Išplėstinė paieška
 
 
 

Mąstymo ir kalbos ryšys

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Kalbos vystymasis. Mąstymas. Mąstymo ir kalbos santykis. Kalbėjimo mechanizmai.

Ištrauka

Gyvenimas nuolat kelia žmogui tam tikras problemas, uždavinius, kuriuos sprendžiant būtina įsigyti vis naujų žinių, mokėjimų bei įgūdžių. Kasdien žmogus susiduria su naujais, nežinomais daiktais ir reiškiniais, savarankiškai ar kitiems padedant atranda naujų reiškinio savybių ir požymių.
Kaip sužinome apie jutimams neprieinamų reiškinių buvimą senovėje ir tolimuose dangaus kūnuose vykstančius procesus? Kuo remdamiesi kelių policininkas, pažvelgęs į alkotesterio parodymus, teigia, kad į jį pūtęs asmuo gėrė alkoholį, o ginklų ekspertas, apžiūrėjęs įvykio vietoje rastą kulką, pasako, kokiu ginklu šauta? Juk šių įvykių jie tiesiogiai nematė. Išgėręs vairuotojas netgi neigia tai, kad gėrė alkoholį.
Daugelį tikrovės reiškinių, neprieinamų jutiminiam pažinimui, pažįstame dėl sudėtingų psichikos procesų. Jau suvokiant daiktą sąmonėje sujungiami ne tik skirtingos kokybės jutimai (regos, klausos, kvapo irk t.), bet į suvokiamo objekto vaizdo visumą įtraukiami elementai iš ankstesnės patirties. Pavyzdžiui, valgykloje matydami atnešamą patiekalą ne tik matome jo formą, spalvas, juntame kvapą, bet žinome ir jo skonį. Įvairiausiais jutimais gaunama informacija jungiama su jau atmintyje esančia, mintyse nagrinėjama, pertvarkoma, lyginama informacija, nustatomi faktų tarpusavio ryšiai, vienų reiškinių priklausomybė nuo kitų, jų nesuderinamumas ir t.t Tokie sudėtingi psichikos procesai vadinami mąstymu.
Iš pradžių tai buvo neartikuliuoti garsai, primenantys gyvūnų garsinius signalus. Šiais skirtingais neartikuliuotais garsais laipsniškai imta žymėti konkrečius daiktus, veiksmus; garsai tapo žodžiais, turinčiais konkrečią reikšmę – sąvoką. Jungiant, derinant tarpusavyje žodžius, imta žymėti bendruomenės narių pareigas, perduoti vienas kitam genties vado potvarkius, įrankių naudojimo būdus. Tam prireikė ne tik įsiminti atskirų žodžių skambesį, bet ir jungti juos į frazes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-24
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis12.8 KB
AutoriusZarina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mastymo ir kalbos rysys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą