Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Suvokimo psichologija

Suvokimo psichologija

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Psichologiniai suvokimo pagrindai. Suvokimas ir suvokinys. Erdvės suvokimas. Suvokimo iliuzija. Judesio suvokimas. Kas lemia judesio suvokimą? Tariamasis judesys. Konstantinis greičio suvokimas. Judesio suvokimo povaizdžiai. Judesys ir stebimo skirtingais laiko momentais objekto požymių atitikimas (korespondencija). Sutrikusio vystymosi vaikų suvokimo ypatumai. Suvokimo raida. Regimasis suvokimas. Girdimasis suvokimas. Lytėjimo suvokimas. Skonio ir uoslės suvokimas. Vaikų suvokimo lavinimas. Suvokimo hipotezės. Struktūralizmas. Geštalto teorija. Tikimybės funkcionalizmas. Suvokimas – konstruktyvus, aktyvus procesas. Išvados.

Ištrauka

Daugelis šiuolaikinių veiklos rūšių reikalauja operatyvių ir tikslių žmogaus veiksmų. Sudėtingoje veikloje reikia greit aptikti signalus, tiksliai juos išskirti ir atpažinti, būtina adekvati žmogaus reakcija.
Norint sąmoningai siekti tikslo, būtini bent du dalykai: žinoti, ko mums reikia ir kaip tą tikslą pasiekti. Šioms problemoms išspręsti reikia suvokti, kas "aš esu", ir "kas yra ne aš", t.y. aplinka. Norint suplanuoti veiksmą būtina įvertinti tiek savo poreikius, tiek aplinką, tiek galimybes veikti šioje aplinkoje, tiek savo veiksmų padarinius. Kitaip sakant, labai svarbu pažinti tiek patį save, tiek išorinį pasaulį. Tam padeda pažinimo procesai.
Suvokimas – tai realių daiktų ir reiškinių atspindėjimas žmogaus sąmonėje, pastariesiems tiesiogiai veikiant jutimo organus. Suvokimo metu susiformuoja visuminis daiktų ir reiškinių vaizdas sąmonėje vadinamas suvokimu, kuris įsitvirtina žmogaus atmintyje kaip vaizdinys.
Suvokimas reikalauja kur kas sudėtingesnės analitinės bei sintetinės galvos smegenų žievės veiklos nei jutimas ir paprastai duoda peno mąstymui. Taigi suvokimas yra tarpinė grandis tarp jutimo ir mąstymo.
Pažįstamoji žmogaus veikla susideda iš trijų grandžių: jutimo, suvokimo ir mąstymo. Jutimas ir suvokimas – tai tikrovės jutimo atspindėjimo laipteliai, kai objektyviai egzistuojančių daiktų ir reiškinių vaizdas susidaro tiesiogiai jiems veikiant jutimo organus.
Jutimas teikia informaciją apie įvairias materialių daiktų ir reiškinių savybes, o suvokimas atspindi viso objekto vaizdą, jo savybių visumą. Vis dėlto suvokiamas vaizdas nėra paprasta pojūčių suma, nors juos ir sujungia. Jau suvokiant kiekvienas daiktas gauna apibendrintą prasmę, traktuojamas siejant jį su kitais daiktais. Apibendrinimas yra aukščiausias žmogaus suvokimo sąmoningumo lygis. Taigi suvokiant pasireiškia individo sensorinės ir intelektinės veiklos tarpusavio ryšys.
Suvokimas yra analizatorių sistemos veiklos rezultatas. Pagal tai, koks analizatorius dominuoja suvokimo procese, skiriami regėjimo, klausos, lytėjimo, uoslės ir skonio suvokimai. Kiekvienas suvokimas paprastai pagrįstas ne vieno, o kelių analizatorių veiklos sistema. Jų reikšmė gali būti skirtinga: vienas iš analizatorių paprastai yra svarbiausias, kiti papildo objekto suvokimą.
Priklausomai nuo objektyvaus pasaulio materijos egzistavimo formų yra skiriamas erdvės, laiko ir judėjimo suvokimas, tačiau paprastai svarbiausi erdvės parametrai yra suvokiami kaip objektyvūs, materialūs, kintantys laike ir keičiantys padėtį erdvėje veiksniai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-12-04
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis1.11 MB
AutoriusJurgita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasŠileikienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Suvokimo psichologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 26 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Šileikienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą