Išplėstinė paieška
 
 
 

Atmintis (17)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Atminties samprata. Jutiminė atmintis. Trumpalaikė atmintis. Ilgalaikė atmintis. Atminties sistemos. Grandininio sistema. Skaičių ir formos sistema. Skaičių ir rimo aliteracijos sistema. Romėniškojo kambario sistema. Alfabetinė sistema. Pagrindiniai atminties principai. Atminties rūšys. Asociacijos ir jų rūšys. Pagrindiniai atminties procesai. Įsiminimas (arba informacijos kodavimas). Saugojimas. Atsiminimas. Užmiršimas. Individualūs atminties skirtumai. Užmaršumo priežastys. Atminties tobulumas. Atminties atgaivinimo būdai.

Ištrauka

Pažinimu gauti įspūdžiai nepradingsta nustojus veikti juos sukėlusiems dirgikliams. Vieni jų išlieka trumpesnį, kiti – ilgesnį laiką ir sieja asmenybės praeitį su dabartimi ir ateitimi. Atmintis yra ankstesnio patyrimo atspindys, kurį sudaro įsiminimas, išlaikymas ir atsiminimas to, kas anksčiau buvo pažinta, išgyventa, veikta. Atminties reiškiniai būdingi visai gyvajai gamtai. Žmogaus atminties modeliavimas kompiuteriuose atskleidė stebinančią jos apimtį. Psichologijoje įvairūs atminties ypatumai yra tyrinėti daugiau, negu kitų psichinių procesų. Šiuolaikinės kognityvinės psichologijos duomenimis, atminti nėra statinis įspūdžių kopijavimo mechanizmas, o sudėtingos struktūros veikimas, pertvarkant jutimo organais gautą informaciją.
Jutiminė atmintis. Po to, kai fizinis stimulas nustoja veikęs mūsų jutimo organus, informaciją trumpam (apie sekundę) išsaugo jutiminė atmintis. Jutiminė atmintis išlaiko daugelio stimulų informaciją, tačiau labai trumpam. Jutiminės atminties funkcija yra išlaikyti informaciją laikotarpiui, kurio pakaktų, kad aukštesni smegenų centrai "nuspręstų" ar konkretus stimulas stimulų jūroje yra vertas dėmesio, ar nevertas. Jutiminė atmintis egzistuoja visiems jutimams, tačiau priklausomai nuo jutimo, skiriasi jos trukmė ir apimtis. Regėjimo jutimui trukmė yra 0,5 sekundės, apimtis – 9-10 objektų. Klausos jutimui trukmė yra apie 2 sekundes, apimtis – 5 objektai.
Trumpalaikė atmintis. Stimulai, kurie pasirodo esą verti dėmesio, iš jutiminės atminties yra perkeliami į trumpalaikę (kitaip – "darbinę", "operatyvinę") atmintį. Trumpalaikė atmintis yra informacijos laikymas sąmonės lauke. Čia informacija saugoma ilgiau nei jutiminėje atmintyje, tačiau ne per ilgai – 10-20 sekundžių. Informacija preliminariai tvarkoma ir organizuojama, tačiau negali užsibūti ilgai, nes trumpalaikės atminties atmintis ribota – vienu metu čia gali būti saugomi 7±2 objektai. Todėl vikriai reikia padaryti vietos naujai, iš jutiminė atminties ateinančiai informacijai. Per tą 10-20 sekundžių laiką trumpalaikėje atmintyje saugomi 7±2 objektai yra organizuojami į prasmingas visumas, įvertinamas jų reikšmingumas (būtent trumpalaikės atminties pagalba gali susieti savo skaitomo sakinio pradžią su to sakinio galu ir taip suvokti jo prasmę). Toliau "vertingos" informacijos dalys kartojimo pagalba perkeliamos tolesniam, ilgalaikiam saugojimui, o mažiau "vertingos" – išmetamos.
Trumpalaikėje atmintyje dominuoja garsinis kodavimas, t.y. didžioji dalis informacijos saugoma (atsimenama) kaip garsų rinkinys. Tačiau dalis informacijos įsimenama kaip vaizdas arba pagal prasmę.
Ilgalaikė atmintis. Ilgalaikė atmintis pasižymi didele (galbūt net neribota) apimtimi ir ilgu saugojimo laiku. Informacija iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę atmintį pervedama kartojimo pagalba. Prireikus informacija gali būti grąžinama į trumpalaikę atminti (t.y. atsiminta) ir panaudota mąstymo operacijoms. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis24.2 KB
Autoriusindike
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasŠileikienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atmintis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Šileikienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą