Išplėstinė paieška
 
 
 

Autizmas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Autizmo samprata, jos raida, sutrikimo paplitimas. Autizmo sampratos istorinė apžvalga. Autizmo samprata. Autizmo paplitimas. Autizmo priežasčių aiškinimo teorijų apžvalga. Psichologinės autizmo priežastys. Biologinės autizmo priežastys. Organinės-neorganinės priežastys. Genetinės priežastys. Vaikų grupės. Autizmo simptomai. Kokiame amžiuje gali būti diagnozuotas autizmo sutrikimas? Autizmo atpažinimas. Ankstyvasis (Kannerio) vaikų autizmas. Autistinė (Aspergerio) psichopatija . Autistinių vaikų raidos, socialinės sąveikos ir elgesio ypatumai. Socialinis elgesys. Savęs stimuliavimas. Agresija ir saviagresija. Komunikacija. Gyvenimo įgūdžiai. Atvejo analizė. Poveikio galimybės: intervencija. Išvados.

Ištrauka

Kitoks, "vaikas smaragdo akimis" (M. Rothenberg, 1998), suaugusiems kelia didesnį susirūpinimą, negu vaikas turintis fizinę negalią. Juk niekada nekils mintis kaltinti paralyžiuoto, aklo ar kurčio, kad jis ne toks kaip visi, tačiau vaikas, turintis elgesio, komunikacijos, protinio atsilikimo požymių, susiduria su sunkumais kurie trukdo formuotis priimtiniems socialinėje, kultūrinėje, ekonominėje terpėje santykiams su visuomene, dažnai yra nesuprasti, atstumti labiau nei bet kurie kiti mūsų visuomenės nariai. Mūsų visų požiūris ir elgesys su vaikais ir suaugusiais, turinčiais negalią ar sutrikimų yra tarsi mūsų visuomenės humaniškumo egzaminas ir jos branda matuojama tuo, koks vyrauja požiūris į neįgaliuosius, kaip su jais elgiamės.
Vaiko teisių konvencijoje priimtoje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje 1989 metais lapkričio 20 dieną (ratifikuota Lietuvoje 1995 m.) I dalies 23 straipsnyje kalbama apie "kitokius" vaikus. Ten nurodoma, kad vaikas turintis psichinę ar fizinę negalią, turi teisę į ypatingą globą, auklėjimą ir mokymą, padedant jam gyventi visavertį gyvenimą, išsiugdyti kaip galima didesnį pasitikėjimą savo jėgomis ir integruotis į socialinę aplinką (Vaiko teisių konvencija, 2001) Deja, vyraujantis požiūris į tokius vaikus ir suaugusius yra gajus - jie dažnai būna atstumtieji, kurių šalinamasi, nesuprasti daugelio: bendraamžių, mokytojų, auklėtojų, nes mūsų įsisenėjusioje sąmonėje viskas kas neatitinka tam tikrų nustatytų šablonų, ar kelia sunkumų - yra blogai. Apie turinčius autizmo, Rett sindromą dažnai manoma kaip apie naštą visuomenei, Aspergerio sindromą - prastai išauklėtus, nemokančius tinkamai elgtis, keistus vaikus. Neretai galioja mitas, kad tai vaikai gimę asocialiose, žemo intelekto lygio šeimose.
Būtina šviesti visuomenę, skatinti savitarpio pagalbą, empatiją, humanišką požiūrį į kitokius žmones. Vaikams, turintiems šį sutrikimą reikia ypatingo dėmesio, meilės, atsidavimo, žinių, bei bendro komandos darbo: pedagogų, medikų, socialinių darbuotojų, psichologų, tėvų, logopedų, visuomenės narių bei valdžios institucijų.
Labai pamokanti yra ištrauka iš A.de Sent Egziuperi knygos "Mažasis princas", kuri duoda mums pavyzdį atsakomybės už "ypatingas gėles" - šiek tiek kitokius, pažeidžiamus vaikus:
"Jau milijonus metų gėlės išsiaugina dyglius. Ir jeigu aš žinau vienintelę visame pasaulyje gėlę, kurios nėra niekur kitur tik mano planetoje ir kurią vieną gražų rytą avis gali imti ir sunaikinti, net nesuvokdama, ką daro - tai tas nesvarbu?!
- Žinai... mano gėlė... aš už ją atsakingas! Ir ji tokia silpnutė! Tokia naivi. Jos yra keturi visai menki dygliukai ir jais ji turi apsiginti nuo viso pasaulio..." (A. De Sent-Egziuperi, 2002 m.)
Labai norisi tikėti, kad mes, suaugusieji rūpinsimės ir padėsime kaip ir Mažasis princas "ypatingoms gėlėms" ir neleisim mūsų sieloj keroti baobabams...
Suaugęs žmogus, kad ir turi autizmą gali turėti potencialą tobulėti. Jis gali žingsnis po žingsnio tobulėti ir pasiekti puikų gyvenimą, išmokti bendrauti, tereikia pastangų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-19
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis1.1 MB
AutoriusVaida
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Autizmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą