materialinio teisinio santykio šalis kreipiasi į teismą su prašymu jį išspręsti. Kartu materialinio teisinio santykio šalys įgyja naują teisinę padėtį – jos tampa procesinių teisinių santykių subjektais – proceso šalimis. Šalys – materialinės teisės subjektai, kurios ginčą spręsti perduoda teismui.
Pagal CPK 41 str., yra dvi civilinio proceso šalys – ieškovas ir atsakovas. Ieškovas yra materialinio teisinio santykio šalis, kuri esant pažeistiems jos materialinems teisėms ar interesams kreipiasi su reikalavimu į teismą dėl teisminės gynybos. Atsakovas yra ieškovo materialines teises ar interesus pažeidusi materialinio teisinio santykio šalis, kviečiama į teismą atsakyti į ieškovo pareikštą reikalavimą.
Šiame darbe, remdamasis Civilinio proceso kodeksu, jo komentaru, teisine literatūra ir kitais teisės aktais, trumpai apžvelgsiu Civilinio proceso dalyvius, proceso šalis – ieškovą ir atsakovą, paanalizuosiu jų procesines teises. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis43.54 KB
AutoriusModesta
Viso autoriaus darbų26 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civilinio proceso dalyviai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą