Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Subjektyvi emocinė savijauta

Subjektyvi emocinė savijauta

  
 
 
12345
Aprašymas

Subjektyvios emocinės būsenos apibrėžimas ir matavimas. Emocinės savijautos sistema. Akimirkos nuotaika prieš ilgalaikę nuotaiką. Pavienės emocijos prieš visuotinį pasitenkinimą. Dažnos prieš intensyvias emocijas. Malonių ir nemalonių nuotaikų nepriklausomybė. Emocinės savijautos matavimas. Emocinės savijautos koreliatai. Teorijos apie subjektyvios emocinės savijautos priežastis. "Kylančios" (bottom-up) situacinės įtakos. Charakterio (būdo) įtaka. Tikslai. Kultūra. Socialinis palyginimas. Adaptacija, prisitaikymas ir kopijavimas. Išvados.

Ištrauka

Emocinė savijauta, kaip fizinė sveikata, gali būti apspręsta daugybės dimensijų. Ir sunku nusakyti, kuri iš šių dimensijų yra esminė bendrai savijautai.
Kaip rodo pats pavadinimas, subjektyvi savijauta susideda iš asmeninio savo gyvenimo įvertinimo. Žmonės skirtingai įvertina sąlygas, priklausomai nuo jų lūkesčių, verčių ir ankstesnės patirties.
Norėdami užfiksuoti šį subjektyvų elementą, subjektyvios savijautos tyrėjai nagrinėjo individų gyvenimo įvertinimą (kaip jie patys jį vertina). Šis įvertinimas gali būti tiek kognityvinis (pasitenkinimas gyvenimu ar pasitenkinimas darbu) arba emocinis (džiaugsmo buvimas). Metodikos, naudotos subjektyviai būsenai įvertinti, apima nacionalinius tyrimus, kasdienės patirties pavyzdžius, ilgalaikius tyrimus ir kontroliuojamus eksperimentus.

Subjektyvios emocinės būsenos apibrėžimas ir matavimas

Emocijos ir nuotaikos yra visur – jos suteikia malonų ar nemalonų atspalvį visoms akimirkoms. Buvo nustatyta, kad žmonės jaučia tam tikrą emociją kiekvienu momentu. Emocinis malonumas stipriai įtakoja laimę ir pasitenkinimą gyvenimu, neskaitant tokių faktorių kaip fizinis pasitenkinimas ar pasitenkinimas specifinėmis gyvenimo sritimis. Taigi subjektyvi emocinė savijauta yra išgyvenimas, jausmas, kai malonūs afektai vyrauja asmens gyvenime ilgą laiką.

Emocinės savijautos sistema

Kai analizuojama subjektyvios savijautos sąvoka, iškyla keletas problemų:
1. remiantis faktu, kad žmonių emocijos nuolat kinta, ar egzistuoja nuoseklus stabilios emocinės savijautos konstruktas?
2. specifines emocijas reikėtų tirti atskirai nuo globalių malonių ir nemalonių emocijų;
3. ar yra intensyvios malonios emocijos ir ar jos svarbesnės emocinei savijautai?

Akimirkos nuotaika prieš ilgalaikę nuotaiką

Iš stebėjimų aišku, kad žmonių emocijos kinta laike. Gyvenimo įvykiai sukelia kylančias ir krintančias emocijas kasdieniniame gyvenime, bet kai nuotaikos trunka keletą savaičių ar mėnesių, šios permainos parodo asmens emocinės reikšmės lygį. Individai vienas nuo kito labai skiriasi savo nuotaikos malonaus – nemalonaus aspekto vidutiniu lygiu. Šis vidurio lygis atskleidžia stabilumo laipsnį laike bei situacijose ir formuoja subjektyvios emocinės savijautos pagrindą.
Matuojant subjektyvios emocinės savijautos konstruktą sudėtingais atvejais, buvo atrasta, kad esamos nuotaikos įtaka subjektyviai savijautai yra maža. Paprastai emociniame individų gyvenime vyrauja stabilumas, kuris peržengia ribas momentiniuose nuotaikos svyravimuose.

Pavienės emocijos prieš visuotinį pasitenkinimą

Daugelyje tyrimų atskiros emocijos, tokios kaip džiaugsmas, pyktis ar nerimas, yra dėmesio centras. Ar jos bus tinkamesnės vertinant subjektyvią emocinę savijautą negu plati emocijų kategorizacija malonumo ir nemalonumo terminais? Situacija, kuri sukelia nemalonią emociją (pvz.: baimę), taip pat sukels ir kitas nemalonias emocijas (pvz.: pyktį ar liūdesį). Be to yra tendencija, kad individai, dažnai patiriantys nemalonias emocijas, taip pat dažnai patirs ir kitas nemalonias emocijas.

Dažnos prieš intensyvias emocijas

Ar individas vertindamas savo laimę atsižvelgia į pozityvių emocinių išgyvenimų dažnumą ar šių patyrimų intensyvumą? Tyrimais buvo įrodyta, kad savijautos įvertinimas visų pirma remiasi malonių emocijų dažnumu ir mažiausiai jų intensyvumu. Intensyvios pozityvios emocijos yra mažiau svarbios ilgalaikei emocinei savijautai, nes jos yra retos ir dažniausiai pasitarnauja pusiausvyros atstatymui (kompensuoja išlaidas). Individai, kurie patiria malonias emocijas intensyviai, taip pat intensyviai yra linkę patirti ir nemalonias emocijas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-27
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis10.81 KB
Autoriussilvija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Subjektyvi emocine savijauta [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą