Išplėstinė paieška
 
 
 

Arešto bausmė

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Aprašymas

Įvadas. Arešto samprata. Arešto sąvoka. Arešto bausmės sąvoka, pateikiama Lietuvos respublikos baudžiamajame kodekse. Arešto bausmės istorinė raida. Arešto bausmė Lietuvoje iki 1918 metų. Arešto bausmė nuo baudžiamojo statuto įsigaliojimo. Arešto bausmės trūkumas iki naujojo baudžiamojo kodekso. Arešto bausmės lyginamoji analizė. Bausmės bei nuobaudos panašumai ir skirtumai, areštas kaip bausmė ir kaip administracinė nuobauda. Baudžiamosios ir administracinės atsakomybės panašumas ir skirtumas, baudos ir nuobaudos santykis. Arešto bausmės ir administracinio arešto santykis. Arešto bausmės vykdymo pagrindai. Arešto bausmę vykdanti institucija – areštinė. Arešto bausmės vykdymo pagrindai, ją taikantys ir vykdantys pareigūnai. Arešto taikymo praktika. Arešto bausmių taikymo dažnumas. Nusikalstamos veikos, už kurias dažniausiai taikoma arešto bausmė. Bausmės, dažniausiai keičiamos areštu. Išvados. Priedas (5).

Ištrauka

Žmogaus teisės ir laisvės – esminės šiuolaikinės civilizacijos vertybės.
Pagrindinės žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės . Tai reiškia, kad žmogus gimdamas jas įgyja nepriklausomai, kokiu mastu valstybė skirtingais teisės aktais jas įtvirtina ir kokiomis priemonėmis garantuoja jas užtikrinti.
Konstitucinio Teismo 1998 metų gruodžio 9 dienos nutarime paaiškinama, šias teises turi kiekvienas žmogus, tai reiškia, kad jas turi ir geriausieji, ir blogiausieji žmonės. Tačiau žmogus, turėdamas įvairias teises ir laisves, negali jomis piktnaudžiauti - naudotis jomis beatodairiškai, ignoruodamas socialinę aplinką ir joje įtvirtintas elgesio taisykles. Nusikalstama veika šiurkščiausiai pažeidžia kitų žmonių teises ir laisves, svarbiausius teisės ginamus gėrius, dėl to baudžiamieji įstatymai, nustatydami bausmių sistemą, turi paskirtį ne tik padaryti atitinkamą poveikį nuteistajam, bet ir užtikrinti nukentėjusiųjų bei visuomenės interesų gynimą, taip pat vykdyti nuskalstamų veikų prevenciją.
Šie klausimai - bausmių sistemos analizavimas, koregavimas, naujų prevencijos priemonių kūrimas - teisinėje valstybėje bus visada svarbūs ir aktyviai nagrinėjami. Taigi darbo tema pakankamai aktuali jau vien dėl to. Arešto bausmės esmės klausimas dar pakankamai naujas - vos prieš porą metų įsigaliojo naujasis Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas. Areštas, kaip kriminalinė bausmė, nusikaltusiems asmenims taikoma Lietuvos Respublikoje visai neseniai. Bausmės naujumas Lietuvos baudžiamuosiuose įstatymuose, vieta ir reikšmė baudžiamajai politikai būtent ir lemia temos aktualumą.
Šio darbo tikslas yra atskleisti arešto bausmės, kuri įvesta po bausmių vykdymo reformos ir naujųjų Baudžiamojo ir Bausmių vykdymo kodeksų įsigaliojimo, esmę.
Kad būtų įmanoma pasiekti užsibrėžtą darbo tikslą, keliami tam tikri uždaviniai. Pirmiausia, būtų naudinga išnagrinėti arešto bausmės sampratą, bausmės įvedimo į Lietuvos baudžiamuosius įstatymus priežastis. Antra, svarbu išanalizuoti arešto bausmės evoliuciją Lietuvos baudžiamuosiuose įstatymuose, atskleisti arešto bausmės ir kitų kriminalinių bausmių santykį. Trečia, siekiama palyginti arešto bausmę, pirmiausia, kaip gana švelnią kriminalinę bausmę su griežčiausia administracine nuobauda – administraciniu areštu. Ketvirta, darbe nagrinėjama bei vertinama, ar ši bausmė yra viena iš tų, kurios gali sudaryti pakankamas prielaidas užtikrinti gyventojų saugumo jausmą visuomenėje. Ir penkta, mėginta nustatyti, ar areštas efektyvus kaip kriminalinė bausmė, kokios jo taikymo praktikoje problemos, perspektyvos.
Temos analizei pasitelkiami įvairūs tyrimo metodai. Pirmiausia, naudojamas istorinis metodas arešto bausmės baudžiamojoje teisėje raidai, taip pat lyginamasis ir sisteminis, kurie leidžia atskleisti bausmės santykį su kitomis bausmėmis ir nuobaudomis, taip pat panašumus ir skirtumus lyginant Lietuvos ir užsienio valstybių bausmių sistemas, arešto bausmės taikymo užsienyje praktiką. Svarbūs ir šiuolaikiniame teisės moksle populiarūs yra ir sociologinis bei statistinis metodai, kurie leidžia atskleisti visuomenės gyvenimo realijas, arešto taikymo dažnumą, reikalingumą, efektyvumą.
Pagrindiniai tyrimo šaltiniai – dabar galiojantys bei naujai priimti dokumentai, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimai bei sprendimai, taip pat ir senesni istoriniai dokumentai. Remiamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais ir kitais galiojančiais teisės aktais ir, be abejo, teismų praktika (daugiausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika). Daug dėmesio darbe skiriama Lietuvos Respublikos baudžiamiesiems kodeksams ir jų komentarams. Siekiant iškelto tikslo, analizuojami įvairūs statistiniai duomenys, aktualijos, taip pat įsigilinama į teisės, istorijos, kriminologijos mokslo darbus, padedančius atskleisti įvairius nagrinėjamos temos aspektus. Darbo pabaigoje pateiktuose prieduose atskleidžiami pagrindiniai sociologinių tyrimų duomenys, kurie, kaip minėta, padeda suprasti tikrovę, realią situaciją, atitinkamuose skyriuose išanalizuoti šiandien probleminius arešto bausmės aspektus.
Lietuvos Respublikoje galiojantys įstatymai, ypač baudžiamieji, nėra statiški ir nekintami. Įstatymų leidėjas, kurdamas bei keisdamas baudžiamosios teisės normas, atsižvelgia į visuomeninio gyvenimo realijas, taip pat neretai į tos srities specialistų nuomonę bei mokslo darbus, kuriais dažniausiai grindžiamos įstatymo pataisos ar naujų įstatymų priėmimas. Todėl yra būtina tirti ir svarstyti priimtų įstatymų naujovių perspektyvas, taip stengtis įdėti indėlį į bendrąsias paieškas, kaip toliau tobulinti baudžiamosios teisės doktriną. Arešto bausmės efektyvumo klausimas ir tai, ar ji pasiteisina, ar yra reikalinga, kol kas Lietuvos teisės teoretikų gana vangiai nagrinėjama. Atlikta analizė turėtų bent į dalį iškeltų klausimų atsakyti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-01
DalykasBaudžiamosios teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai35 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis73.05 KB
AutoriusJustė
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdokt. Andžej Čaikovski
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Aresto bausme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • dokt. Andžej Čaikovski
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą