Išplėstinė paieška
 
 
 

Atmintis (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Asociacijos ir jų rūšys. Atminties rūšys. Atminties lavinimo galimybės (motyvacija ir kt.). Išvados.

Ištrauka

Pažinimo gauti įspūdžiai nepradingsta nustojus veikti jos sukėlusiems dirgikliams. Vieni jų išlieka trumpesnį, kiti ilgesnį laiką ir sieja asmenybės praeitį su dabartimi ir ateitimi. Atmintis yra ankstesnio patyrimo atspindis, kurį sudaro įsiminimas, išlaikymas ir atsiminimas to, kas anksčiau buvo pažinta, išgyventa ir veikta. Atminties reiškiniai būdingi visai gyvajai gamtai. Žmogaus atminties moduliavimas kompiuteriuose atskleidė stebinančią jos apimtį. Psichologijoje įvairūs atminties ypatumai yra tyrinėti daugiau, negu kitų psichinių procesų.
Sensorinį atspaudą galima palyginti su fotografija. Jis trumpam laikui fiksuoja jutimų organų perduotą medžiagą ir kitaip yra vadinamas ironine, arba tiesiogine atmintimi. Ši atmintis aprėpia apie 4 simbolius ir išlaiko juos mažiau negu sekundę.
Pirminė, arba kitaip vadinama trumpalaikė, atmintis skiriasi nuo sensorinės atminties ilgesnės informacijos išlaikymui (be kartojimų išlaikoma iki 20 - 30 sekundžių) ir didesnį įsiminamos medžiagos apimtimi, kuri lygi 7 + 2 simboliams. Medžiagos perkeliamas iš sensorinės atminties į trumpalaikę vyksta tada, kai į tą medžiagą nukrypstą dėmesys, kai įsiminančiam ji kuo nors reikalinga. Dažniausia ji reikalinga sudėtingoje veikloje atliekant atskiras jos operacijas
(mašininkė keletą sekundžių prisimena kiekvieną spausdinamos frazės žodį, telefonistė prisimena numerį kol sujungia su abonentu, ir pan.)
Į ilgalaikę atmintį medžiaga pereina dėka pakartojimų, kurių metu trumpalaikėje atmintyje esanti medžiaga įtraukiama į asociacinių ryšių sistemą. Ilgalaikėje atmintyje medžiaga saugoma valandas, metus, dešimtmečius, o kai kuri ir visą žmogaus gyvenimą (pvz. gimtosios kalbos žodžiai).
Atmintis užima ypatingą padėtį asmenybės psichinių reiškinių sistemoje. Be atminties kiekvienas pojūtis ir suvokimas būtų naujas, žmogus negalėtų orientuotis tikrovėje. Mastant be atminties negalima būtų operuoti sąvokomis, vaizduotė neturėtų iš ko kurti naujų vaizdinių, nebūtų ir asmenybės "aš" su pastoviais motyvais, nuostatomis ir t.t. išgyvenimu. Atminties netekimo atvejai kokių nors traumų metodų rodo, kad žmogus be atminties nustoja būti asmenybe ir tampa panašus į mechaniškai reaguojantį automatą. Didžiai vertindami atminties reikšmę, senovės graikai jai paskyrė vieną iš savo dievybių - Mnemoziną. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-18
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis13.53 KB
AutoriusSveta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atmintis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą