Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Nuosavybės teisės pagrindiniai bruožai. Bendrosios nuosavybės teisės rūšys

Nuosavybės teisės pagrindiniai bruožai. Bendrosios nuosavybės teisės rūšys

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Nuosavybės teisės pagrindiniai bruožai. Bendrosios nuosavybės teisės rūšys. Išvados.

Ištrauka

Tarpasmeniai santykiai rinkoje remiasi tam tikrais normatyviniais principais, kuriuos ekonominė teorija paprastai postuluoja nemėgindama jų įrodinėti. Gėrybių priklausomybė savininkams, sprendimų rezultatų priklausomybė autoriui, mainų savanoriškumas – šie dalykai tiesiogiai neišplaukia iš maksimizacijos principo. Tiesą sakant, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad maksimizaciniai siekiai net prieštarauja laisvų mainų principui - kodėl už gaunamą gėrybę turiu atiduoti gėrybę mainais? Ar ne naudingiau ją gauti nieko neduodant – ją atimant? Tačiau plėšikavimo ir prievartavimo santykiai nėra rinkos santykiai. Ištekliai, kuriais čia disponuoja individas, jam priklauso ne stipresniojo teise, o savininko teise. Prekiaudami tarpusavyje elniena ir žuvimi Robinzonas Kruzas ir Penktadienis keičiasi ne vien daiktais - jie keičiasi nuosavybės teisėmis; mainomi daiktai keičia ne vien savo faktinius valdytojus, bet ir savininkus. Robinzonas perleidžia Penktadieniui savo nuosavybės teisę į nušautą elnią; Penktadienis perleidžia Robinzonui nuosavybės teisę į pagautą žuvį. Nesant šios teisės – nesant jokių ribų maksimizaciniams individo siekiams – išliktų nebent kovos dėl grobio, bet ne rinkos mainų ekonomika.
Tam kad neatsirastų nesutarimų tarp žmonių aiškinantis kuris yra teisus, yra sukurta daug įstatymų, kurie nustato individų teises ir pareigas, teises į tam tikrą turtą, jo nuosavybę. Nuosavybės teisės pagrindinius principus ir bendrosios nuosavybės teisės geriausiai ir trumpiausiai apibūdinamos Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso Ketvirtoje knygoje – Daiktinė teisė. Šiame referate aš plačiau ir panagrinėsiu Nuosavybės teisės pagrindinius bruožus ir bendrosios nuosavybės teisės rūšis.
Nuosavybės teisė yra plačiausia savo turiniu teisė ir jai didelis dėmesys skiriamas tiek ir pagrindiniame Lietuvos Respublikos dokumente – Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, tiek ir pagrindiniame civilinius santykius reglamentuojančiame teisės akte – Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, tiek ir kituose teisės aktuose.

Kalbant apie nuosavybę susiduriama su keliomis problemomis. Visų pirma, sąvoka "nuosavybė" yra naudojama įvairiomis prasmėmis. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne sąvoka "nuosavybė" yra apibrėžiama kaip: 1. kam nors priklausantis turtas; 2. priklausymas kam nors su teise valdyti, tvarkyti. Taigi dažnai sąvoka "nuosavybė" yra naudojama kaip sąvokos "turtas", "daiktai" sinonimas. Vienais atvejais kalbant apie nuosavybę ši sąvoka yra siejama išimtinai su ekonominiais santykiais (nuosavybe ekonomine prasme), o kitais – atvirkščiai vartojant sąvoką "nuosavybė", šis terminas yra suprantamas teisine prasme - kaip nuosavybės teisė.
Nuosavybės teisė – tai teisė savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti. Nuosavybės teisė kaip pagrindinė daiktinė teisė. Nuosavybė bendrąja teisine prasme – gėrybių (daiktų), priklausančių savininkui ir sudarančių asmens turtą, visuma. Savininkas turi teisę perduoti kitam asmeniui visą nuosavybės teisės objektą ar jo dalis, ar tik konkrečias teises. Nuosavybės teisės objektu gali būti daiktai ir kitas turtas. Daiktas teisine prasme – tai žmogaus poreikius tenkinantis materialus pasaulio dalykas, natūralus arba sukurtas žmogaus darbu. Daikto savininkas gali reikalauti iš pašalinio asmens, kad šis netrukdytų turėti daiktą. Nuosavybės teisė atsiranda teisės normų pagrindu kaip konkrečių asmenų teisė į tam tikrą turtą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis26.12 KB
Autoriusedita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLeonas V. Papirtis
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nuosavybes teises pagrindiniai bruozai. Bendrosios nuosavybes teises rusys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Leonas V. Papirtis
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą