Išplėstinė paieška
 
 
 

Asmenybė (3)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Asmenybė. Pasąmonės tyrinėjimas. Asmenybės struktūra. Asmenybės raida. Pasąmonės įvertinimo būdai. Bruožų teorija. Humanistinė kryptis. Abrahamas Maslou apie asmens saviraišką. Išvados.

Ištrauka

Mes, suaugę ir vaikai, esame žmonės – labai sudėtingos būtybės, apibūdinamos individo, asmens ir asmenybės sąvokomis.
Asmuo junta, galvoja, išgyvena, turi kūną, protą, valią ir jausmus, tačiau nesutampa nei su savo kūnu, nei su protu, nei su jausmais. Asmuo visada tapatus sau.
Asmuo tampa asmenybe, kai jis aktyviai veikia ir reiškiasi kaip visybė, jungianti aplinkos pažinimą su išgyvenimais. Asmuo savo asmenybę suvokia kaip savąjį Aš. Tai žmogaus savęs vertinimas, savigarba, siekimai, savęs įsivaizdavimas dabar ir ateityje. Asmuo, lygindamas savo mintis bei vaizdinius apie save su tikrosiomis savo gyvenimo aplinkybėmis, remdamasis savo patirtim, keičia savo elgesį, gali užsiimti savimoka ir saviaukla.
Studijuoti asmenybę – tai atskleisti, kaip žmogus tampa tuo, kuo jis yra.

Asmenybė – tai kiekvienam būdinga savita mąstysena, jausena ir veiksena.
Jei jūsų elgesys nuolatos labai skiriasi nuo kitų – jei, tarkime, esate nepaprastai gyvybingas, atviras, draugiškas ir vakarėlyje, ir klasėje – žmonės tikriausiai sako, kad esate "ryški" asmenybė.
Iš tikrųjų, beveik visa, yra susiję su asmenybe.
Dar prieš įstodamas 1873 m. į Vienos universitetą, jaunasis Sigismundas Freudas pasižymėjo savarankiškumu ir talentu, kurie dažniausiai būdingi iškiliems žmonėms. Jis turėjo nyostabią atmintį ir taip mėgo skaityti, kad kartą, negalėdamas pasotinti savo begalinio domėjimosi dramaturgais, poetais ir filosofais – Goethe, Shakespeare, Kantu, Hegeliu, Nietzche, - nepaprastai įsiskolino knygynui. Būdamas paauglys, jis dažnai vakarieniaudavo savo mažyčiame miegamajame, kad kuo mažiau sugaištų mokymuisi skirto laiko. Baigęs medicinos mokyklą, Freudas ėmėsi privačios praktikos, specializavosi nervinių sutrikimų srityje. Tačiau greitai jis susidūrė su pacientais, kurių sutrikimų nebuvo galima paaškinti neurologiškai. Pavyzdžiui, pacientė, kurios visa ranka tapo nejautri – betgi nėra tokio nervo, kurį pažeidus, nutirptų visa ranka ir niekas daugiau. Pastebėjęs, kad tokius požymius gali sukelti ir hipnozė, Freidas ėmė svarstyti, kad galbūt jų priežastis yra psichologinė, o ne fiziologinė. Šie svarstymai pasuko jo mąstyseną tokia kryptimi, kuriai buvo lemta pakeisti žmonių sampratą apie save.
Freudo psichoanalitinė teorija – pirmoji išsami asmenybės teorija.


Norėdami tyrinėti galimas psichologines nervinių sutrikimų priežastis, Freudas keletą mėnesių praleido Paryžiuje, mokydamasis pas prancūzų neurologą Jeaną Chorcot, kuris tokių sutrikimų šalinimui taikė hipnozę. Grįžęs į Vieną, Freudas pradėjo hipnotizuoti savo pacientus, skatindamas juos hipnozės metu nesivaržant pasakotiviską apie save ir aplinkybes, susijusias susutrikimo požymių pradžia. Dažnai pacientai kalbėdavo atvirai, retkarčiais hipnozės metu atrodydavo sumišę. Kartais jų simptomai susilpnėdavo ar net išnykdavo.
Būtent taip Freudas "atrado" pasąmonę.
Dėliodamas savo pacientų pasakojimus apie jų gyvenimą, jis nutarė, kad vienos rankos nejautrą galėjo sukelti, tarkime, baimė paliesti savo lytinius organus; kad aklumo arba kurtumo priežastis galėjo būti nenoras matyti arba girdėti ko nors, kas verčia labai nerimauti. Ilgainiui Freudas ėmė aiškintis įvairiausius pacientų simptomus. Kadangi žmonės yra nevienodai imlūs hipnozei, jis pradėjo taikyti laisvųjų asociacijų metodą: pacientų prašydavo atsipalaiduoti ir kalbėti viską, kas šauna į galvą, net ir trikdančius, nemalonius ar banalius dalykus. Freudas manė, kad laisvųjų asociacijų dėka susidariusi minčių grandinė veda į paciento pasąmonę: šitaip atgaivinami pasąmonėje glūdintys skausmingi, dažnai vaikystę siejantys prisiminimai ir nuo jų atsipalaiduojama. Freudas tą procesą pavadino – psichoanalize. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-20
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis19.12 KB
Autoriusgiedrius
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKlaipėdos r. Endriejavo vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybe (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos r. Endriejavo vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą