Išplėstinė paieška
 
 
 

Altruizmas (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Kas tai – altruistinis elgesys. Kas skatina altruizmą. Altruistinio elgesio ugdymas vaikystėje. Altruizmas mokykloje. Altruistiškų jaunuolių bruožai. Pagalbos psichologija. Pagalba kitam žmogui. Išvados.

Ištrauka

Dar Aristotelis altruizmą vadino artimumo jausmu, skatinančiu iš geros valios daryti gera kitiems. Tuo altruizmas skiriasi nuo abipusės naudos; čia nelaukiama jokio atlygio.
Gailestingojo samariečio pavyzdžiu Biblija reikalauja būti nesavanaudiškiems visų žmonių atžvilgiu. Tačiau įvairiausi nusivylimai šią laikyseną apriboja: aukojamės tik tam tikrų žmonių atžvilgiu. Dažniausiai aukojasi draugai. Draugystė yra įvairių lygmenų emocinis sąskambis. Draugai iš dalies atsisako savo interesų vienas kito labui, tačiau netampa vienas nuo kito priklausomi.
C. Rodžerso manymu, pasiaukojimu, altruizmu (geranoriškumu) būtinai turi pasižymėti žmonės, užsiimantys pokalbio terapija, kurios svarbiausios sąlygos yra įsijautimas, pagarba, nuoširdumas žmogui.
Pagalbos teikimas vargo, skurdo ar nelaimės prislėgtam žmogui buvo ir yra didžioji žmogaus pareiga.
Netikėtos nelaimės, nesveika aplinka ar nelengvo gyvenimo sąlygos ne vieną nustumia pasijusti silpnesniu, prarasti gyvenimo džiaugsmą ir pilnatvę. Visais laikais visuomenėje egzistavo moralės norma, skatinanti žmones susimąstyti ne tik apie savo, bet ir pasaulio likimą, pajusti ryšį su visais žmonėmis, suvokti, jog esi priklausomas nuo greta esančiųjų, taigi ir atsakingas už savo artimą.
Natūralu, kad pirmoji pagalbos artimui skelbėja ir skleidėja buvo Bažnyčia, mokydama "mylėti savo artimą kaip save patį". Bažnyčia nurodo konkrečius būdus šiam priesakui įgyvendinti: septyni labdarystės darbai kūnui ir sielai skelbia: alkaną papenėti, trokštantį pagirdyti, nuogą aprengti, pakeleivį į namus priimti, kalinį sušelpti, ligonį lankyti, numirėlį palaidoti.
Už pagalbą žmogus buvo skatinamas, už jos nesuteikimą – baudžiamas, t. y. nuo seno taikomos socialinės sankcijos. Ilgainiui pagalba tapo vertybe jau nepriklausančia nuo išorinio skatinimo.

Šio darbo tikslai:
1. Išsiaiškinti kas tai- altruizmas;
2. Altruistinis elgesys;
3. Altruistinis elgesys jaunuolių tarpe.

Altruizmas - (angl. altruism) 1) žmogaus vertybinių orientacijų sistema, kurios svarbiausias dorovinio vertinimo motyvas ir kriterijus yra kito žmogaus ar socialinės bendrijos interesai. (Psichologijos žodynas, 1993 m., psl. 13); 2) asmenybės vertybių orientacijos sistema, kurioje dorovės vertinimo motyvais ir kriterijais yra kito žmogaus arba socialinės grupės interesai, nesavanaudiškas rūpinimasis kitų gerove ir pasiryžimas dėl kitų paaukoti net save. Altruizmo priešybė - egoizmas. (V. Kučinskas. Socialinis darbas švietimo sistemoje. 2000 m.); 3) moralinis principas, kuriuo vadovaujantis, nesavanaudiškai, aukojant asmeninius interesus, rūpinamasi kitų gerove. Jo priešybė - egoizmas. Altruizmas - aukščiausia socialinės asmenybės išsivystymo pakopa, žmogaus socialinio subrendimo rodiklis. Altruistas aukojasi tiek kolektyvo, tiek atskiro individo labui. Tačiau altruizmas turi būti sveikas, protingas. Jeigu altruistas atsisako savo gerovės vardan kito, jis daro žalą ne tik sau, bet ir aplinkai. Atsisakyti ne tik savo interesų, bet ir gerovės retsykiais, be abejo, yra neišvengiama.. (Pedagogikos žodynas. 1993 m. Vilnius.) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-03
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai11 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.8 KB
AutoriusBIRUTE
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Altruizmas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą