Išplėstinė paieška
 
 
 

Altruizmas

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Altruizmas – aukščiausias žmoniškumo veiksnys. Altruizmas prasideda nuo vaikystės. Kas skatina altruizmą. Altruizmo priešybė – egoizmas. Altruizmas – žmogaus subrendimo rodiklis. Kaip altruizmas pasireiškia mokykloje. Savanoriška pagalba ir sveikata. Pagalbos psichologija. Pagalbos motyvacija. Teikiančiojo pagalbą pozicijos. Socialinė biologija. Išvados.

Ištrauka

Altruistinis elgesys –rūpinimasis kitais, nesiekiant sau iš to jokios naudos, kartais netgi aukojant savo sveikatą ar gyvybę kitų labui. (V. Kučinskas. "Socialinis darbas švietimo sistemoje".200m.)
Pasaulio mokslinėje literatūroje altruistinio elgesio teorija aiškinama kaip " meilė ir rūpinimasis kitais" , "siekiamas kitiems gėrio, atsisakius naudos sau" , "polinkis be atlygio aukotis kitų labui" ir t.t. (J. Bryan ir P. London,1971; J. Sawyer, 1966; D. Campbell, 1965)
Vakarų mokslininkai(Zahn Waxler C., Ianotti R., Chap R. 1982) altruizmo sąvoką aiškina kaip paramą, norą kuo nors pasidalyti, atjausti, apginti, bendradarbiauti, prisiderinti vienam prie kito, nusileisti ir pan. Nors šios savybės nukreiptos kito asmens naudai, bet savo esme yra skirtingos ir gali būti nesusijusios.
Tai žmogaus vertybinių orientacijų sistema, kurios svarbiausias dorovinio vertinimo motyvas ir kriterijus yra kito žmogaus ar socialinės bendrijos interesai. Altruizmo priešybė – egoizmas.
Altruizmas – aukščiausia socialinės asmenybės išsivystymo pakopa, žmogaus socialinio subrendimo rodiklis. Altruistai aukojasi tiek kolektyvo, tiek atskiro individo labui. Tačiau altruizmas turi būti sveikas, protingas. Jeigu altruistas atsisako savo gerovės vardan kito, jis daro žalą ne tik sau, bet ir aplinkai. Atsisakyti ne tik savo interesų, bet ir gerovės retsykiais, be abejo, yra neišvengiama... (Pedagogikos žodynas. 1993m. Vilnius)

Vieni autoriai mano, kad altruizmas – specifinė žmogaus visuomeniškai besiformuojanti savybė Aronfread J. 1968); kiti – kad tai įgimtas pradas, kuris aktyvuojasi kaip genetiškai fiksuotos natūralios atrankos rezultatas būdingas žmogui. (D. Campbell, 1965, N. Hamilton, 1964.) A. Doyle (1982m.) tikėjo tuo, kad altruistinis elgesys gali būti socialinės strategijos dalis, padedanti individams užmegzti tarpusavio santykius, skatinti prieraišumą. Kiti (R. Snyder, 1960, L. Harwey, 1966, K. Madsen, 1979) teigė, kad altruistiniai, humaniški arba kongruentiniai (atitinkantys) santykiai tarp individų galimi tik tada, jeigu jie vienas kitą supranta, atjaučia, paguodžia, vienas kitam padeda ir taip toliau.

Yra trys pagrindiniai vaikų vystimosi lygiai: ekspresyvusis – kai jie mokosi reikšti žodžiais ir kitomis priemonėmis savo jausmus bei nuotaikas; refleksinis – kai stengiasi įsiklausyti, suprasti savo ir kitų asmenų išgyvenimus; ir trečias – kai ugdytiniai siekia užimti garbingą vietą tarp vaikų, t. y. pasirenka tinkamą poziciją, padedančią tarpusavyje bendrauti ir atlikti savo vaidmenį. Šiuo klausimu mokslinėje literatūroje išsiskiria keletas svarbesnių pozicijų. Pavyzdžiui, kai kurie autoriai teigia, kad vaikai išmoksta kitą atjausti savaime, iš savo vienmečių, kuriems skirti tie jausmai. K. Can - Vaksleris ir kiti (Zahn Waxler C., Ianotti R., Chap R. 1982) teigia, kad 60% vaikų išmoksta šito iš draugų, 40% - iš suaugusiųjų. L. Merfio tyrimų duomenys parodė, kad vaiko noras padėti kitam vaikui atsiranda ankstyvaisiais jo gyvenimo metais. K. Biūleris jau kūdikio verksme įžvelgė "atsakymą" į kito vaiko rėksmą ir tai pavadino pirmuoju sensityvumo požymiu – reakcija į draugo liūdesį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-16
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis21.71 KB
AutoriusSANDRA
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Altruizmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą