Išplėstinė paieška
 
 
 

Suvokimas (2)

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Neurofiziologiniai suvokimo pagrindai. Psichologiniai suvokimo pagrindai. Suvokimas ir suvokinys. Suvokinių savybės. Suvokimo priklausomumas nuo asmenybės kryptingumo. Suvokimo operacijos. Dirgiklio intensyvumo ir kokybinių parametrų skyrimas. Dirgiklio paieška. Išskyrimas. Atpažinimas. Erdvės suvokimas. Formos suvokimas. Formos suvokimas. Dydžio suvokimas. Lytėjimo suvokimas. Suvokimo iliuzijos. Veikla ir suvokimas. Išvada.

Ištrauka

Mokslinę suvokimo sampratą plėtojo filosofai, fizikai, fiziologai, kibernetikai. XX amžiaus antrojoje pusėje suvokimo samprata tapo viena svarbiausių psichologijos problemų. Tyrimuose naudojamasi stebėjimu, eksperimentu, derinami empirinės analizės ir modeliavimo metodai. Duomenys apie suvokimo funkcijas, raidą ir struktūrą padeda kurti informacijos atpažinimo ir perteikimo vaizdais (vizualizacija) sistemas, jais naudojamasi techninėje estetikoje, meniniame konstravime, pedagogikoje, sporte ir pan.
Suvokimas yra esminė pažinimo proceso dalis, susijusi su mąstymu, atmintimi, dėmesiu, be to suvokimą veikia pažinimo motyvai, emocijos, jam įtakos turi suvokėjo tikslai, todėl suvokimo procesai yra intencionalūs (kryptingi), jais išskiriamas informacinis situacijos turinys. Pagal jį subjektas gali palyginti suvokiamus objektus su savo atmintyje saugomais ankstesniais tų objektų vaizdais bei aprašais ir juos atpažinti (t.y. priskirti vienai ar kitai semantinei klasei (kategorijai)). Suvokimas panašus į mąstymo procesą tuo, kad gali transformuoti vaizdą ir padaryti jį tinkamą sprendimui priimti. Tokie perkūrimai, dažnai nesąmoningi, gali padėti subjektui išspręsti iškilusius uždavinius.
Žmogaus psichiniai procesai pagrįsti sudėtingomis funkcinėmis sistemomis, neturinčiomis griežtos lokalizacijos konkrečiose smegenų srityse. Jie vyksta dalyvaujant bendrai veikiančioms smegenų struktūroms.
Skiriami trys pagrindiniai smegenų funkciniai blokai, kurių dalyvavimas būtinas bet kuriai psichinei veiklai:
1. blokas, reguliuojantis organizmo poilsį ir aktyvumą (psichinės veiklos tonusą),
2. blokas, garantuojantis informacijos iš aplinkinio pasaulio priėmimą, apdorojimą ir saugojimą,
3. blokas psichinės veiklos reguliavimo, programavimo ir kontroliavimo blokas.
Kiekvienas iš šių blokų turi trijų tipų hierarchiškai išdėstytus antstatus: pirmoji, arba projekcinė, zona, į kurią ateina impulsai iš periferijos ar iš kurios siunčiami vėl į periferiją; antroji zona, kurioje gauta informacija apdorojama ir paruošiama tam tikra programa; ir trečioji zona, kuri, beje, kaip ir didžiųjų galvos smegenų funkcija, išsivysto vėliausiai, yra atsakinga už pačią sudėtingiausią psichinę veiklą - sąmonės reguliaciją. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-29
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis84.51 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Suvokimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą