Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės

Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Sąvokos – baudžiamąją atsakomybę šalinanti aplinkybė esmė. Baudžiamąją atsakomybę šalinančių aplinkybių socialinis turinys. Profesinių pareigų vykdymas. Išvados.

Ištrauka

Baudžiamoji teisė gina visuomenės branginamas vertybes nuo pavojingų veikų.
Dar priešklasikinėje romėnų teisėje buvo žinomas principas - vim vi rapellere licet (prieš prievartą gali būti naudojama jėga). Šis principas klasikiniu ir poklasikiniu laikotarpiu transformavosi į būtinąją gintį, kuri buvo leidžiama ginant asmenį arba turtą.
Išsamus pavojingų veikų sąrašas yra pateiktas BK specialiojoje dalyje. Tačiau ar kiekvieną žmogaus poelgį, kuris pagal BK yra draudžiamas, galima laikyti pavojinga veika ir už tai traukti asmenį baudžiamojon atsakomybėn? Ar visais atvejais kito žmogaus gyvybės atėmimas, jo sveikatos sužalojimas ar nuosavybės sunaikinimas kelia pavojų visuomenei ir turi būti laikomas nusikalstama veika? Atsižvelgdamas į visuomenės interesus, įstatymų leidėjas gali įteisinti žalos padarymą kito žmogaus gyvybei, sveikatai ar nuosavybei, jei tai padaroma esant sąlygoms, keičiančioms padarytos veikos socialinę reikšmę. Įstatymų leidėjas gali priskirti tam tikras veikas, formaliai atitinkančias nusikalstamos veikos požymius, prie aplinkybių, šalinančių baudžiamąją atsakomybę.
Dabartiniame Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatyta daug aplinkybių, kurioms esant asmuo netraukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tos aplinkybės pasižymi skirtinga teisine prigimtimi, todėl baudžiamosios teisės literatūroje skirstomos į atskirus institutus: atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės, senaties, nusikaltimo sudėties nebuvimo, baudžiamąją atsakomybę šalinančių aplinkybių ir kt.
Baudžiamoji atsakomybė siejama su asmens, pa¬dariusio nusikalstamą veiką, pasmerkimu valstybės vardu priimant ir paskelbiant apkaltinamąjį nuosprendį, kriminalinės bausmės paskyrimu ir jos atlikimu bei teistumu.
Baudžiamąją atsakomybę šalinančių aplinkybių sąvoka tiksliai atspindi nagrinėjamo instituto turinį. Ji nurodo, kad asmuo netraukiamas baudžiamon atsakomybėn ir nepatiria visų trijų elementų, sudarančių baudžiamosios atsakomybės turinį. Žodžiai - "baudžiamąją atsakomybę šalinanti aplin¬kybė" reiškia konkretaus asmens veiką, padarytą tam tikromis aplinkybėmis, dėl kurių ji nelaikoma nusikalstama. Tai reiškia, kad baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės yra vientisas veikos ir tam tikrų aplinkybių derinys. Tai patvirtina LR BK atitinkamų straipsnių formuluotės, kuriose pirmiausia kalbama apie padarytą veiką, ir tik tada apie konkrečias aplinkybes, kurioms esant padarytos tos veikos. Pavyzdžiui, BK 30 straipsnis. "Profesinių pareigų vykdymas: Asmuo pagal šį kodeksą neatsako už žalą, kurią padarė vykdydamas profesines pareigas, jeigu jis neviršijo įstatymų ar kitų teisės aktų nustatytų įgaliojimų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-05
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.36 KB
Autoriusskitai
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKauno technikos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baudziamaja atsakomybe salinancios aplinkybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno technikos kolegija / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą