Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Vaikų agresija ir jos kilmė

Vaikų agresija ir jos kilmė

  
 
 
123456
Aprašymas

Agresija, jos kilmė, kaip ir dėl kokių priežasčių agresija pasireiškia vaikystėje.

Ištrauka

Dažniausiai agresija vadinamas toks elgesys, kuriuo vykdomas fizinis arba žodinis smurtas kito asmens atžvilgiu. Kai kurių psichologų nuomone, agresija yra veiksmai, kuriuos sukelia priešiškumas to asmens, į kurį nukreipiama agresija, atžvilgiu. Kiti psichologai teigia, kad reikia skirti agresiją, sukeliamą priešiškumo, ir agresiją be priešiškumo asmens atžvilgiu.
Kai vaikai antraisiais gyvenimo metais pradeda žaisti su kitais vaikais, jų agresija nėra apgalvota, tyčinė, nukreipta tiesiogiai į kitą vaiką. Jie gali atimti žaislą iš kito vaiko arba net pastumti jį į šalį ar jam suduoti, bet jie tai daro tam, kad gautų žaislą, arba kad pašalintų kliūtis, o ne tam, kad įskaudintų kitą vaiką. Todėl skiriamos dvi agresijos rūšys: instrumentinė agresija (ginčai dėl objektų, teritorijos arba privilegijų) ir į asmenį nukreipta agresija (specialiai puolamas, atakuojamas kitas asmuo). W. Hartupas 1974m. stebėjo 102 ketverių – septynerių metų vaikus. Kiekvieną kartą, kai vaikas žodžiais ar fiziškai skriaudė kitą vaiką, stebėtojas tiksliai fiksuodavo, kas vyko prieš incidentą ir po jo, taip pat "agresoriaus" amžių ir lytį. Paaiškėjo, kad kuo vyresni vaikai, tuo sparčiau silpnėja instrumentinė agresija, o į asmenį nukreipta agresija – ne taip sparčiai.
Kitas įdomus su vaiko amžiumi susijęs aspektas yra tas, kaip vaikas reaguoja, kai jį užgaulioja, pravardžiuoja kiti vaikai. Jaunesni vaikai į tai reaguoja ir fiziškai (48%), ir žodžiais (52%). Vyresni vaikai dažniau linkę atsakyti grasinimais arba įžeidinėjimu (78%), negu pastumdami skriaudėją ar jam suduodami (22%). Augant mažėja abiejų lyčių vaikų agresija, nors berniukai dažniau, negu mergaitės dalyvauja agresyviuose įvykiuose. Šis skirtumas tarp berniukų ir mergaičių yra būdingas daugeliui kultūrų, ir net pastebėtas H. Harlow atliktame tyrime su beždžionių jaunikliais, augusiais be vyresnių beždžionių. Tai leidžia daryti prielaidą, kad agresijai gana didelę reikšmę turi biologinis komponentas, mažiau kultūra.
Vaiko agresyvumas priklauso ir nuo šeimos bei aplinkinių žmonių. Kaip pažymėjo L. Berkowitzas, apibendrindamas savo tyrimus, ,,žiaurumas visada sukelia dar didesnį žiaurumą". Vaikai, kuriuos tėvai baudžia fiziškai, kurie žiūri filmus apie smurtą ir prievartą, kurie žaidžia su agresyviais vaikais, elgsis agresyviai daug dažniau negu vaikai, neturintys tokios patirties. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-09
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis8.48 KB
AutoriusUgnė Lukošiūnaitė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasŠalkauskienė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku agresija ir jos kilme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Šalkauskienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą