Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Psichinės gynybos mechanizmai

Psichinės gynybos mechanizmai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Gynybos mechanizmai. Sublimacija. Neigimas. Išstūmimas. Projekcija. Priešybė. Racionalizacija. Izoliavimas. Panaikinimas. Atvirkštinis reagavimas. Identifikavimas. Konversija. Introjekcija. Kompensacija. Perkėlimas. Regresija. Išvados.

Ištrauka

Žmogus – viena iš sudėtingiausių sistemų, egzistuojančių pasaulyje. Veikdamas ir bendraudamas žmogus pažįsta aplinką, reaguoja į ją ir gauna iš jos grįžtamąją informaciją, formuoja požiūrį į išorės daiktus, reiškinius, žmones ir galiausiai susidaro savęs vaizdas, suvokimas. Šis savęs suvokimas, kaip psichinis reiškinys, visada turi kažką, kas suvokiama labai aiškiai, kažką, kas suvokiama ne taip aiškiai, dalis savęs vaizdo lieka visai neįsisąmoninta. Susiformavusiam Aš – vaizdui būdinga patį save palaikyti, išliekant nepakitusiu. Kai pažeidžiama žmogaus savimeilė ar savigarba, kai žmogaus norimam savęs vertinimo lygiui iškyla grėsmė sumažėti, pradeda veikti vienokia ar kitokia psichinė gynyba. Psichinės gynybos metu visa nauja informacija apie save pertvarkoma taip, kad ji nepažeistų psichikoje susiformavusio Aš – vaizdo. Tam, kad būtų geriau atskleista pasirinkta tema, šiame darbe pirmiausia trumpai apibūdinama žmogaus psichikos ir asmenybės struktūra, aprašomas gynybos mechanizmų susidarymas. Toliau analizuojami konkretūs gynybos mechanizmai, pateikiami jų apibūdinimai, gyvenimiškų situacijų pavyzdžiai, aprašoma gynybos mechanizmų įtaka žmogaus psichikai.
Kauno technologijos universitetas (1996) teigė, kad psichinę gynybą galima apibūdinti kaip žmogaus nesąmoningą savęs apgaudinėjimą, kuriuo siekiame išspręsti prieštaravimus tarp esamo Aš vaizdo ir jo neatitinkančią savo paties potraukių, norų, motyvų, jausmų, minčių, asmenybės bruožų. Ši nevalinga saviapgaulė, arba suvokiamos informacijos apie tikrovę iškraipymas, ir padeda mums išsaugoti savosios vertės jausmą ir apskritai išvengti nemalonių ir skaudžių emocijų.
Aptarkime keletą pagrindinių psichinės gynybos būdų, dar vadinamų ego (lot. ,,aš") gynybos mechanizmai.
R.Bieliauskaitė (1993) teigė, kad sublimacija – tai Z.Froido nuomone, tai vienintelis tikrai veiksmingas ir svarbiausias gynybos būdas – seksualinė energija pakeičiama kitokio pobūdžio energija ir realizuojama socialiai priimtomis pasireiškimo formomis. Pavyzdžiui, jokia meninė ar mokslinė kūryba, jokie sporto laimėjimai neįmanomi būtų be sublimacijos. Teisingai suprantama tiek Rytų, tiek Vakarų religijų askezė (t.y. griežta gyvensena (atsisakymas vedybinio gyvenimo pasninkavimas, šiurkščių drabužių dėvėjimas, plakimasis) dėl dorovinio arba religinio idealo) taip pat remiasi būtent sublimacijos principu, kaip biologine žmogaus organizmo savybe vienos rūšies energiją paversti kitos rūšies energija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17.57 KB
AutoriusSamanta
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasN. Kuitienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKėdainių J. Radvilos studijų centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Psichiniu gynybu mechanizmai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • N. Kuitienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą