Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybės veiklos motyvavimas

Asmenybės veiklos motyvavimas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Poreikiai. Motyvų esmė ir funkcijos. Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti motyvai. Motyvacija. Darbo motyvacija. Motyvacija ir personalo valdymas. Motyvavimas.

Ištrauka

Žodis "psichologija" yra kiles iš dviejų senovės graikų kalbos žodžių: psyche – siela, ir logos – mokslas. Taigi, psichologija – mokslas apie sielą, apie vidinius mūsų išgyvenimus, troškimus, mintis.
Žmogaus psichikoje Froidas išskyrė 3 lygius:
- sąmonę (tai tarsi matoma ledkelnio viršūnė, nedidelė psichikos dalis, kurią žmogus gali kontroliuoti);
- priešsąmonę (joje yra informacija, kurią pastangų dėka galima perkelti į sąmonės lygį);
- pasąmonę (pati reikšmingiausia dalis, primenanti neribotos apimties saugyklą, į kurią patenka visa, kada nors gauta informacija, į kurią išstumiami nemalonūs prisiminimai, kuriuos žmogus mano užmiršęs; būtent pasąmonėja reikėtų ieškoti įvairių sapnų, apsirikimų, užmiršimų, nesąmoningų poelgių priežasčių.
Poreikiai
Jokia veikla neprasideda be priežasties, be ją sužadinančių stimulų. Įsivaizduokite tuščią į vandenį panardintą indą. Jis tuč tuojau prisipildo. Kokie čia veikia dėsniai? Pirmiausiai atsiranda slėgio skirtumo stimuliuojama jėga, vandenį varanti į indą. Taip ir žmogui – susidarius kurioje nors sielos kertelėje kokiai tuštumai ar trūkumui, atsiranda jėga – poreikis, skatinantis šį trūkumą užpildyti. Dėl šios jėgos skatinamo veiksmo tuštuma užpildoma, ir ankstesnis diskomfortas, įtampa atslūgsta. Ši įtampos būsena išreiškia kiekvieno žmogaus priklausomybę nuo gyvenimo sąlygų. Jusdamas kokį nors poreikį, pvz., norėdamas valgyti žmogus visų pirma kreipia žvilgsnį į aplinką – ieško, kad būtų galima šio poreikio įtampą pašalinti, ir savo veiklą nukreipia į tuos objektus, kurie padeda numa;šinti alkį.
Kiekvienas žmogus, stengdamas patenkinti savo poreikį, elgiasi skirtingai. Vienas, norėdamas valgyti ir jausdamas malonumą taisyti maistą, verda, kepa, dengia stalą, o paskiau skanauja. Taip jis, tenkindamas maitinimo poreikį, patiria malonuma. Kitas, mėgstantis pietauti su kolegimis, eina į kavinę. Trečias, norėdamas patikti savo draugei, kviečia ją į restorana, taigi patenkina bent keletą poreikių, kurių vienas – matinimosi. Visi šie žmonės poreikį maitintis patenkins sau priimtiniausiu būdu.
Suprantame, kad kokį nors poreikį jaučiantis žmogus, negali pašalinti įtampos, nekontaktuodamas su aplinka. Neturėdamas maisto, nepatenkinsime maitinimo poreikio, o sakykime, konstruktorius negalės kūrybiškai patobulinti kokio nors mechanizmo, neturėdamas sąlygų dirbti su šia tchnika ir pattikrinti savo idėjų teisingumo.
Taigi poreikiai yra įtampa, kilusi dėl reikalingų objektų trūkumo, skatinanti žmogų veikti ir atspindi jo priklausomybę nuo aplinkos, vadinasi poreikis – pagrindinid žmogaus aktyvumo šaltinis.
amerikiečių psichologas A. Maslov pateikė savitą poreikių klasifikaciją, kurioje atsispindi įvairių žmogaus poreikių ryšys. Autoris nuomone, kiekvienas žmogus gimsta penkų rūšių poreikius, kurie išdėstyti pagal tam tikrą hierarchija (1 pav.).


Kai patenkinti žemesnieji poreikiai, jų vietą užima esantys aukščiau.
Skaudžiausiai juntame fizeologinius poreikius – alkį, troškulį, oro bei miego trūkumą. Mat jie tiesiogiai susiję su organizmo išlikimu. Kai fizeologiniai poreikiai bent iš dalies patenkinti, kyla poreikis jaustis saugiau, veikti nepavojingoje aplinkoje, noras turėti pastovų darbą, santaupų, būti ramiam dėl ateities.
Kai patenkinti saugumo poreikiai, žmogus trokšta bti mylimas ir mylėti, būti mėgstamas kitų, priklausyti kokiai nors bendrijai – šeimai, giminei ir pan.
Bent iš dalies patenkinus meilės poreikius atsiranda poreikis jaustis įvertintam, būti pripažintam visuomenėje, darbe, šeimoje ir t.t.
Pagaliau žmogus pradeda siekti išreikšti save. Tai pastangos aktualizuoti save – atskleisti ir efektyviai panaudoti savo potencines galimybes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-14
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.11 KB
Autoriusmarius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes veiklos motyvavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą