Išplėstinė paieška
 
 
 

Atmintis (11)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Atminties reiškinys. Ilgalaikė atmintis. Laikymas. Laikymo atmintyje apimtis ir trukmė. Materialusis laikymo atmintyje pagrindas. Atminties rūšys. Pagrindiniai atminties procesai. Atkūrimas. Užmiršimas – negalėjimas atkurti. Interferencija (trukdymas). Išvados.

Ištrauka

Atmintis yra proto sukauptų žinių saugykla. Pasak Cicerono, atmintis yra "visų dalykų saugykla ir sergėtoja". Psichologui atmintis – bet koks ženklas, kada tai, kas buvo išmokta, išliko. Ar galima įsivaizduoti savo gyvenimą be atminties? Be atminties nesimėgautume buvusiomis džiaugsmingomis akimirkomis, nesijaustume kalti ir nesikamuotume dėl skausmingų akimirkų. Kiekvienas mirksnis būtų naujas gaivus potyris. Tačiau nepažintume nė vieno žmogaus, bet koks darbas – rengtis, virti, kepti – būtų naujas, kiekviena kalba svetima.
Pažinimu gauti įspūdžiai nepradingsta nustojus veikti juos sukėlusiems dirgikliams. Vieni jų išlieka trumpesni, kiti – ilgesnį laiką ir sieja asmenybės praeitį su dabartimi ir ateitimi. Atmintis yra ankstesnio patyrimo atspindys, kurį sudaro atsiminimas, išlaikymas ir atsiminimas to, kas ankščiau buvo pažinta, išgyventa ir veikta. Atminties reiškiniai būdingi visai gyvajai gamtai. Žmogaus atmintie modeliavimas kompiuteriuose atskleidė stebinančią jos atmintį (ji lygi maždaug 1016 informacijos vienetų - baitų).
Žmogaus atminties apimtį akivaizdžiai rodo kai kurie nepaprasti atvejai. Mes, dėka atminties, galime prisiminti begalę balsų, garsų, dainų; skonių, kvapų, paviršių; veidų, vietų, įvykių.
Atmintis – informacijos apdorojimas
Tai vienas iš tinkamų žmogaus atminties modelių. Jis yra panašus į kompiuterio informacijos apdorojimo sistemą. Norint atminti bet koki įvykį, reikia, kad mūsų smegenis pasiektų informacija, kuri būtų išlaikoma, o vėliau vėl atgaivinama. Šios trys pakopos – užkodavimas, laikymas ir atkūrimas – ne tik žmogaus atminčiai, bet ir kitoms informacijos apdorojimo sistemoms. Pavyzdžiui, biblioteka turi turėti būdą, kaip sutvarkyti, surašyti informaciją (užkodavimas), saugoti ją (laikymas) ir padaryti pasiekiama vartotojams (atkūrimas). Taigi turint omenyje mūsų tikslus, kompiuteris yra tinkamiausias atminties sistemos veikimo modelis.
Kaip kompiuteris užkoduoja, laiko ir atkuria informaciją. Pirmiausia kompiuteris įvestį paverčia į elektroninę kalbą, panašiai kaip smegenys juntamąją informaciją – į nervinių impulsų kalbą. Kompiuterio diske nuolat laikoma labai daug informacijos. Iš šios informacijos saugyklos galima surasti ir susigrąžinti bylą arba dokumentą į trumpalaikę arba "veikiančiąją" atmintį, kuri taip pat gauna naują informaciją iš klaviatūros. Dalis šios "veikiančios" atminties matoma ekrane.
Taip ir mes ilgalaikėje atmintyje laikome daugybę informacijos. Iš savo atmintie saugyklos galime susigrąžinti informaciją į robotų galimybių trumpalaikią atmintį, arba mūsų "veikiančiąją" atmintį, į kurią taip pat patenka informacija iš mūsų tuometinės patirties. Dalis šios trumpalaikės "veikiančiosios" atminties yra parodyta psichikos ekrane, kurį vadiname sąmone. Mūsų trumpalaikė atmintis paprastai laiko tik apie septynis (dviem daugiau ar mažiau) informacijos vienetus, o tas prisiminimo gebėjimas psichologijoje vadinamas "magiškuoju septynetu plius minus du". Iš tikrųjų žmogaus trumpalaikės atminties apimtis – tas informacijos kiekis, kurį iškart teisingai prisimena 50% kartų, - yra nevienoda. Atsitiktinių skaičių prisimenama šiek tiek daugiau negu atsitiktinių raidžių, kurios kartais panašiai skamba. Girdimoji informacija taip pat šiek tiek geriau prisimenama negu regimoji. Suaugusiųjų atminties apimtis yra didesnė nei vaikų. Vis dėlto pagrindinė taisyklė yra tokia: vienu metu galime apdoroti tik labai nedideli informacijos kiekį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis18.45 KB
Autoriusbeata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasprof. V. Pivrikas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSveikatos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atmintis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • prof. V. Pivrikas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą