Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybės pastovumo problema

Asmenybės pastovumo problema

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Pastovus – kuris nekinta, nuolatinis vienodas. Vaiko raida. Paauglystė ir branda. Suaugusieji. Alfredo Adlerio individualioji psichologija. Socialinė-kognityvinė kryptis. Froido teorija.

Ištrauka

Iškyla klausimas, ar bėgant metams žmogaus asmenybė lieka pastovi ar keičiasi? Ar po daugelio metų sutiktą klasės draugą iš karto pažinsite? Ar vis dėlto vienu gyvenimo tarpsniu žmogus atrodo visiškai kitoks negu kitu?
Akivaizdu, kad abu kraštutinumai yra neteisingi: jei nebūtų pastovumo, negalėtume tikėtis, kad žmogus, su kuriuo tuokiamės šiandien, bus tas pats asmuo po dešimtmečio, arba puikus vadybos mokslų studentas tiks vadybininko pareigoms. Jeigu nebūtų pokyčių, visi nusikaltę paaugliai taptų kriminaliniais nusikaltėliais, visi alkoholikai mirtinai nusigertų; gyvenimas būtų panašus į ilgą išmintą taką.
Taigi klausimas yra svarbus: ar, žinant kūdikio bruožus, galima numatyti jo vaikystės ypatybes? Ar tikėtina, kad neramus paauglys ir toliau neramiai gyvens? Ar pasitikinti jauna moteris tokia bus ir sulaukusi 60 metų? Mokslininkai, tiriantys gyvenimo eigą, nesutaria, kiek mūsų praeitis prasiskverbia į mūsų ateitį.
Anksčiau dauguma psichologų ir nespecialistų laikėsi nuomonės, kad asmenybė, suformuota genų ir ankstyvosios patirties, nekinta visą gyvenimą. Vėliau, 7 – ojo ir 8 – ojo dešimtmečių tyrimai atskleidė, kad asmenybės evoliuciuonuoja beveik visą gyvenimą. Pavyzdžiui, Jeanas Macfarlane (1964) stebėjo 166 žmones nuo kūdikystės iki 30 metų, ir nustatė, kad "daugelio brandžiausių ir pajėgiausių suaugusiųjų vaikystė bei paauglystė buvo gana nerami ir sunki". Dažnai nelaimingi, maištingi paaugliai tampa pastoviais, sėkmingai ir laimingai gyvenančiais žmonėmis. Alexanderis Thomasas ir Stella Chess (1986) taip pat stebėjo 133 žmones nuo kūdikystės iki jie suaugo ir padarė išvadą, kad neramūs vaikai paprastai tampa pastovaus būdo suaugėliais.
Kai kurie tyrinėtojai pastebėjo, kad netikėti ir nenumatyti pokyčiai dažni ir suaugusiųjų gyvenime. Apmąstydama savo atliktus tokių gyvenimo pokyčių tyrimus, Bernice Neugarten (1980) pareiškė, kad "tikrai pastovus yra pastovumo nebuvimas".

Taigi, ar galima teigti, kad vėlesnė patirtis "perrašo" ankstesniąją, ištrindama praeities pėdsakus? Jei taip, sunkių kūdikių ir paauglių tėvams galima patarti būti kantriems ir turėti vilčių. Taip pat galima nuraminti prislėgtą, vienišą jauną suaugėlį, kad raida niekada nesibaigia: dabarties sunkumai gali padėti pagrindus laimingesnei ateičiai.
Antra vertus, nemažai naujų tyrimų atskleidžia asmenybės pastovumą. Kruopščiai palyginęs 40 metų žmonių vertinimus su jų mokyklinių metų duomenimis, Jackas Blockas (1981) padarė išvadą apie pagrindinio socialinio ir emocinio stiliaus patvarumą. Neramūs paaugliai dažnai išauga geresni negu buvo galima spėti, tačiau apskritai buvęs linksmas paauglys lieka linksmas ir sulaukęs 40 metų.
Panašūs ir Aushalomo Caspio ir jo kolegų (1987) duomenys. Jie pastebėjo, kad lyginant su gana ramiais devynmečiais berniukais, jų bendraamžiai, turintys emocinių sutrikimų, suaugę dažnai turi problemų darbe ir dvigubai dažniau skiriasi iki 40 metų. Leonardas Eronas (1987) ir kiti nustatė, kad agresyviausi aštuonmečiai dažnai, sulaukę 30 metų, būna labai agresyvūs (galintys imtis smurto) (1 pav.). Davidas Magnussonas ir L. R. Bergmanas (1990) teigia, jog hiperagresyvūs švedų trylikamečiai suaugę dažnai pasiekia nusikaltimų bei alkoholizmo rekordus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-09
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis15.79 KB
AutoriusRoma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaGruzdžių žemės ūkio mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes pastovumo problema [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Gruzdžių žemės ūkio mokykla / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą