Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Santuokos nutraukimas

Santuokos nutraukimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įžanga. Santuokos nutraukimas mirus vienam iš sutuoktinių. Santuokos nutraukimas sutuoktiniams esant gyviems. Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių bendru sutikimu. Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu. Santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės. Santuokos nutraukimo teisiniai padariniai. Santuokos nutraukimo bylų nagrinėjimas teisme.

Ištrauka

Santuoka yra laisva valia sudarytas, įstatymų nustatyta tvarka įformintas, vyro ir moters susitarimas sukurti šeimą. Susitarimas tuoktis neįpareigoja ir negali būti įgyvendintas prievarta. Bet koks grasinimas, prievarta, apgaulė ar kitokie valios trūkumai yra pagrindas santuoką pripažinti negaliojančia.
Santuoką gali sudaryti tik skirtingos lyties asmenys kurie santuokos sudarymo dieną yra aštuoniolikos metų, išskyrus nėštumo atveju teismas gali leisti tuoktis asmeniui, nesulaukusiam penkiolikos metų.
Draudžiama tuoktis tėvams su vaikais, įtėviams su įvaikiais, seneliams su vaikaičiais, tikriems ir netikriems broliams su seserimis, pusbroliams su pusseserėmis, dėdėms su dukterėčiomis, tetoms su sūnėnais. Taip pat santuokos negali sudaryti asmuo teismo pripažintas neveiksniu.
Vyras ir moteris, įstatymų nustatyta tvarka įregistravę santuoką, yra sutuoktiniai. Sutuoktiniai sukuria šeimos santykius kaip bendro gyvenimo pagrindą.
Sudarę santuoką, sutuoktiniai įgyja įstatyme numatytas sutuoktinių teises ir pareigas. Jie turi lygias teises ir vienodą civilinę atsakomybę vienas kitam bei vaikams santuokos sudarymo, jos trukmės ir jos nutraukimo klausimais. Sutuoktiniai privalo išlaikyti ir auklėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų švietimu, sveikata, užtikrinti vaiko teisę į asmeninį gyvenimą, asmens neliečiamybę ir laisvę, vaiko turtines, socialines ir kitokias teises, numatytas vidaus ir tarptautinės teisės. Tėvai turi teisę ir pareigą dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, atsižvelgdami į jų fizinę ir protinę būklę sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje. Tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios ir už vaiko auklėjimą ir priežiūrą jie atsako bendrai ir vienodai.
Taip pat sudarius santuoką atsiranda sutuoktinių turtui taikomas įstatymų ir tarpusavio sutarčių nustatytas teisinis rėžimas. Jei tarp sutuoktinių nebuvo sudaryta vedybų sutartis, kuria sutuoktiniai savo nuožiūra nustato savo turto teisinį rėžimą, tai turtas įgytas po santuokos yra bendroji jungtinė nuosavybė. Turtas įgytas kiekvieno sutuoktinio atskirai, iki santuokos sudarymo, yra asmeninė kiekvieno sutuoktinio nuosavybė.
Neretai vos keletą metų santuokoje išgyvenusios šeimos nutraukia santuoką. Taip atsitinka kai vyras ir moteris gerai nepažinęs vienas kito charakterio ir būdo ryžtasi tuoktis, kai sutuoktiniai nepakelia juos užplūdusių šeimyninių rūpesčių, kai vienas sutuoktinis būna neištikimas kitam sutuoktiniui, kai susituokiama norint pasinaudoti kito sutuoktinio gera turtine padėtimi ir pan. Dėl visų šių atvejų šeimose kyla nesutarimai, kurie kartais baigiasi ir skyrybomis.

Ištuoka yra santuokos nutraukimas pagal vieno arba abiejų sutuoktinių pareiškimą įstatymų nustatytais pagrindais ir tvarka, dėl ko tarp sutuoktinių pasibaigia asmeniniai ir turtiniai šeimos teisiniai santykiai, išskyrus įstatymų numatytas išimtis.


Mirtis visada besąlygiškai nutraukia šeimyninius sutuoktinių santykius. Santuoka baigiasi, kai vienas sutuoktinis miršta arba teismas sprendimu paskelbia jį mirusiu.
Paskelbus sutuoktinį mirusiu, santuoka laikoma pasibaigusia nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos arba nuo teismo sprendime nurodytos asmens mirties datos. Bet paskelbus pilietį mirusiu, jo mirtis tiktai spėjama, o tai reiškia, kad toks pilietis gali bet kada atsirasti. Taigi piliečiui atsiradus, visada iškyla santuokos pasibaigimo klausimas.
Tokiu atveju santuoka gali būti atstatyta esant šioms sąlygoms:
1. panaikinus teismo sprendimą, abiejų sutuoktinių bendru prašymu, paduotu santuokos pabaigą įregistravusiai civilinės metrikacijos įstaigai;
2. jeigu kitas sutuoktinis nėra sudaręs naujos santuokos ir nėra kitų kliūčių, numatytų šio LR Civilinio kodekso 3. 12-3.17 straipsniuose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-11
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis15.49 KB
AutoriusZIVILE
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaRadviliškio Lizdeikos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Santuokos nutraukimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Radviliškio Lizdeikos gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą