Išplėstinė paieška
 
 
 

Suvokimas

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Suvokimo iliuzijos, Suvokimo kūrimas, Formos suvokimas, Gylio suvokimas, Binokuliniai signalai, Monokuliniai signalai, Suvokimo pastovumas, Formos ir dydžio suvokimo pastovumas, Skaisčio suvokimo pastovumas, Įprasminimas, Jutimų ribojimas ir sugrąžinta rega, Suvokimo adaptacija, Suvokimo nuostata, Kontakto įtaka, Ar galim suvokti be jutimų?, Apie nejutiminio suvokimo apraiška, Skeptiškas požiūris į nejutiminį suvokimą, Nejutiminio suvokimo paslaptingumas.

Ištrauka

Maždaug prieš 2400 metų filosofas Platonas teisingai pastebėjo, kad mūsų protas suvokia objektus pojūčių dėka. Tačiau kaip veikia protas, kurdamas suvokinį? Šiame pranešime sužinosime, kaip, remdamiesi turimomis žiniomis ir lūkesčiais, analizuojame juntamąją informaciją. Kaip ne tik juntame formas ir spalvas, bet ir matome žydinčią rožę, pažįstamą veidą, saulėlydį? Kaip girdime ne tik įvairių tonų ir ritmų derinius, bet ir iš skausmo verkiantį vaiką, toli važiuojančių automobilių gaudesį, simfoniją? Tiksliau, kaip neprasmingus jutimus paverčiame prasmingu suvokimu?
Filosofai, svarstydami dabar žinomą "prigimties ir patirties" problemą, ginčijosi ir suvokimo kilmės klausimu. Ar tai biologinės brandos ar patirties padarinys? Vokiečių filosofas Immanuelis Kantas (1724-1804) tvirtino, kad žinios, įgyjamos dėka mūsų įgimto gebėjimo sisteminti jungiamąjį patyrimą. Britų filosofas Johnas Locke (1632-1704) teigė, kad išmokstame suvokti pasaulį, jį patirdami. Dabar jau aišku, kad skirtingi suvokimo aspektai daugiau ar mažiau priklauso ir nuo įgimtų gabumų, ir nuo patirties, kuri padeda įprasminti jutimus.
Šio amžiaus pradžioje grupė vokiečių psichologų pradėjo domėtis, kaip protas pojūčius sujungia į suvokinius. Sovokiantis žmogus keletą savo pojūčių susieja į geštaltą (vok. Gestalt –forma, visuma). Geštaltinės psichologijos šalininkai nurodė tokio mūsų proto gebėjimo pavyzdžių. Pažvelkite į 1 pav.: iš tikrųjų matyti 8 juodi skrituliai, turintys po tris baltas linijas. Tačiau, kai mes žvelgiame į juos visus kartu, regime visą formą – "Neckerio kubą". Taip pat atkreipkite dėmesį, kad ši figūra sukelia ne vieną vaizdą. Kadangi skrituliai gali būti susieti į kelis vaizdus, kurie yra vienodai galimi, tai protas pakaitomis pereina prie kiekvieno iš jų.
Geštaltinės psichologijos šalininkai mėgo sakyti, kad suvokiama visuma gali skirtis nuo savo dalių sumos. Sumaišykite natrį (korozinį metalą) su chloru (nuodingosiomis dujomis) ir gausime kažką visiškai naujo – valgomąją druską. Panašiai ir suvokiama forma yra nauja visuma, kurios savybių neturi jos sudedamosios dalys (Rock ir Palmer, 1990). Sukimas yra gerokai daugiau negu patiriame pojūčiais.
Šie pavyzdžiai paskatino geštaltinės psichologijos tirinėtojus nustatyti dėsnius, pagal kuriuos savo jutimus siejame į sukinius. Taigi mūsų smegenys ne tik registruoja informaciją apie pasaulį – jos geba daug daugiau. Suvokti – tai ne vien atverti "langines" ir leisti vaizdui palikti pėdsaką smegenyse. Mes visada perfiltruojame juntamąją informaciją ir ją paverčiame prasmingais suvokiniais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-01
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis53.81 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasElmyra Domonskienė
Švietimo institucijaŠiaurės Lietuvos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Suvokimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-03-23 IP: 212.59.13.233
    Egle sako

    Labai neblogas darbukas. Su iliustracijomis. Issamus.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaurės Lietuvos kolegija
  • Elmyra Domonskienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą