Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Charakterį įtakojantys veiksniai

Charakterį įtakojantys veiksniai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Charakteris ir temperamento įtaka. Šeimos, mokyklos įtaka charakteriui. Socialiniai veiksniai, aplinka. Kiti veiksniai įtakojantys charakterį. Išvados.

Ištrauka

Žmonės negimsta geri ar pikti, teisingi ar melagiai, darbštūs ar tinginiai – tokie jie tampa gyvenime veikiami atitinkamų socialinių sąlygų. Bet tomis pačiomis sąlygomis skirtingiems žmonės susiformuoja skirtingi charakterio bruožai. Tai priklauso nuo aukštosios nervinės veiklos tipo.
Charakteris nėra įgimtas, bet formuojasi įgimtų nervų sistemos ir kitų savybių pagrindu. Žmonės gimsta su temperamentu. Tai pastovios žmogaus savybės, pasireiškiančios psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu. Temperamentą lemia paveldėjimas ir aplinka. Jo beveik negalima pakeisti. Bet žmogus gali pažaboti temperamentą charakteriu. Temperamento pagrindu formuojasi charakterio bruožai. Vienodas charakterio savybes gali turėti skirtingų temparamentų žmonės. Pavyzdžiui : tingūs gali būti ir cholerikai, ir flegmatikai, ir sangvinikai. Galima sušvelninti neigiamas ir išryškinti gerąsias teigiamas temperamento savybes ugdant charakterio bruožus. Tai priklauso nuo auklėjimo, šeimos, namų atmosferos, saviugdos, aplinkos bei daugelio kitų faktorių.
Kiekvienas nori būti pripažintas, nori mylėti ir būti mylimas. Bendravimas šeimoje turi suteikti teigiamų emocijų. Šeimoje žmogus ieško draugo, su kuriuo galėtų dalytis džiaugsmais, nerimu, sielvartu. Ypač aktualus emocinis tėvų ir vaikų tarpusavio prieraišumas, jų bendravimo turtingumas ir natūralumas. Tai turi teigiamos įtakos vaiko charakterio formavimuisi. Neradęs supratimo šeimoje, pastoviai matydamas ir jausdamas pyktį, rietenas, vulgarumą, vaikas ima jaustis atstumtas, nereikalingas. Pradeda formuotis jo neigiamos emocijos, turinčios įtakos jo neigiamiems charakterio bruožams formuotis.
Charakteris formuojasi vaikystėje ir paauglystėje veikiamas aplinkos faktoriams. Mokykla, bendravimas su bendraamžiais taip pat įtakoja charakterį, nes paauglystėje keičiasi požiūriai, įsitikinimai, supratimas apie gyvenimą. Šiuo laikotarpiu jautriai reaguojama į viską kas vyksta aplinkui.
Charakterio kaitai įtakos turi saviaukla. Saviugdos būdu galima tobulinti charakterį visą gyvenimą. Tai priklauso nuo paties žmogaus. Charakteris gali keistis nuo įvairių situacijų, žmonių įtakos su kuriais bendraujama, emocinių būsenų ir kitų konkrečių poveikių. Taip pat charakteriui keistis turi įtakos žmogaus savybės, tokios kaip nuostatos, įsitikinimai, poreikiai, interesai, intelektas, valios jausmas.
Psichologijos istorijoje buvo pareikštos trys pagrindinės hipotezės apie charakterį. Vieni teigė, kad charakteris yra sąlygojamas įgimtų ir paveldėtų savybių, kiti, kad charakteris susiformuoja dėl gyvenimo sąlygų įtakos, treti, kad jis susiformuoja ir įgimtų, ir socialinėje aplinkoje įgytų savybių pagrindu. Taigi, charakteriu vadinama visuma asmenybės savitų individualių psichinių savybių, uždedančių anspaudą jos elgsenai.
Z.Froidas sakė, kad charakteris yra likimas. Jeigu žmogus išsiugdytų valingą ir stiprų charakterį, tada ir po didžiausių nesėkmių vėl sugebėtų tvirtai atsistoti ant kojų ir iš naujo tapti žmogumi, kurį lydi sėkmė.
CHARAKTERIS IR TEMPERAMENTO ĮTAKA
Charakteris yra viena iš seniausiai pastebėtų žmogaus savybių. Žmogaus charakterį atskleidžia jo elgesys. Ne atsitiktinis elgesys, o pastovus, įprastas žmogaus elgesys vienoje ar kitoje situacijoje. Bailus žmogus kartais gali pasielgti ryžtingai, kultūringas gali pratrūkti ir pasakyti grūbų, piktą žodį. Bet ryžtingu ar grūbiu bus tas, kuris taip elgsis pastoviai, o ne netikėtai ar kartais. Ne išorinės sąlygos, ne pati aplinka, o žmogaus veikla tam tikromis sąlygomis, jo sąveika su aplinka vaidina lemiamą vaidmenį charakterio formavimuisi. Charakteris susidaro ir kinta praktinėje žmogaus veikloje, jo praktinėje, gyvenimiškoje patirtyje.
Skirtingi žmonės skirtingai elgiasi ir reaguoja tose pačiose situacijose. Tai priklauso nuo žmogaus temperamento. Temperamento savybės didesne dalimi negu kitos asmenybės savybės priklauso nuo įgimtų kūno anatominių ir fiziologinių ypatybių ir dėl to yra pačios pastoviausios. Socialinė aplinka ir organizuotas ugdymas jas mažai keičia. Gana išsamiai temperamento tipų kraštutines, labiausiai išreikštas savybes aprašė vokiečių filosofas I.Kantas. Šias savybes jis suskirstė taip:
-cholerikas: greitai užsiplieskia ir greitai nurimsta, greiti veiklos tempai, tačiau trūksta ištvermės, mėgsta pripažinimą, pagyrimus, yra išdidus, savimyla, kartais šykštus; elgiasi rafinuotai ir ceremoningai; kiti gali jo nemėgti dėl polinkio vadovauti, pasipūtimo;
-sangvinikas: linksmas, nerūpestingas, optimistas, mėgsta bendrauti ir yra mėgstamas; visada pasirengęs padėti kitiems, todėl kartais pažada, negalvodamas ar galės ištesėti pažadą; nemėgsta monotonijos, linkęs dažnai keisti veiklą, todėl ypatingų laimėjimų gali ir nepasiekti;
-melancholikas: jautrus, nepatiklus, nuolat randa priežasčių nerimauti, įžvelgti sunkumus ir kliūtis; ko nors imdamasis daugiausiai galvoja ne apie sėkmę, o apie tai, kaip išvengti nesėkmės; turi stiprų pareigos jausmą, todėl prieš pažadėdamas ilgai svarsto, ar tikrai galės ištesėti;
-flegmatikas: šaltakraujis, sunkiai susijaudina, bet sunkiai ir nusiramina; veikia lėtai, bet ištvermingai, yra valingas ir principingas; taktiškas, atsargus, nemėgsta viešumos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-10
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis21.26 KB
AutoriusVilmantė
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Charakteri itakojantys veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Utenos kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą