Išplėstinė paieška
 
 
 

Suvokimas ir jo rūšys

  
 
 
12345678
Aprašymas

Suvokimas. Suvokimas ir suvokinys. Suvokimas ir suvokinys. Suvokimų rūšys. Erdvės suvokimas. Laiko suvokimas. Judėjimo suvokimas. Suvokimo iliuzijos.

Ištrauka

Jutimas teikia informaciją apie įvairias materialių daiktų ir reiškinių savybes, o suvokimas atspindi viso objekto vaizdą, jo savybių visumą. Vis dėl to suvokiamas vaizdas nėra paprasta pojūčių suma, nors juos ir sujungia. Jau suvokiant kiekvienas daiktas gauna apibendrintą prasmę, traktuojamas siejant jį su kitais daiktais. Apibendrinimas yra aukščiausias žmogaus suvokimo sąmoningumo lygis. Taigi suvokiant pasireiškia individo sensorinės ir intelektinės veiklos tarpusavio ryšys.
Suvokimas yra analizatorių sistemos veiklos rezultatas. Pirminė pojūčių analizė, kuri atliekama dar receptoriuose, yra papildoma analitinė analizatoriaus centrinių skyrių smegenyse veikla.
Suvokimai yra daiktų ar reiškinių, veikiančių jutimo organus, pažinimo procesas. Suvokimai yra priskiriami jutiminiam pažinimui, nes visuminiai daiktų ar reiškinių vaizdai gaunami tiesiogiai jutimo organais ir jiems priklausančiomis įcentrinių nervų ir atitinkamų smegenų centrų sistemomis.
Suvokimus galima apibūdinti kaip kompleksinių dirgiklių atspindžius.sudarant visuminius daiktų bei reiškinių vaizdus, susiejami ne tik vienos rūšies jutimo organais gaunami pojūčiai. Pvz jūros struktūros suvokimui gali įeiti ne tik regėjimo, bet ir bangų mušimo girdėjimas, dvelkiančio vėjo ir odos lytimo pojūčiai. Be to suvokimo procese prie tiesioginių jutimų prisideda ankstesnė suvokėjo patirtis, kurio dėka atpažįstami ankščiau suvokti ir nauji objektai.
Suvokimas yra aktyvus pažystančio žmogaus veikimas siekiant tą aplinką pažinti. Reikšmingą suvokimo dalį sudaro vadinamieji percepciniai judesiai: akių judesiai, suvokiant regiimus daiktus, rankų čiuopimo judesiai, suvokiant liečiamus daiktus, artikuliacijos aparato judesiai suvokiant garsus. regėjimo ir lytėjimų suvokimų tyrimai išskyrė keturias pagrindines percepcinių judesių rūšis: aptikimo, skyrimo, indentifikavimo ir atpažinimo. Aptikimo judesiai yra bet kokio sensorinio proceso pradžia. Šiais judesiais juntantis žmogus nustato ar yra koks nors dirgintojas. Toliau skyrimo judesiais išaiškinamos suvokimo objekto ypatybės. Jas pažinus susiformuoja suvokiamo objekto vaizdas. Kai objekto percepcinis vaizdas jau gautas , tada jis sugretinamas su atmintyje turimais vaizdiniais. Taip sugretinus ir palyginus gaunamas suvokiamo objekto atskyrimas ir identifikavimas, priskyrimas tam tikrų objektų klasėms. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKognityvinės psichologijos rašinys
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasRašiniai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis14.99 KB
Autoriusieva
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLaurinavičiūtė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word suvokimas ir jo rusys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Rašiniai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Laurinavičiūtė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą